Yarın, 29 Ocak Pazar, SpaceX bir grup Starlink uydusunu daha fırlatacak. Fırlatma, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Uzay Fırlatma Kompleksi 4 Doğu’dan (SLC-4E) sabah 8:47 PT’de kalkan şirketin Falcon 9 roketlerinden birini kullanacak. SpaceX için tipik olduğu gibi, roket önceki birkaç görevde akan bir güçlendiriciyi yeniden kullanacak.

Starlink uydularının lansmanı, SpaceX tarafından canlı yayınlanacak, bu nedenle, bir lansmanı olduğu gibi izlemek için can atıyorsanız, nasıl izleyeceğiniz konusunda ihtiyacınız olan ayrıntılara aşağıda sahibiz.

Lansmandan neler beklenebilir?

Falcon 9 roketi, yörüngeye 49 Starlink uydusu grubunu ve D-Orbit adlı bir uzay lojistik şirketinden ION SCV009 Eclectic Elena adlı bir yolculuk paylaşımlı yükü taşıyacak. ION, birkaç küçük CubeSats tutmak için tasarlanmış bir uydu platformudur ve her bir küçük uyduyu ayrı ayrı serbest bırakabilir.

Fırlatma için kullanılacak güçlendirici, SpaceX’e göre önceki iki Starlink görevinin yanı sıra NROL-87, NROL-85, SARah-1 ve SWOT fırlatmaları dahil olmak üzere önceki görevlerde uçtu. SWOT veya Surface Water and Ocean Topography, geçen yıl Aralık ayında fırlatılan ve gezegendeki tatlı su sistemlerini uzaydan gözlemlemeyi amaçlayan bir NASA uydusudur.

Yarınki fırlatma, güçlendiricinin bir kez daha Dünya’ya dönerek Pasifik Okyanusu’nda konuşlanacak olan Elbette Seni Hala Seviyorum İHA tarafından yakalanmasını sağlayacak.

lansman nasıl izlenir

Fırlatma, fırlatma öncesi son hazırlıkların gösterilmesini, havalanmayı, ilk etabın ayrılmasını ve kaplamayı ve faydalı yük yerleştirme bildirimini içerecek şekilde SpaceX tarafından canlı yayınlanacak. Aynı zamanda, Pasifik Okyanusu’ndaki bir insansız gemide ilk aşama iticinin heyecan verici bir şekilde yakalanmasını gösterecek.

Canlı yayının kalkıştan yaklaşık beş dakika önce başlaması planlandı, yani 29 Ocak Pazar günü saat 8:40 PT’den (11:40 ET) hemen önce. Canlı akışı bunun üst kısmına yerleştirilmiş videoyu kullanarak da izleyebilirsiniz. sayfa veya adresine giderek SpaceX’in YouTube sayfası Etkinlik için.
genel-19