BMW, araçlar geri giderken veya düşük hızlarda giderken insanları uyarması amaçlanan yapay ses oluşturucuyla ilgili sorunlar nedeniyle yaklaşık 3.500 EV’yi geri çağırıyor. Göre Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) web sitesigeri çağırma bazı 2022 ve 2023 BMW i4 ve iX modelleri için geçerlidir.

Federal güvenlik standartları yayaların bir arabanın geldiğini anlayabilmesi için EV’lerin veya hibritlerin belirli bir miktarda gürültü çıkarmasını gerektirir. Elektrik motorları genellikle oldukça sessiz olduğundan, özellikle düşük hızlarda (daha hızlı giderken lastikler muhtemelen kendi başlarına oldukça gürültülü olacaktır), otomobil üreticileri genellikle arabalarına yapay sesler çıkarır. Bu genellikle fütüristik bir uğultu veya vızıltı olur; i4’ün performans modelleri için BMW, bir gaz motoru fikrini çağrıştıracak bir ses yaratmak için Hans Zimmer ile bile çalıştı.

Etkilenen arabaların sorunu, gürültüyü çıkaran sistemin her zaman çalışmamasıdır. Geri çağırmaya göre, “yapay ses üreteci kontrol ünitesi bir arıza yaşayabilir ve harici yaya uyarı sesini üretemeyebilir.”

Görünüşe göre bir yazılım güncellemesiyle düzeltilebilir, ancak BMW’nin Tesla’nın havadan yapma yaklaşımını benimsiyor gibi görünmemesine rağmen. NHTSA’nın bildirimi, “bayilerin harici yapay ses üreteci yazılımını ücretsiz olarak güncelleyeceğini” söyleyerek, arabanızı tamir ettirmek için yine de arabanızı götürmeniz gerekeceğini ima ediyor. Bu arabalardan birine sahipseniz, BMW’den 17 Mart’ta gönderilecek olan bildirim mektubuna dikkat edin.genel-2