sadece bir avuç Samsung Galaxy S22 Ultra ve S22 Plus dahil olmak üzere mevcut en iyi akıllı telefonlar WiFi 6E uyumluluğuna sahipken, iPhone 14 Pro Max gibi çoğu diğerleri hala WiFi 6’da takılıp kalıyor.
WiFi 6E, 6GHz bandını ekleyerek WiFi 6’da genişleyen ve spektrum tıkanıklığına yol açmadan daha fazla cihazın mevcut Wi-Fi kanallarına bağlanmasına izin veren bir kablosuz standarttır. Basit bir ifadeyle, standart daha hızlı, daha güvenilir erişim ve daha düşük gecikme anlamına gelen daha fazla bant genişliği sağlar.

Yine de uyumlu bir yönlendiriciye ihtiyacınız olacak, ancak Asus, Linksys ve Netgear dahil olmak üzere çeşitli şirketler Wi-Fi 6E cihazları sattığı için bu bir sorun olmamalı.

MacSöylentiler sızdırdığını bildiriyor bilinmeyenz21 iPhone 15’in anten kurulumunun şemalarını içeren dahili bir belge paylaştı. Diyagram, iPhone 15 Pro ve Ultra’yı D8x olarak gösterirken, standart ve Plus modellerine D3y denir.

Resim, yalnızca premium modellerin Wi-Fi 6E’yi destekleyeceğini, iPhone 15 ve 15 Plus’ın ise Wi-Fi 6’yı kullanmaya devam edeceğini gösteriyor.

Belge ayrıca iPhone 15 Pro ile D7x olarak etiketlenen iPhone 14 Pro arasındaki anten tasarımı değişikliklerini de gösteriyor. Merak ediyorsanız, D2y iPhone 14 ve 14 Plus’ın kod adıdır.

En yeni iPad Pro ve MacBook Pro da dahil olmak üzere bazı Apple ürünleri zaten Wi-Fi 6E’yi desteklemektedir. MacSöylentiler Apple’ın yeni bir WiFi standardını daha pahalı iPhone’larla ilk kez kısıtlayacağına dikkat çekiyor.

Bu, premium özellikleri üst düzey modellerle sınırlama stratejisiyle bağlantılıdır. Söylentiler, yalnızca iPhone 15 Ultra ve Pro’nun A17 çipe, daha yüksek USB-C hızlarına, 120Hz ekrana, daha fazla temel RAM’e, titanyum yapıya ve katı hal düğmelerine sahip olacağını gösteriyor. Bunun da ötesinde, yalnızca Ultra’nın 6x yakınlaştırmalı 12MP periskop kamerayla gelmesi bekleniyor.

telefon-1