KanoKodlama ve ilgili STEM becerilerini öğretmek için kendi bilgisayar kitlerini ve yazılımını kendin yap ile tanınan girişim destekli Birleşik Krallık girişimi , Warner Bros.’u ürünlerinden birini kopyalamak ve fikri mülkiyetini (IP) ihlal etmekle suçladı.

Söz konusu ürün, Harry Potter: Sihirli Caster Wand o Warner Bros. ilan edildi Ekim ayında, Noel’den hemen önce ABD ve Birleşik Krallık’taki tüketicilere 150 $ karşılığında gönderilmeye başlandı. Londra merkezli Kano, TechCrunch’ın gördüğü bu hafta Warner Bros.’a medya ve eğlence devinin pazara giriş ve tanıtım faaliyetlerini durdurmasını talep eden bir “durdurma ve vazgeçme” kararı verdi.

Kano muhtemelen daha çok Raspberry Pi ve Windows tabanlı modüler PC’leri ile tanınırken, şirket Warner Bros.’a benzer bir cihaz piyasaya sürdü. 2018’de yeni asa. Kano’nun Harry Potter Kodlama kiti, çocukları kodlama büyüleri yoluyla meşgul etmek, ekrandaki kazanların renk değiştirmesini veya asayla ayrıntılı hışırtı hareketleri yoluyla tüylerin uçuşmasını sağlamak için tasarlanmış, fiziksel hareketle kontrol edilen bir Bluetooth değnek ile doluydu.

Çubuğu çalıştıran, çubuğun yönünü ve hareketini bağlı olduğu tablete veya PC’ye iletmesine yardımcı olan bir ivmeölçer, jiroskop ve manyetometre dahil olmak üzere çeşitli sensörlerdir.

Aradan geçen yıllarda Kano, Harry Potter kodlama asasından yaklaşık 180.000 adet sattığını söylüyor; bu rakam, hesaba katıldığınızda 460.000’e çıkıyor. benzer Hareket kontrollü ürünler Kano daha sonra piyasaya sürüldü Disney ile ortaklaşa Star Wars ve Frozen serilerini kapsayan.

Kano artık Harry Potter asasını aktif olarak pazarlamasa da, daha önce Apple ve Target’ı da içeren bazı perakende ortakları hala sat.

patentli

Geçen Nisan ayında, Kano’nun kurucu ortağı ve CEO’su Alex Klein patent verildi asanın hareket tanıma sistemi için, nasıl çalıştığının temel mekaniğini kapsar: Kullanıcı, hareket tanımayı başlatmak için bir düğmeyi basılı tutar ve kullanıcı, bir büyünün nasıl yapıldığını göstermek için asayı hareket ettirdiğinde ekranda bir imleç izi görüntüler. gerçek zaman.

Şunu belirtmekte yarar var ki, Kano asasını fırlattı Harry Potter hak sahibi Warner Bros. ile marka lisanslama ortaklığının bir parçası olarak, bu nedenle Klein, yeni rakip asasının birkaç ay önce piyasaya çıktığını öğrenince tedirgin olduğunu söylüyor.

TechCrunch ile yaptığı bir sohbette Klein, 2018’de Harry Potter asasıyla elde ettiği ilk başarının ardından Warner Bros. kurumsal kol, bileşenleri ve büyüleri nasıl tanıyabildiği dahil olmak üzere ürünün nasıl çalıştığı ve altta yatan teknoloji için diğer olası kullanım durumları hakkında biraz daha açıklama yapması için Kano’ya ulaştı.

İşte Warner Bros. ile olan tartışmasıyla ilgili işler burada ilginçleşiyor.

Kano’nun doğrudan çocuklara nasıl kod yazılacağını öğretmeye odaklanan orijinal Harry Potter asasının aksine, Warner Bros.’ Harry Potter: Magic Caster Wand tamamen akıllı ev ile ilgili. Onun cihazlara bağlanmak için tasarlanmıştır TV’ler, ışıklar ve hoparlörler gibi, böylece kullanıcılar mekanizmalarını “büyüler” ve koreografisi yapılmış asa hareketleri kullanarak kontrol edebilirler.

Klein’a göre Kano, kendi asasıyla bu tür kullanım durumlarını zaten öngörmüş ve akıllı ev alanında bazı erken gelişmeler gerçekleştirmişti.

Klein, “Bir kişinin asadaki düğmeyi basılı tutup büyü yapmasını kolaylaştırma sürecinde, bunun insan bilgisayar etkileşimi için yeni bir dil olduğunu fark ettik” dedi. “Sadece Bertie Bott’un Her Lezzet Fasulyesini ekranda patlatmak için büyü yapmakla kalmıyor, aynı zamanda [also] ışıklarınızı kontrol etmek, kapınızın kilidini açmak ve müziğin sesini kontrol etmek için hareketler yapıyor olun. Bu jestsel etkileşim biçiminin oldukça güçlü olabileceğini ve akıllı evdeki diğer alanlara yayılabileceğini fark ettik. Biz de geldik, onlar [Warner Bros.] akıllı evi kontrol etme fikri beni gerçekten heyecanlandırdı.”

Klein, TechCrunch’a Kano’nun çeşitli bağlı cihazları kontrol eden asasının ilk prototipinin bir videosunu gösterdi ve bunun Kasım 2018’de Warner Bros.’daki bir gösterinin parçası olarak kaydedildiğini söyledi. ofisler.

2022’ye hızlı ileri sarın ve Warner Bros.’un benzer bir Harry Potter asasını piyasaya sürmesiyle Klein, bir açıklama almak için şirketteki çeşitli kişilere ulaştığını ve ardından bir iç soruşturmanın yapılacağının söylendiğini ekledi. Ancak iletişim hattının soğuduğunu ve Kano’nun bu hafta Warner Bros.’a gönderdiği durdurma ve vazgeçme mektubuna yol açtığını söyledi.

