James Webb Uzay Teleskobu’nun sanatçı izlenimi. Kredi bilgileri: ESA

JWST’de bir sorun var. Enstrümanlarından biri olan Near Infrared Imager ve Slitless Spectrograph (NIRISS) çevrimdışı oldu. NIRISS, diğer şeylerin yanı sıra ötegezegen atmosferleri üzerinde spektroskopi gerçekleştirir.

Bir iletişim hatası nedeniyle 15 Ocak Pazar gününden beri çevrimdışı.

Dahili iletişim hatası, yazılımın zaman aşımına uğramasına neden oldu. Aletin herhangi bir şekilde hasar gördüğüne dair bir belirti yok ve uzay aracının geri kalanı normal çalışıyor.

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’ne göre NIRISS, “0,6 ile 5 m arasında benzersiz gözlem yetenekleri” sağlayarak JWST’deki diğer araçları tamamlıyor. Dış gezegen atmosferlerini araştırmak, ilk ışığı, diğer adıyla Rekombinasyon Çağını ve dış gezegenleri saptamak için kullanılır. Ayrıca nesnelerin popülasyonlarını incelemek için geniş alanlı araçları yakalayabilir ve çok yönlülüğünü artıran birden çok filtreye sahiptir. Ayrıca birbirine çok yakın olan nesnelerden gelen ışığı da çözebilir.

Kanada Uzay Ajansı (CSA), JWST misyonuna yaptığı katkının bir parçası olarak NIRISS’i inşa etti. Aynı zamanda fiziksel olarak NIRISS ile birleştirilmiş ancak ayrı bir araç olan Hassas Yönlendirme Sensörünü (FGS) de üretti.

Cihazın ne zaman tekrar devreye gireceği belli değil, ancak gözlemciler için kötü bir haber. JWST’de gözlem süresi yüksek talep görüyor ve bu gecikmenin gözlemleri nasıl etkileyeceği açık değil.

Bu, JWST’nin uğraşmak zorunda kaldığı ilk aksilik değil. Tutum kontrol sistemindeki bir yazılım hatası nedeniyle Aralık ayında yaklaşık üç haftalığına güvenli moda geçti. Teleskopun MIRI’si (Orta Kızılötesi Enstrüman) da kısa süreliğine çalışmaz durumdaydı.

O sorunlar masaya yatırıldı ve çözüldü. İnşallah bu da olur.

Universe Today tarafından sağlandı


Alıntı: JWST’deki enstrüman çevrimdışı oldu (2023, 27 Ocak), 27 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-instrument-jwst-offline.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1