iPhone’un Uydu üzerinden Acil SOS özelliği bir kez daha dikkatleri üzerine çekti. Britanya Kolumbiyası’nda iPhone 14 cihazları sayesinde iki kadın kurtarıldı ve muhtemelen bölgedeki bu türden ilk kurtarma oldu. Times Colonist raporları.

Kadınlar, Alberta’ya seyahat ederken mahsur kaldılar ve bir otoyol kapandıktan sonra Holmes Orman Servis Yolu üzerinden alternatif bir rota kullanmak zorunda kaldılar. Yol kısmen sürülmüştü, ancak temizlenen alanın sonuna kadar geldiler.

“Orada cep telefonu hizmeti yok ama içlerinden biri içinde SOS bulunan ve SOS’u etkinleştiren yeni Apple telefona sahipti ve bildiğim kadarıyla bu, Britanya Kolumbiyası’nda SOS’un ilk kullanımı.” BC Arama ve Kurtarma üst düzey yöneticisi Dwight Yochim yaptığı açıklamada.

Yochim’e göre kadınlar, yerlerini bilmeden veya cep telefonu hizmeti almadan yolun yaklaşık 12 mil aşağısında karda mahsur kaldılar. Ekip, Uydu aracılığıyla Acil SOS özelliğinin yardımıyla hızla bir strateji oluşturabildi ve kadınların gitmiş olabileceğini belirledi. Kadınlardan biri iPhone 14’ü aracılığıyla sinyal göndermeseydi kadınları bulmak bir haftadan uzun sürebilirdi.

Yukarıdaki haritada kurtarma operasyonunun yerini görebilirsiniz. Kurtarma ekibine göre, “kardan bir duvar” idi ve iki kadın içinden geçmeye çalıştı. Neyse ki kurtarma ekibi onları buldu, araçlarını çıkardı ve potansiyel olarak hayatlarını kurtardı.

Uydu üzerinden Acil SOS özelliği şu anda Kanada ve ABD’de yayında ve bu konuda bilmeniz gereken her şeyi şu adreste bulabilirsiniz: konuyla ilgili parçamızı kontrol etmek. Bu arada kış gezilerinizde dikkatli olun ve güvende kalın.

Ayrıca Oku:telefon-1