NAOJ ve Asahi Shimbun tarafından sağlanan videodan alınan bu görüntü, Hawaii’nin en yüksek dağı olan Mauna Kea’dan gece gökyüzünde dönen sarmalı gösteriyor. Araştırmacılar, şirketin Falcon 9 roketi bir GPS uydusunu yörüngeye gönderdiğinde, SpaceX roket fırlatmasının sonraki etkilerini gösterdiğine inanıyor. Görüntüler, 18 Ocak 2023’te, Japonya’nın Subaru teleskopunun Ulusal Astronomik Gözlemevi’nin dışındaki Mauna Kea’nın zirvesindeki bir kamera tarafından çekildi. Kredi: AP aracılığıyla NAOJ ve Asahi Shimbun

Hawaii’nin en yüksek dağının tepesindeki bir kamera, gece gökyüzünde dönen bir sarmal gibi görünen şeyi yakaladı.

Araştırmacılar, daha önce Florida’da bir SpaceX roketiyle havalanan askeri bir GPS uydusunun fırlatılmasından kaynaklandığına inanıyor.

Görüntüler, 18 Ocak’ta Japonya’nın Subaru teleskopunun Ulusal Astronomik Gözlemevi’nin dışındaki Mauna Kea’nın zirvesindeki bir kamera tarafından çekildi.

Hızlandırılmış bir video, gökyüzünde hareket ederken yayılan ve bir sarmal oluşturan beyaz bir küreyi gösteriyor. Daha sonra kaybolur ve kaybolur.

Subaru teleskopunda araştırmacı olan Ichi Tanaka, o gece başka işler yaptığını ve hemen görmediğini söyledi. Ardından, kameranın YouTube’daki canlı yayınını izleyen bir yıldız gözlemcisi, çevrimiçi bir mesajlaşma platformu kullanarak ona sarmalın ekran görüntüsünü gönderdi.

Tanaka, “Slack’i açtığımda gördüğüm şey buydu ve benim için dudak uçuklatan bir olaydı,” dedi.

Geçen Nisan ayında yine bir SpaceX lansmanından sonra benzer bir sarmal gördü, ancak bu daha büyük ve daha sönüktü.

SpaceX, 18 Ocak sabahı Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan bir askeri uydu fırlattı.

Spiralin yeri, fırlatıldıktan sonra SpaceX roketinin ikinci aşamasının olması beklenen yerle eşleşti.

SpaceX, Cuma günü gönderilen yorum isteyen bir e-postaya yanıt vermedi.

Tanaka, gözlemevinin kamerayı Subaru teleskopunun dışındaki çevreyi izlemek ve Mauna Kea’nın berrak gökyüzünü Hawaii halkı ve dünyayla paylaşmak için kurduğunu söyledi.

Gökyüzünü daha az net koşullarda izleyen biri, örneğin Tokyo’dan spirali görmemiş olabilir, dedi.

Canlı yayın, büyük bir Japon gazetesi olan Asahi Shimbun ile ortaklaşa yürütülüyor ve sık sık yüzlerce izleyici alıyor. Bazıları gökyüzünde göktaşlarını izlemek için ayar yapıyor.

Mauna Kea’nın zirvesi, astronomi için Dünya’daki en iyi görüntüleme koşullarından bazılarına sahiptir ve bu da onu dünyanın en gelişmiş gözlemevleri için tercih edilen bir nokta haline getirir. Zirve, onu tanrıların yaşadığı bir yer olarak gören birçok Yerli Hawai’li tarafından da kutsal kabul edilir.

© 2023 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Kamera, 28 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-camera-captures-night-sky-spiral.html adresinden alınan SpaceX roket fırlatmasının (2023, 28 Ocak) ardından gece gökyüzü sarmalını yakalıyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1