Apple’ın Hindistan’daki cihazlarının üretimini genişletmek istediği bir sır değil. Başlangıçta, değer fiyatlandırmasının çok önemli olduğu gelişmekte olan bir ülkede ithalat vergisinden kaçınmak için Apple, ülkede daha eski iPhone modelleri üretti. Yıllar geçtikçe şirket, Hindistan’da daha yeni iPhone birimlerinin montajının yapılması konusunda rahat hissetmeye başladı. Ve bu yıl Apple, iPhone 14’ün üretimini gerçekleştirdi. ilk kez aynı anda Çin ve Hindistan’da başlayacak.
Tipik olarak Apple, Çin’de yeni bir iPhone serisinin üretimine başlar ve ardından Hindistan’da yeni serinin bir kısmını üretmeye başlamak için beklerdi. Örnek olarak, 2021’de Apple, iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinden sonra bu modellerden bazılarının Hindistan’da üretimine başlamak için yedi ay bekledi. Birkaç hafta sonra benzer bir üretim Brezilya’da başladı. Apple, Nisan’dan Aralık 2022’ye kadar değeri 2,5 milyar doları aşan iPhone 14 birimlerini Hindistan dışına gönderdi.

Apple, ülke jeopolitik bir sıcak nokta olmaya devam ettiği için Çin’den çıkmak istiyor

Apple, şirket için önemli bir pazar olmasına rağmen Çin’den çıkmak istiyor. Çin’in jeopolitik bir sıcak nokta olarak konumundan endişe duyan ve Apple’ın iki ülke arasındaki bir ticaret savaşında tali zarar olarak sonuçlanabileceğinden korkan teknoloji devi, hangi ülkenin sona ereceği net olmasa da yavaş ama emin adımlarla üretimi Çin’den çıkarıyor. gelecekteki Apple üretiminin büyük bir kısmına ev sahipliği yapıyor. Şu anda iPhone birimlerinin %98’i Çin’de üretiliyor.

Göre BloombergApple’a gerçek kablosuz stereo AirPods kulaklıkları için bileşenler sağlayan şirketlerden biri olan Jabil Inc., Hindistan’daki tesisinden cihaz için plastik gövdeler göndermeye başladı. Parçalar, giyilebilir cihazların üretildiği Çin ve Vietnam’daki fabrikalara teslim ediliyor. Bloomberg, kaynaklarının, Apple’ın Hindistan’da bazı AirPods kasaları üretme hamlesini henüz kamuoyuna açıklamadığı için ismini vermek istemeyen duruma aşina insanlar olduğunu söylüyor.

Sonunda, Apple Hindistan’da AirPod’ları tamamen üretmeyi planlıyor

Jabil’in Batı Hindistan’da 2.500 kişiyi istihdam eden 858.000 metrekarelik bir fabrikası var. Bu hamle, Apple’ın AirPods’unu şirketin iPhone’dan sonra tamamen veya kısmen ülkede üretilen ikinci ürünü yapıyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin “Make in India” girişimi Apple’dan güçlü destek aldı. Sonunda şirket, AirPod’ları Hindistan’da tam olarak üretmeyi umuyor ve hükümet, Apple’ın Çinli tedarikçileri ile Hintli şirketler arasında bunun olmasına izin verecek ortak girişimleri onayladı.

Counterpoint’in araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Neil Shah, “AirPod’ların tam teşekküllü üretimi için genellikle ilk adım mahfaza yapmaktır. Apple, Luxshare dahil bazı tedarikçiler için ilk onayı aldığına göre, belli ki son için bir tedarik zinciri oluşturuyorlar” dedi. ürün.”

Apple, gerçek kablosuz stereo kategorisinde lider şirkettir. Kulaklıklar ve kulak üstü kulaklıklar dahil şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 23,8 milyon adet sevk etti. Bu, Apple’a pazarda %31’lik lider bir pay sağladı.telefon-1