Duvarı için fazla büyük, yalnız bir Samanyolu analog galaksisi. Arka plan görüntüsü, karanlık maddenin (yeşil ve mavi) ve galaksilerin (burada küçük sarı noktalar olarak görülüyor) dağılımını, bu tür nadir kütleli galaksilerden birini bulmayı umduğumuz kübik hacmin ince bir diliminde gösteriyor. Kredi: Görüntüler: Miguel A. Aragon-Calvo, Simülasyon Verileri: Illustris TNG projesi (CC BY 4.0)

Samanyolu’nun Sanıldığından Daha Eşsiz Olduğu Keşfedildi

mi Samanyolu özel mi yoksa en azından Evrende özel bir yerde mi? Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, bu sorunun cevabının, daha önce takdir edilmeyen bir şekilde evet olduğunu keşfetti.. Yeni bir çalışma, Samanyolu’nun diğer galaksilerde henüz görülmeyen bir şey olan “kozmolojik duvarı” için çok büyük olduğunu gösteriyor. Yeni araştırma yayınlandı Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri.

Bir kozmolojik duvar, her iki tarafında “boşluklar” olarak adlandırılan özellikle boş bölgelerle karakterize edilen, diğer galaksileri çevreleyen düzleştirilmiş bir galaksi düzenlemesidir. Bu boşluklar, düzleştirilmiş düzenlemeyi yapmak için galaksileri krep benzeri bir şekle sıkıştırıyor gibi görünüyor. Bu durumda, Yerel Sayfa olarak adlandırılan bu duvar ortamı, Samanyolu ve yakın galaksilerin, evrende duvarsız rastgele bir yerde olduğumuzdan daha düzenli bir şekilde eksenleri etrafında nasıl döndüklerini etkiler.

Tipik olarak, galaksiler bu sözde duvardan önemli ölçüde daha küçük olma eğilimindedir. Samanyolu’nun kozmolojik duvarına kıyasla şaşırtıcı derecede büyük olduğu bulundu, bu nadir bir kozmik olaydır.

Galaksilerin Samanyolu Analog Duvarı

Daha küçük gökadalardan (gri küreler) oluşan düz bir duvarın merkezinde duran bir Samanyolu Analogı. Mavi daireler, Samanyolu Analoğundan olan mesafeyi 1 Mpc aralıklarla gösterir. Arka plan görüntüsü, karanlık maddenin (yeşil ve mavi) ve galaksilerin (burada küçük sarı noktalar olarak görülüyor) dağılımını, bu tür nadir kütleli galaksilerden birini bulmayı umduğumuz kübik hacmin ince bir diliminde gösteriyor. Kredi: Görüntüler: Miguel A. Aragon-Calvo, Simülasyon Verileri: Illustris TNG projesi (CC BY 4.0)

Yeni bulgular, son teknoloji bir bilgisayar simülasyonuna dayanıyor. illustrisTNG projesi. Ekip, Evren’in yaklaşık bir milyar ışıkyılı genişliğinde ve milyonlarca galaksi içeren bir hacmini simüle etti. Yalnızca bir avuç dolusu – simülasyondaki tüm gökadaların yaklaşık milyonda biri – Samanyolu kadar “özel”di, yani her ikisi de Yerel Sayfa gibi kozmolojik bir duvarın içine gömülmüştü ve bizim gökadamız kadar büyüktü.

Ekibe göre, çevremizdeki galaksilerden bilimsel çıkarımlar yaparken sözde “Kopernik yanlılığından” kaçınmak için simülasyonları çalıştırırken Samanyolu çevresindeki özel ortamı hesaba katmak gerekebilir. Kopernik’in Dünya’yı kozmosun merkezinden çıkarmasından bu yana yaklaşık 500 yıl içinde özel statümüzün art arda kaldırılmasını tanımlayan bu önyargı, Evrende tamamen ortalama bir yerde yaşadığımızı varsaymaktan kaynaklanıyor olabilir. Gözlemleri simüle etmek için gökbilimciler bazen bir simülasyondaki herhangi bir noktanın, örneğin illustrisTNG herhangi biri kadar iyidir, ancak ekibin bulguları, bu tür ölçümleri yapmak için kesin konumları kullanmanın önemli olabileceğini göstermektedir.

