Sanatçının NASA’nın bir asteroitteki Lucy uzay aracı konsepti. Kredi bilgileri: NASA

NASALucy uzay aracı, 4 milyar millik yolculuğuna bir asteroit karşılaşması daha ekleyecek. 1 Kasım 2023’te Lucy, uzay aracının yenilikçi asteroit izleme navigasyon sisteminin mühendislik testini yapmak için küçük bir ana kuşak asteroitinin yakından görüntüsünü alacak.

Lucy misyonu, Jüpiter ile aynı mesafede Güneş’in yörüngesinde dönen Jüpiter Truva asteroitlerine yaptığı 12 yıllık tur sırasında dokuz asteroidi ziyaret etmeyi planlayarak şimdiden rekorlar kırıyor. Jüpiter. Başlangıçta, Lucy’nin ana kuşak asteroidi (52246) Donaldjohanson tarafından uçacağı 2025 yılına kadar herhangi bir asteroitin yakından görüntüsünü alması planlanmamıştı. Ancak Lucy ekibi, Lucy uzay aracı için potansiyel yeni ve yararlı bir hedef olarak (152830) 1999 VD57 olarak adlandırılan, iç ana kuşakta küçük, henüz adlandırılmamış bir asteroit belirledi.

1999 VD57 asteroidini Lucy için özel bir ilgi nesnesi olarak tanımlayan Fransa’daki Nice Gözlemevinde Lucy işbirlikçisi Raphael Marschall, “Ana asteroit kuşağında milyonlarca asteroit var” dedi. “Yörüngeleri iyi tanımlanmış 500.000 asteroit seçtim ve Lucy’nin bunlardan herhangi birine uzaktan bile iyi bakabilecek kadar yakına gelip gelmediğini görmek istedim. Bu asteroit gerçekten göze çarpıyordu. Lucy’nin orijinal olarak tasarlandığı yörüngesi, onu asteroitin 40.000 mil yakınına, bir sonraki en yakın asteroidden en az üç kat daha yakına götürecek.”

NASA Lucy Uzay Aracı Güneş Sistemi Yolu

NASA Lucy uzay aracı, 2023 Sonbaharında ana asteroit kuşağının iç kenarından geçerken, uzay aracı henüz adı verilmeyen küçük asteroit (152830) 1999 VD57’nin yanından geçecek. Bu grafik, 1 Kasım karşılaşmasından kısa bir süre önce uzay aracının yörüngesini gösteren Güneş Sisteminin yukarıdan aşağıya bir görünümünü göstermektedir. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Lucy ekibi, küçük bir manevra ekleyerek uzay aracının bu asteroide daha yakından bakabileceğini fark etti. Böylece, 24 Ocak’ta ekip, uzay aracının öncü terminal izleme sisteminin bir mühendislik testi olarak onu Lucy’nin turuna resmen ekledi. Bu yeni sistem, uçuş görevlerinde uzun süredir devam eden bir sorunu çözüyor: Bir uzay aracının bir asteroide yaklaşması sırasında, uzay aracının asteroidden tam olarak ne kadar uzakta olduğunu ve kameraların tam olarak hangi yöne doğrultulacağını belirlemek oldukça zor.

Southwest’ten Lucy baş araştırmacısı Hal Levison, “Geçmişte, uçuş misyonlarının çoğu, asteroitin olabileceği bölgenin çok sayıda görüntüsünü alarak bu belirsizliği açıklıyordu, bu da düşük verimlilik ve çok sayıda boş alan görüntüsü anlamına geliyordu” dedi. Araştırma Enstitüsü Boulder, Colorado ofisi. “Lucy, karşılaşma sırasında asteroidi otomatik olarak izlemek için bu yenilikçi ve karmaşık sistemi kullanan ilk uçuş görevi olacak. Bu yeni sistem, ekibin hedefin çok daha fazla görüntüsünü almasına olanak tanıyacak.”

1999 VD57’nin daha önce hiç uçulmamış bu prosedürü doğrulamak için mükemmel bir fırsat sağladığı ortaya çıktı. Bu karşılaşmanın geometrisi, özellikle de uzay aracının asteroide Güneş’e göre yaklaştığı açı, görevin planlanan Truva asteroit karşılaşmalarına çok benziyor. Bu, ekibin uzay aracının ana bilimsel hedeflerinden çok önce benzer koşullar altında bir kostümlü prova yapmasına olanak tanır.

Bu asteroit, son derece küçük olduğu için daha önce bir hedef olarak tanımlanmadı. Aslında, yalnızca 0,4 mil (700 m) büyüklüğünde olduğu tahmin edilen 1999 VD57, bir uzay aracı tarafından şimdiye kadar ziyaret edilen en küçük ana kuşak asteroidi olacaktır. Son NASA misyonları OSIRIS-REx ve DART tarafından ziyaret edilen Dünya’ya yakın asteroitlere boyut olarak, daha önce ziyaret edilen ana kuşak asteroitlerinden çok daha benzer.

Lucy ekibi, uzay aracını bu küçük asteroidden yaklaşık 280 mil (450 km) geçecek bir yörüngeye yerleştirmek için Mayıs 2023’ün başlarından itibaren bir dizi manevra gerçekleştirecek.

Lucy’nin baş araştırmacısı, merkezi San Antonio, Teksas’ta bulunan Southwest Araştırma Enstitüsü’nün Boulder, Colorado şubesinden geliyor. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi, genel görev yönetimi, sistem mühendisliği ve güvenlik ve görev güvencesi sağlar. Littleton, Colorado’daki Lockheed Martin Space, uzay aracını inşa etti. Lucy, NASA’nın Keşif Programındaki 13. görevdir. NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi, Washington’daki NASA Genel Merkezi’ndeki Bilim Misyon Müdürlüğü için Keşif Programını yönetiyor.uzay-2