HBO’da The Last of Us 3. bölümü izlediniz mi? Eğer öyleyse, muhtemelen gördüklerinizden etkilenmişsinizdir. Görünüşe göre Activision-Blizzard’dan biri o kadar etkilenmiş ki, şimdi bunu halen soruşturma aşamasında olan Activision-Blizzard’ın satın alınması için lobi yapmak için kullanıyor.

Twitter’da, Activision-Blizzard Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı ve CCO’su Lulu Cheng Meservey, TLOU 3. bölümünün nasıl bu kadar “inanılmaz” olduğuna dair FTC’yi (Federal Ticaret Komisyonu) etiketleyen bir dizi tweet attı ve bir noktaya değindi. Sony Pictures Television ve PlayStation Productions tarafından üretilmiştir ve Sony’ye ait bir stüdyo tarafından geliştirilen ve PlayStation’a özel olarak yayınlanan çok satan bir video oyununa dayanmaktadır.

Daha kolay okunabilmesi için bir dizi tweet’i metin biçiminde derledik:

Merhaba @FTC — The Last of Us’ın dün geceki bölümünü izlediniz mi? İnanılmazdı.

Şovun rekorlar kırmasına şaşmamalı. On milyonlarca kişi tarafından izlenen gerçek bir gişe rekorları kıran film.

Henüz yapmadıysanız, kontrol etmelisiniz. Şu gerçeğiyle özellikle ilgilenebilirsiniz:

The Last of Us’ın yapımcılığını Sony Pictures Television ve PlayStation Productions üstleniyor.

Sony’ye ait bir stüdyo tarafından geliştirilen ve Sony tarafından PlayStation’a özel olarak yayınlanan çok satan bir video oyununa dayanmaktadır.

Bu neden önemli?

FTC, Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasına, Microsoft’un Activision oyunlarından yararlanarak rakip konsollarla “rekabeti bastırabileceği” gerekçesiyle karşı çıktı.

Görünüşe göre Sony’nin pazar lideri konumunun bu anlaşmayla tehlikeye girebileceğine dair bazı endişeler var.

Ama endişelenmek için bir sebep yok.

Sony, yalnızca oyunlarda değil, oyunlara dönüştürülebilen veya mevcut oyunları pazarlayabilen TV, film ve müzikte de rakipsiz bir IP’ye sahip.

Örnek olay: The Last of Us adlı TV programı, bu oyuna şimdiden yeniden ilgi uyandırıyor.

Sony’nin oyun, TV, film ve müzik alanındaki yeteneği ve IP’si müthiş ve gerçekten etkileyici.

Konsollar için pazar lideri olarak hakim olmaya devam etmeleri şaşırtıcı değil.

Oyun alanında Sony “ilkimiz” – ve FTC’nin koruması olmadan da gayet iyi olacaklar.

Lulu’nun Twitter biyografisine “kişisel görüşler” sorumluluk reddini koyduğunu görsem de, bunu bir şirket yöneticisinden görmek hala tuhaf görünüyor.

Bununla ilgili bir haberde, Microsoft’un İletişim Sorumlusu Frank Shaw, Sony’nin AB düzenleyicilerini Call of Duty paritesi konusunda yanılttığı iddiasından bahsetti. The Last of Us 3. bölüm için incelememize buradan göz atabilirsiniz.

oyun-6