Samanyolu Çevreleyen Yerel Levha

Samanyolu’nu çevreleyen düz bir gökada duvarı olan Yerel Sayfa (sarmal bir desenle gösterilir). Mavi daireler Samanyolu’ndan olan mesafeyi 1 Mpc aralıklarla gösterir. Kredi: Görüntüler: Miguel A. Aragon-Calvo, Simülasyon Verileri: Illustris TNG projesi

Araştırma lideri Miguel Aragón, “Yani, Samanyolu bir bakıma özel,” dedi. “Dünya çok açık bir şekilde özel, bildiğimiz tek yaşam evi. Ama Evrenin merkezi değil, hatta Güneş Sistemi bile değil. Ve Güneş, Samanyolu’ndaki milyarlarca yıldız arasında sadece sıradan bir yıldızdır. Bizim galaksimiz bile, gözlemlenebilir Evrendeki milyarlarca galaksi arasında sadece bir başka sarmal galaksi gibi görünüyordu.”

“Samanyolu’nun özellikle özel bir kütlesi veya türü yok. Araştırmacılardan biri olan Joe Silk, kabaca ona benzeyen birçok sarmal gökada var” dedi. “Ama çevresini dikkate alırsanız nadirdir. En yakınınızdaki bir düzine kadar büyük galaksiyi gökyüzünde kolayca görebilseydiniz, hepsinin neredeyse Yerel Sayfaya gömülü bir halka üzerinde yer aldığını görürdünüz. Bu kendi içinde biraz özel. Yeni bulduğumuz şey, Yerel Sayfa gibi Evrendeki diğer gökada duvarlarının içlerinde Samanyolu kadar kütleli bir gökadaya çok nadiren sahip göründüğü.

Yerel Sayfa Samanyolu Analogları

Illustris TNG300 simülasyonunda bir Yerel Levha Analoğu, bir Samanyolu Analog galaksisini (merkezde büyük küre) çevreleyen düz bir galaksi duvarı. Mavi daireler, merkezi galaksiden olan mesafeyi 1 Mpc aralıklarla gösterir. Kredi: Görüntüler: Miguel A. Aragon-Calvo, Simülasyon Verileri: Illustris TNG projesi

Aragón, “Bizimki gibi bir galaksiyle başka bir kozmolojik duvar bulmak için Samanyolu’ndan yarım milyar ışıkyılı seyahat etmeniz, birçok galaksiyi geçmeniz gerekebilir” dedi. “Bu, etrafımızdaki en yakın büyük galaksi olan Andromeda’dan birkaç yüz kat daha uzak” diye ekliyor.

Ekibin bir başka üyesi olan Dr. Mark Neyrinck, “Yine de, ‘özel’ olarak nitelendirilen mülkleri seçerken dikkatli olmalısınız,” dedi. “Bir galaksiye, bunun hakkında yazdığımız makaleyi içermesi gerektiği gibi gülünç derecede kısıtlayıcı bir koşul ekleseydik, kesinlikle gözlemlenebilir Evrendeki bu şekildeki tek galaksi olurduk. Ancak bu ‘duvarı için çok büyük’ ​​mülkün fiziksel olarak anlamlı olduğunu ve gerçekten özel olduğunu gösterecek kadar gözlemsel olarak alakalı olduğunu düşünüyoruz.”

Referans: MA Aragon-Calvo, Joseph Silk ve Mark Neyrinck tarafından yazılan “The olağandışı Samanyolu-yerel çarşaf sistemi: dönüş gücü ve hizalama için çıkarımlar”, 23 Aralık 2022, Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimleri.
DOI: 10.1093/mnrasl/slac161uzay-2