Spike Lee, zaten geniş olan ödül koleksiyonuna İngiliz Film Enstitüsü tarafından verilen en yüksek onur olan BFI Bursu ile yenilerini eklemeye hazırlanıyor.

BFI, Kardeşliğin Lee’nin “otuz yılı aşkın bir süredir devam eden ve uzun metrajlı filmlerden belgesellere, televizyondan müziğe, reklamlardan kitaplara kadar cesur ve yaratıcı sinematik sanat eserleri aracılığıyla siyahi yaşamları kronikleştiren öncü çalışma grubunu” takdir ettiğini söyledi. BFI Southbank’ta sahnede derinlemesine bir Soru-Cevap ve 1999 polisiye gerilim filminin gösterimini içerecek şekilde ayarlanan özel bir kutlamada Oscar kazanana takdim edilecek. Sam’in Yazı.

“Atalarımın ‘söz değil, eylem’ inancına uygun yaşadığım için şanslıyım. Nesiller boyu süren aile mirasımı sürdürmeme yardım ettiği için BFI’ye teşekkür ederim. Barış ve sevgi. Ya-dig? Sho-nuff,” dedi Martin Scorsese ve Thelma Schoonmaker, Satyajit Ray, Tilda Swinton, David Lean, Michael Powell ve Emeric Pressburger, Steve McQueen, Akira Kurosawa, Nicholas Roeg CBE, Orson Welles gibi BFI Üyeleri listesine katılan Lee, Sir Ridley Scott, Ousmane Sembène Bernardo Bertolucci ve Souleymane Cissé.

BFI Başkanı Tim Richards, “Spike Lee’ye prestijli BFI Bursu vermekten onur ve heyecan duyuyorum” dedi. “Lee, benzersiz sinema tarzıyla kariyeri boyunca ırk, cinsiyet ve sınıf fikirlerine meydan okumaktan korkmayan bir auteur olarak çok farklı bir sese sahip. Gerçek bir rönesans adamı ve öncüsü olarak, pek çok sanat dalında başarılı oldu, orijinalliğini, tazeliğini korudu ve otuz yılı aşkın bir süredir çalışmalarından keyif alanlar kadar çağdaş izleyiciler için alakalı. Onun muazzam yeteneğini ve bireyselliğini bir BFI Bursu ile kutlamaktan çok mutluyum.”

Lee Birleşik Krallık’tayken, Spike Lee ile çığır açan 1992 tarihli biyografik filmi Malcolm X’in Haziran ayında düzenlenen BFI’nin açılış Film Festivali’nde düzenlenecek olan açılış filmi Malcolm X’in yeni bir 35mm baskısı üzerinde işbirliği yapan BFI Ulusal Arşivi ekiplerini de ziyaret edecek. .sinema-2