Yüksek bant 5G Milimetre Dalgası (mmWave) spektrumu 24 GHz’de başlar ve en yüksek 5G indirme hızlarını sunar. Bu iyi haber. Kötü haber mi? mmWave’in özellikleri, bu sinyallerin uzun mesafeler kat etmemesi anlamına gelir, bu nedenle bir 5G mmWave sinyaline fiilen bağlanma olasılığı zayıf ile sıfır arasında bir yerdedir. Hafif Okuma nasıl işaret ediyor Verizon, yüksek bant spektrumu elde etmek için milyarlar harcadı ve ardından düşük bant 5G’yi 4G’den çok farklı olmadığı için eleştirdi.
Öyleydi 5G ağını ABD’de düşük ve orta bant spektrumu etrafında oluşturmaya başlayan T-Mobile, düşük bant 600MHz hava dalgaları için harcadığı 7,9 milyar dolar ve Sprint için ödediği 26 milyar dolar, taşıyıcının ABD’de erken 5G liderliğini almasına yardımcı oldu. Sprint anlaşmasında elde edilen orta bant 2,5 GHz spektrum, mmWave ile sağlanan süper hızlı indirme hızlarını sağlamayabilir, ancak bu sinyaller, yüksek bant sinyallerinden daha uzun mesafeler kat eder. Düşük banttan daha hızlı olması ve yüksek banttan daha uzun mesafeler kat etmesi, orta bandı 5G’nin Goldilocks’u yapar.

Verizon sonunda Ultra Geniş Bant hizmetine C-band kapsamı ekledi

LightReading, diğer ülkelerdeki düşük ve orta bant spektrumunun önemini göstermek için 2018’de İtalyan kablosuz şirketlerinin müzayede tekliflerini kazanmak için düşük bant (700MHz) ve orta bant (3,7GHz) hava dalgalarına 7 milyar dolar eşdeğeri harcama yaptığını belirtiyor. . Aynı firmalar, 26 GHz bandında mevcut olan devasa 1.000 MHz’e yalnızca 178 milyon dolar harcadı. Sonuçta, AT&T ve Verizon, 2021 C-bandı müzayedesi sayesinde sonunda orta bant spektrumunu aldı.

Ve ne zaman Verizon, Ultra Geniş Bant hizmetini C-bandını içerecek şekilde değiştirdi, bu, ABD’de mmWave’in öldüğünün bir işareti olarak alınmış olabilir. Ancak, Deutsche Telekom’un (T-Mobile’ın ana şirketi) eski baş teknoloji sorumlusu Bruno Jacobfeuerborn, tüm ABD’yi mmWave ile kaplamanın yaklaşık 300 milyar dolara mal olacağını hesaplamış olsa da durum böyle değil.

Qualcomm, 5G mmWave’in başarılı olduğunu görmek ister

Yonga tasarımcısı Qualcomm, mmWave’in başarılı olmasını çok ister. Akıllı telefonların bu sinyallere bağlanmasına izin veren çipler satarken, aynı zamanda 5G mmWave sinyalleri ileten küçük hücre sıcak noktaları için gereken silikonu da satıyor. Qualcomm’un şirkette iş geliştirmeden sorumlu kıdemli direktörü Visak Dhingra, stadyumlar, konser salonları ve alışveriş merkezleri gibi mekanlarda düşük ve orta bant 5G deneyimini “Buralarda yetersiz bir deneyim yaşamaya alışıyoruz. Milimetre dalgasının yaptığı şey, size bu yerlere en iyi şekilde hizmet etmenin uygun maliyetli bir yolunu sunmaktır.”

ABD’de başlangıçta 5G için mmWave’i savunanlar bile mmWave kapsamını genişletmek için ihtiyaç duyacağı parayı harcamak yerine orta bant deneyimine yatırım yapmaya karar vermiş gibi görünüyor. Qualcomm, mmWave’in sonunda geniş bandın bazı evlere sabit kablosuz hizmet sağlayamadığı alanları desteklemek için kullanılmasını bekliyor. Ve özel bir ağ gerektiren şirketler tarafından 5G kurumsal kullanımı için kullanılabilir. Ancak tüketiciler, LTE’den 10 kat daha hızlı olan orta bant 5G’yi tercih ediyor.

Dağıtılan 40.000 mmWave baz istasyonu ve Japonya’da 20.000 ile mmWave tamamen ölü değil. Aslında, birkaç ülke daha fazla mmWave spektrumunu açık arttırmayla satmayı planlıyor. Ancak 5G ekipmanı satışlarının bu yıl düşmesi bekleniyor ve sonuç olarak kablosuz şirketlerin daha fazla mmWave ekipmanı satın almak için cüzdanlarını açmasını beklemiyoruz.

Verizon’un düşük ve orta bant spektrumu pahasına 5G mmWave’i artırmaya çalıştığını duymasak da, Qualcomm’un yüksek bandı 5G için zorlamak için mali bir nedeni olmasına rağmen kesinlikle bunu yapmaya devam ettiği görülüyor. 5G dişe takıldığında ve 6G her gün konuşulurken işler değişebilir mi? Bunun cevabı için tek diyebileceğimiz takipte kalın.telefon-1