Intel 26 Ocak’ta yayınlandı 2022’nin son çeyreğine ait mali sonuçları ve mali yıla ait bilançosu. ciro ile %20 aşağı 2021 yılına kıyasla yarı iletken üretiminde uzmanlaşmış firmaya 2022 yılında herhangi bir hediye verilmemiş olacak. İçinde zor bir ekonomik bağlamPC pazarının çöküşüyle ​​sarsılan Intel sadece Mobileye’a güvenebilirçıtayı yükseltmek için otonom sürüş sistemi tasarımı yan kuruluşu.

Intel için kara bir yıl

Intel bilir üst üste dördüncü çeyrek düşüş. Şirketin son üç aylık geliri 14 milyar dolar veya %32 daha az 2021’in son çeyreğine göre. Intel yıl boyunca 63,1 milyar dolar topladı, 2021’de toplanan 79 milyar dolardan çok uzakta. Ayrıca, son çeyrek için, 664 milyon dolarlık net zarar. Geçen yılın aynı döneminde elde edilen 4,6 milyar dolarlık net kârla keskin bir tezat oluşturan rakamlar. Bu zorluklara rağmen Intel, 2021’e göre %60 düşüşle 2022’de 8 milyar dolarlık net gelir bildirdi.

aynı kategoride

Ekoloji: Microsoft ve ArcelorMittal “yeşil çeliğe” yatırım yapıyor

Bu sonuçlar (PDF) tarafından açıklanır en önemli sektörlerinde yavaşlama. “Client Computing Group” ve “Data Center and AI” bölümlerinden satışlar %36 ve %33 düştüsırasıyla, yuvarlanan yıl boyunca. Yalnızca Mobileye ve Intel Foundry Hizmetleri kaydolur %59 ve %30 gibi önemli bir artış 2021’in son çeyreğine kıyasla. Bu açıklamaların ardından, Intel hisseleri yüzde 9 düştü.

Intel kötü bir yamadan geçiyor

Grubun CEO’su Pat Gelsinger, yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede ” tökezledik, bu doğru pazar payını ve ivmeyi kaybettik “. Yine de, şirketin sonuçlarının doğru olmadığını belirterek güvence vermeye çalıştı. yıl içinde sabitlenmeli.

Intel bu şirketlerden biridir. pandemiden faydalanmakve hızla büyümek için yeni uzaktan çalışma ihtiyaçları. Normal çalışma alışkanlıklarına dönüş ile birlikte, hizmetlerine olan talep düştü.

Pat Gelsinger haber ajansına söyledi Reuters onlar ki ” gerçekleşmesini beklemek sektörde şimdiye kadar görülen en büyük envanter düzeltmeleri “. şunu ekliyor” bu ilk çeyrek tahminini etkileyecek [2023] anlamlı bir şekilde “. Bu anlamda Intel, yılın geri kalanı için tahminini paylaşmıyoratıfta ” mevcut ortamın belirsizliği “.genel-16