Grenoble merkezli bir girişim olan Renaissance Fusion, 15 milyon avro toplamasını sağlayan bir A Serisi finansman turunu tamamladı. Genç Fransız çekimi nükleer enerjide uzmanlaşmıştır. Henüz olgunlaşmamış bir teknoloji olan nükleer füzyon üzerine bahse girmeye karar verdi. Fosil yakıtlara bağımlılığından arınmış bir Avrupa Birliği’nin geleceğini somutlaştırmayı umuyor.

Nükleer füzyondan yararlanan devrim niteliğinde bir reaktör

Sıfır karbonu teşvik eden projelere odaklanan bir yatırım fonu olan Lowercarbon Capital’in katılımı sayesinde, Renaissance Fusion projesini yürütmeye devam etmek için ihtiyaç duyduğu tutarı elde etti. Tura HCVC, Positron Ventures ve Norssken, diğer üç Avrupalı ​​yatırımcı, HCVC, Positron Ventures ve Norssken de katıldı.

aynı kategoride

Ekoloji: Microsoft ve ArcelorMittal “yeşil çeliğe” yatırım yapıyor

Belirtildiği gibi elenmiş, nükleer füzyona dayalı, start-up mucizeler yaratmayı umuyor. Nükleer santrallerde enerji üretmek için genellikle nükleer fisyon işlemi kullanılır. Bir nötron, ağır bir atom çekirdeğine, genellikle uranyum 235 veya plütonyum 239’a yansıtılacak ve böylece daha hafif iki atoma ayrılacaktır. Bu fenomen, suyun buharlaşmasını destekleyen ısı yaratır. Bu buhar, elektrik jeneratörlerinin düzgün çalışmasına izin vererek türbinleri döndürür.

Nükleer füzyonda, iki hafif atom çekirdeği çok daha ağır bir çekirdeğe kaynaşır. Bu, nükleer fisyondan çok daha fazla, muazzam miktarda enerji açığa çıkarır. Rönesans Füzyonu, bu olguya dayanarak Avrupa’daki nükleer sektördeki diğer oyunculardan sıyrılmaya çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu enerji gelecek olarak görülüyor ve Joe Biden nükleer füzyon geliştirme konusunda çalışan şirketlere destek vermekten çekinmedi.

Renaissance Fusion, makinesini on yıl içinde çalışır hale getirmeyi umuyor

Şirketin kurucusu, CEO’su ve teknik direktörü Francesco Volpe tarafından toplanan meblağ sayesinde mühendisler, kağıt üzerinde geliştirdikleri yıldızlaştırıcı reaktörü rafine edebilecekler. Bu makine, nükleer füzyondan gelen büyük miktarda enerji ve ısıyı daha verimli ve dağınık bir şekilde biriktirecek ve tahliye edecektir. Ustaca yerleştirilmiş mıknatıslar ve plazma halindeki lityum kullanılarak, metal bir silindir boyunca serbestçe akabilir ve jeneratörü çalıştırmak için gereken su buharını oluşturmak için toplanabilir.

Renaissance Fusion tarafından geliştirilen reaktörü gösteren diyagram.

Grenoble start-up tarafından tasarlanan reaktör sayesinde, lityumu plazma formunda vermek ve ardından suyun buharlaşmasını desteklemek için nükleer füzyondan sonra geri kazanmak mümkündür. Resim: Rönesans Füzyonu.

Bunu başarmak için girişim, iş gücünü üçe katlayarak 60 çalışana ulaşmak istiyor. Bağış toplama etkinliği, araştırma ve geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu tüm ekipmanı satın almasına olanak tanıyacak. İlk deneylerini gerçekleştirebilecek ve reaktörlerinin çalışma şansı olup olmadığını veya bazı parametrelerinin ayarlanması gerekip gerekmediğini kontrol edebilecek. Şirketin kurucusu için böyle bir makine 2030’lardan önce gün ışığına çıkmayacak, ancak ekipleri on yıl bitmeden ticari kullanımlar bulmak için çalışacak.

Son olarak, Renaissance Fusion kendisini nükleer endüstriyi yeniden başlatmak için bir Avrupa alternatifi olarak görüyor. Fransa, Avrupa’daki 126 nükleer reaktörün 56’sına sahiptir ve her biri 7’şer santralle İspanya ve Belçika’nın çok önündedir. Nükleer enerji, özellikle üretebileceği atıklar etrafında tartışılacak olursa, Almanya’nın elektrik üretmek için hala yoğun bir şekilde kullandığı petrol, gaz veya kömüre kıyasla düşük karbonlu bir enerji olmaya devam ediyor.

genel-16