Bu önümüzdeki Perşembe saat 17:00 civarında, Apple, 2023’ün ilk mali çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıklayacak. Çin’deki en büyük iPhone üretim tesisinin, Çin’in COVID önlemleri nedeniyle bu çeyrekte iPhone 14 Pro serisinin üretimini durdurmak zorunda kaldığı düşünüldüğünde, Apple’ın raporu pek hoş olmayabilir. Bu nedenle, Apple’ın en pahalı iPhone 14 modellerini üç ay boyunca bazı noktalarda bulmak kolay olmadı ve bu, teknoloji devine Ekim’den Aralık’a kadar olan dönemde bir miktar gelir ve kazanç kaybetti.

Yılbaşı alışveriş sezonunun başlangıcında iPhone 14 Pro serisinin eksiklikleri ortaya çıktı

Kıtlıklar, tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olduğu için ne yazık ki kötü bir zamanlama olan Kasım ayında hissedilmeye başlandı. Apple, “Artık daha önce tahmin ettiğimizden daha düşük iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatları bekliyoruz ve müşteriler yeni ürünlerini almak için daha uzun bekleme süreleri yaşayacak” diyerek tüketicileri o ay uyardı.

UBS analisti David Vogt, bu ayın başlarında müşterilere yazdığı bir notta, “Bekleme sürelerinin ABD’de bekleme süresi olarak aşırı bir seviyeye (bağlantı) ulaştığı için, aksamaların en yüksek etkisinin Kasım başından ortasına kadar hissedildiğine inanıyoruz. 14 Pro ve 14 Pro Max 34 güne ulaşırken, Çin’de en üst düzey hit olan bekleme süresi 36 gün.” Peki tüm bunlar Apple ve yatırımcıları için ne anlama gelecek?

Göre CNBCApple, Groundhog Günü’nde (2 Şubat) mali ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığında, 2019’dan bu yana üç aylık gelirinde yıldan yıla ilk düşüşü gösterecek. 2023’ün mali ilk çeyreği, Apple’ın 2022’nin aynı mali çeyreğinde elde ettiği 123,9 milyar dolarlık gelirden yıldan yıla %2,3 düşüş olacak.

Wall Street konsensüsü Apple’ın Perşembe günü ne bildirmesini bekliyor?

Foxconn’un Zhengzhou tesisindeki sorun çoğunlukla Apple’ı etkilese de, gelirdeki düşüşün bir kısmı, genel olarak teknoloji ürünlerine yönelik genel olarak zayıf bir ortamdan kaynaklanıyor. Akıllı telefon sevkiyatı, akıllı telefon endüstrisinin şimdiye kadarki en kötü çeyreği olan takvim dördüncü çeyreğinde (Apple’ın 2023 mali ilk çeyreği ile aynı dönem) %18 düştü. Ayrıca Apple, IDC’ye göre takvimin dördüncü çeyreğinde bu cihazların sevkiyatı %28 düştüğü için PC satışları açısından kötü bir çeyrekle uğraşmak zorunda kaldı.

Apple, her iki pazarda da rakiplerini geride bırakıyor olsa da, ekonomik zayıflık Apple’ın ilk çeyrek mali sonuçlarını etkilemeye devam edecek. Morgan Stanley analisti Erik Woodring, bu ayın başlarında müşterilere bir not göndererek şunları yazdı: “Tüketici talebinin durumu kısa vadeli bir endişe olmaya devam etse de, Apple modelinin altında yatan itici güçlerin – büyüyen kurulu taban ve kullanıcı başına harcama – olduğuna inanıyoruz. Bozulmadan kalması ve Apple’ın ekosisteminin gücü/istikrarının yeterince değerlendirilmemesi.”

Apple’ın 2023 mali ilk çeyreği için Wall Street konsensüsü (Refinitiv’in analist anketine göre) aşağıdaki gibidir:

  • Gelir: 121,19 milyar dolar.
  • Hisse başına kazanç: Hisse başına 1,94 dolar.
  • iPhone geliri: 68,29 milyar dolar
  • iPad geliri: 7,76 milyar dolar
  • Mac geliri: 9,63 milyar dolar
  • Diğer ürünler geliri: 15,26 milyar dolar
  • Hizmet geliri: 20,67 milyar dolar

Mart ayında sona eren mevcut mali ikinci çeyrek için analistler, yıllık bazda 98 milyar $’a ulaşan gelirde hafif bir artış görüyorlar. Morgan Stanley’den Woodring, “Apple’ın Mart çeyreği gelirinin, iPhone talebinin Aralık çeyreğinden Mart çeyreğine itilmesi nedeniyle mevsimselden daha düşük bir oranda düşmesi gerektiğinin iyi anlaşıldığına inansak da, tüketici elektroniği harcama zemini zorlu olmaya devam ediyor. , tabletler, PC’ler ve daha isteğe bağlı ürünler (ör. giyilebilir ürünler) ile birlikte, tümü de devam eden talep dalgalanmalarıyla karşı karşıya.”

Woodring’in yorumları, çoğu analistin bu çeyrekte olmasını beklediği şeyi yansıtıyor. iPhone 14 Pro serisinin arzının düşük olduğu mali yılın ilk çeyreğinde karşılanmayan tüm iPhone talebi, mali yılın ikinci çeyreğinde kendini gösterecek. Ve Wall Street ileriye bakmayı sevdiğinden, Apple Perşembe günü yumuşak bir rapor yayınlasa bile, yatırımcılar Apple ve tüketicilerin bir iPhone kıtlığıyla başa çıktığı çeyreğin artık uzak olduğunu fark ettiklerinde hisse senedi yükselebilir.

Apple’ın hisseleri, normal NASDAQ ticaretinde bugün 2,93 dolar veya %2,01 düşüşle 143 dolardan kapandı. Hisse senedinin 52 haftalık en yüksek seviyesi 179.61$ ve 52 haftanın en düşük seviyesi 124.17$.telefon-1