“Her iki Kodlama Çubuğunun çalışmasının yan yana karşılaştırması [Kano’s] ve Büyücü Asası [Warner Bros.’] Mektup, bir sorunun ortaya çıktığını açıkça ortaya koyuyor – ve şimdi patent ve fikri mülkiyet uzmanları da dahil olmak üzere birçok üçüncü taraf gözlemciye açıkça belirtti – ”diyor mektupta. “Yeni ürün, Kano’nun fikri mülkiyetini (çok sayıda patent korumalı varlık, ticari sır, buluş vb.) kullanıyor ve bunların bir kısmı şirketler arasındaki pek çok ayrıntılı sözleşme sırasında WB ile tam bir gizlilik içinde paylaşıldı.”

Hikaye şimdiye kadar

2013 yılında kurulan Kano, aralarında European VC Index Ventures, Barclays, Salesforce’un kurucu ortağı Marc Benioff’un da bulunduğu önemli destekçilerden yaklaşık 45 milyon dolar fon topladı. ve Microsoft2019’da Windows tabanlı bir bilgisayar geliştirmek için Kano ile birlikte çalıştı.

Mark Zuckerberg, görünüşe göre Kano’nun ürünlerinin hayranı. bu gönderi 2021’den.

Mark Zuckerberg görünüşe göre Kano’yu seviyor. Görsel Kaynakları: Mark Zuckerberg

Bununla birlikte, Kano son birkaç yıldır nispeten sessizdi, 2019’un sonlarında bir dizi işten çıkarma duyurdu ve ardından pek yeni ürünler piyasaya sürmedi. Ancak 2021’de şirket, kullanıcıların şarkı öğelerini ayrı ayrı izole edip yeniden düzenlemelerine olanak tanıyan bir cihaz olan Stem Player’ı piyasaya sürmek için Kanye West ile ortaklık yaptı. sonuçta ortaklıktan çekildi West tarafından yapılan antisemitik yorumlar nedeniyle.

Bugün, Kano devam ediyor Stem Player’ı sat West’in katılımı olmadan ve birkaç hafta önce şirket Stem Projektörü tanıttı, yiyecek ve giyecek dahil her türlü yeni ürünü ima ederken. Şirket ayrıca, yaratıcı yazılım paketi Kano World’ü bağımsız bir işletme olarak ortaya çıkardığını açıkladığında, eski Kendin Yap PC işinden uzaklaştığının sinyalini verdi.

Bununla birlikte, şirket, Klein’ın bu yıl bir ara piyasaya sürmeyi beklediğini söylediği, Windows veya ChromeOS çalıştırabilen modüler bir ikisi bir arada cihaz geliştirdiği için köklerine en azından biraz sadık kalmayı planlıyor.

Kano’nun yaklaşmakta olan DIY modüler PC’si. Görsel Kaynakları: Kano

Finansal olarak işler Kano için pek iyi görünmüyordu. en fazla yakın zamanda bildirildi Mart 2021’de sona eren mali yıl, Kano ifşa 10.1 milyon £ (12 milyon $) vergi öncesi zarar, ancak bu önceki yıl bildirdiği 16.8 milyon £ (20.8 milyon $) kayıp üzerinde bir gelişmeydi. Şirket birkaç hafta önce TechCrunch’a 2022 mali yılı için geçici hesaplarının vergi öncesi olduğunu söyledi. kâr yaklaşık 1,2 milyon £ (1,5 milyon $).

Sıradaki ne

Klein doğal olarak Kano’da işlerin nasıl gittiğine dair dışarıdan pembe bir tablo çizmeye hevesli olsa da, aktif olarak yeni ürünler piyasaya sürmesi ve geliştirmesi cesaret verici bir işaret. Bununla birlikte, milyar dolarlık bir kitle iletişim şirketi ile ihtilaflı bir IP çekişmesi muhtemelen şu anda ihtiyaç duyduğu son şeydir.

Günümüzün David’e karşı Goliath senaryosunda, nispeten küçük bir girişim olarak fikri mülkiyet haklarını mahkemede savunmak ucuz bir arayış değildir – Klein, sonraki hamlelerini düşünürken kesinlikle farkında olduğu bir şeydir.

Klein, “Bir patent / teknoloji IP’sini savunmak ve korumak 3 milyon dolara kadar mal olabilir” dedi. “Bu, desteyi büyük şirketler lehine istifliyor. Saldırgan avukatları daha küçük şirketlere atmayı ve onları süreç içinde bağlamayı göze alabilirler.”

En azından şu anda, olayların kesinlikle böyle gelişeceğine dair söylenecek bir şey yok. Ancak Klein, Kano’nun çalışmalarını savunmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu belirterek, şimdiye kadar dava üzerinde çalışan avukatların kendisine bir konuda bilgi verdiğini belirtti. karşılıksız temelde, bunun “oldukça açık ve kapalı” bir durum olduğu.

“Gerekirse gece geç saatlere kadar ve hafta sonları çalışıp bizi bizzat temsil edeceğim. pro sededi. “Ekibimizin sıkı çalışmasının ve yaratıcılığının kötüye kullanılmamasını ve kazıklanmamasını sağlayacağız. Hukuk fakültesine gitmemiş olabilirim ama tüm yargılamalar halka açık ve biraz alın teriyle anlaşılabilir.”

Bir Warner Bros. sözcüsü sonunda TechCrunch’a şu yorumu yaptı: “Kano tarafından öne sürülen iddialar temelsizdir.”*

*Bu hikaye, yayınlandıktan kısa bir süre sonra bir Warner Bros. sözcüsünün yanıtını içerecek şekilde güncellendi..genel-24