Hindistan elektronik üretimi önümüzdeki mali yılda 1,28 lakh crore'u geçecek: MoS IT

elektronik üretimi Elektronik ve Bilişimden Sorumlu Devlet Bakanı, ülkede önümüzdeki mali yılda 1,28 lakh crore’u geçmesi bekleniyor Rajeev Chandrasekhar dedi. Bakan, PTI ile yaptığı bir röportajda, hükümetin artık elektronik üretim ekosistemini, işitilebilir-giyilebilir, BT donanımı ve bileşen üreticileri.

Chandrasekhar, “Bir bütün olarak elektronik üretimi, gelecek yıl en az Rs 1,28 lakh crore yapacağımızı görüyoruz. Cep telefonu üretiminin 2023-24’te 1 lakh crore Rs’ye ulaştığını göreceğimizi zaten söyledim.”

Cep telefonlarına odaklanıldığını çünkü dünya çapında elektronikte en hızlı büyüyen segment olduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca Oku

Google Arama artık ABD otomobil bayilerinin araç envanterini göstermesine izin veriyor
Hindistan, temiz faaliyet teknolojilerini yeni bir politika kapsamında sınıflandırmayı planlıyor

“Üretimde katma değer, ölçeğin bir fonksiyonudur. Öncelikle, ölçeğe ulaşmanız gerekir. Katma değer sağlayan bileşen endüstrisidir. Üretim ölçeği orada değilse bileşenler gelmeyecektir. PLI’mizin bir sonraki aşaması PLI bileşenlerini, duyulabilir giyilebilir PLI’yi ve BT sunucusu PLI’yi almaktır” dedi.

Yetkili, hükümetin yerel ekosistemi güçlendirmek için bileşen oyuncuların yüzde 100’ünü elinde tutacağını kaydetti.

Elektronik bileşen üreticileri kuruluşu ELCINA, elektronik bileşenlerin ve yarı iletkenler dışındaki ana modüllerin üretimini artırmak için hükümetten 8 yıl boyunca 10 milyar ABD doları (yaklaşık 80.000 crore) tahsis etmesini talep etti.

Elektronik Bileşenler ve Yarı İletkenlerin (SPECS) İmalatının Teşviki Planı için dört yıllık bir uzatma talebinde bulundu ve 16.000 Rs tutarında artan bir harcama yaptı. Birlik Bütçesi 2023-24 için.

ELCINA’ya göre, yükseltilmiş PLI, yarı iletkenler dışındaki tüm bileşenler için 24 milyar ABD doları (yaklaşık 1,95 lakh crore) hedeflenen üretimle yaklaşık 64.000 Rs’lik yatırımları kolaylaştıracak.

Sanayi kuruluşu, araştırma ve geliştirmeye yapılan yatırım için gelir vergisi indiriminin yeniden sağlanmasını da istedi.

Ayrıca, yerel elektronik üretim hizmetleri şirketlerine odaklanan bir PLI planı istedi.

Hindistan Elektronik ve Yarı İletken Derneği (IESA) hükümetten PLI şemasını tasarım odaklı üretim şemasına dönüştürmesini ve ithal edilen tüm elektronik ekipman ve monte edilmiş baskılı devre kartına yüzde 10’luk bir ithalat vergisi koymasını talep etti (pcb) yerel üretimi artırmak.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9