SpaceX, 33-Raptor statik yangın testine hazırlık olarak geçen hafta Starship üst aşamasını güçlendiriciden çıkardı.

SpaceX, 33-Raptor statik yangın testine hazırlık olarak geçen hafta Starship üst aşamasını güçlendiriciden çıkardı.
Fotoğraf: UzayX

SpaceX devam ediyor Falcon 9 roketini çılgın bir hızla fırlatmak için, takvim tersine dönerken bu hafta şubata kadar. Heyecan verici bir şekilde, şirket devasa boyutlarda ilk tam statik yangın testini gerçekleştirebildi. 33 Raptor motorunun hepsinin aynı anda kükreyerek hayata döneceği yıldız gemisi.

SpaceX bu hafta haberlere hakim olmalı ki bu, bugünlerde normal bir gidişattır, ancak oorada uzay uçuşu olayları da olacak Uluslararası Uzay İstasyonu dışındaki önemli bir uzay yürüyüşü ve Rusya’nın 2023’teki ilk roket fırlatması da dahil olmak üzere dikkatimizi çekecek.

Starship roketinin olası bir statik yangın testi

İşaretler noktası SpaceX’in Starship megaroketinin bu hafta statik bir yangın testine ve Pazartesi gibi erken bir tarihte gerçekleşebilir.. takip eden başarılı ıslak elbise provası Geçen hafta, rokete 10 milyon libreden fazla itici gaz yüklendi, SpaceX kaldırıldı üst aşama uzay aracı, birinci aşama güçlendiricideki 33 Raptor motorunun tamamının devreye gireceği statik teste hazırlanıyor.

Starship’in testten zarar görmeden çıkacağı kesin değil. her Raptor, yaklaşık 510.000 pound itme kuvveti uygulayabilir. planlanmış yol kapanışları– bir söyleSpaceX’in Boca Chica’daki Starbase tesisinin yakınında, yaklaşmakta olan roket motoru testlerinin hikayesi, Teksas, ayarlanır pazartesiden çarşambaya kadar 8:00 – 8:00 ÖST. Bu cephede olası herhangi bir eylemi takip etmek için yakından takip edeceğiz. Statik ateşleme testi iyi giderse, SpaceX roketin ilk yörünge uçuşundan önce son bir engelle karşılaşacak: Federal Havacılık İdaresi’nden bir fırlatma lisansı.

20. yılına damga vuran Kolombiya Uzay mekiği felaket

Uzay Mekiği Columbia'nın yedi mürettebat üyesinin tamamı kaza sırasında öldü.

Uzay Mekiğinin yedi mürettebat üyesinin tamamı Kolombiya kaza sırasında hayatını kaybetti.
Fotoğraf: NASA

1 Şubat Çarşamba, Uzay Mekiğinin 20. yıl dönümü olacak. Kolombiya Teksas üzerinden Dünya atmosferine yeniden girerken parçalandı ve gemideki yedi astronotun hepsinin ölümüyle sonuçlandı. NASA, 26 Ocak’ta düşen astronotlarına saygı duruşunda bulundu Birlikte anma günüancak uzay uçuşu tarihindeki bu karanlık günü anmak için bu hafta medyada önemli ölçüde yer almasını ve diğer övgüleri bekliyoruz.

ISS dışında planlanmış bir uzay yürüyüşü

NASA astronotu Nicole Mann ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) astronotu Koichi Wakata, 2 Şubat Perşembe günü yörünge karakolunun dışına çıkacak.

NASA astronotu Nicole Mann, 20 Ocak 2023'teki ilk uzay yürüyüşü sırasında.

NASA astronotu Nicole Mann, 20 Ocak 2023’teki ilk uzay yürüyüşü sırasında.
Fotoğraf: NASA

Planlanan altı buçuk saatlik uzay yürüyüşü sırasında ikili, ISS’nin güç yükseltmelerine devam edecek.sancak tarafındaki kafes kiriş yapısına yerleştirilmiş bir modifikasyon kitinin son montajı dahil olmak üzere üretim sistemi. NASA diyor bu çalışma, planlı bir güneş dizisi konuşlandırması için zemin hazırlayacaktır. Perşembe günkü uzay yürüyüşünün ET ile 08:15 am ET’de başlaması planlanıyor. NASA TV 6:45 am ET’de başlayan kapsama alanı.

Rusya’nın 2023’teki ilk lansmanı

Rus uzay ajansı yapacak teşebbüs Rus devlet medya kuruluşu TASS’a göre, 5 Şubat Pazar günü Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden bir Proton M fırlatacak. 4:12 am ET’de kalkması planlanan roketin, dördüncü Elektro-L uydusunu yörüngeye ulaştırması planlanıyor. Sonraki Uzay Uçuşu raporlar. Yerdurağan yörüngeye girdikten sonra, Elektro-L hava uydusu, Dünya’nın görünür ışık ve kızılötesi görüntülerini yakalayacaktır. Next Spaceflight, gemide ayrıca güneş radyasyonunu incelemek için tasarlanmış GGAK-E cihazının da bulunduğunu söylüyor.

Falcon 9’un dört lansmanı daha

SpaceX, Pazartesi günü 49 Starlink uydusu ve D-Orbit’in ION SCV009 Eclectic Elena uydu taşıyıcısını fırlatmayı umuyor, Pazar günü bir fırçalamadan sonra. Her zamanki gibi, bir Falcon 9 fırlatma ile eylemi gerçekleştirecek planlanmış Kaliforniya’nın Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden 11:34 ET’de.

16 Aralık 2022'de Falcon 9 lansmanının hızlandırılmış hali.

16 Aralık 2022’de Falcon 9 lansmanının hızlandırılmış hali.
Fotoğraf: UzayX

Ayrıca bu hafta bir çift Florida Falcon 9 lansmanını dört gözle bekliyoruz, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi 1 Şubat Çarşamba günü fırlatması planlanıyor. ve 5 Şubat Pazar. ilk ikisinden biri Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak ve bir grup Starlink’i alçak Dünya yörüngesine teslim etmeye çalışacak. SaniyeCape Canaveral’daki SLC-40’tan fırlatılan , Amazonas Nexus uydusu yörüngeye. Thales Alenia Space tarafından inşa edilen Amazonas Nexus, “diğerlerinin yanı sıra hava ve deniz taşımacılığı sektörlerine yüksek kapasiteli mobilite hizmetleri sunarak” müşterilere yüksek verimli erişim sağlayacak. binaen İspanyolların işlettiği HISPASAT Grubuna.

Daha: Falcon 9 Roketi, SpaceX Starlink Lansmanı Sırasında Yeni Yük Ağırlığı Rekoru Kırdı

genel-7