Hindistan Ulusal İnternet Borsası (Nixi) şu anda insanların .in alan adlarını ücretsiz olarak kaydettirmesine izin veriyor. Bu fırsat, Perşembe günü başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında sunuluyor. .in etki alanı e-postalar, web siteleri ve diğer uygulamalar için kullanılabilir. Bu hizmette şu anda gemide yaklaşık 3 milyon kişi var. İnsanlar ayrıca bölgesel kullanıcıları hedeflemek için bir .bharat alan adı alabilirler. Ayrıca 22’den fazla bölgesel Hint dili arasından seçim yapma seçeneği de vardır.

Nixi ilan edildi 74. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında insanların Kayıt ol .in alan adları 29 Ocak’a kadar ücretsiz. Bu dönemde kaydedilen alan adları ilk üç ay ücretsiz olacak. Ek olarak, insanlar 10 GB alana sahip ücretsiz bir kişiselleştirilmiş e-posta kimliği seçebilirler. Bu teklif, insanları Dijital Hindistan hareketine çekmek için sunulmuştur.

İlgili bir haberde geçtiğimiz günlerde BharOS isimli yeni bir mobil işletim sistemi tanıtıldı. Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT), Madras tarafından geliştirilmiştir. BharOS, gizlilik ve güvenliğe odaklanmak için tasarlanmıştır. Bu proje, ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi geliştirmek için Hindistan hükümeti tarafından finanse edilmektedir.

Hindistan’daki akıllı telefonlarda kullanılan yabancı işletim sistemine bağımlılığı azaltmayı hedefliyor. BharOS’un yerli bir ekosistem yaratma ve yerel olarak geliştirilen teknolojinin kullanımını teşvik etme yönünde büyük bir adım olduğu söyleniyor. Bu işletim sistemi şu anda katı gizlilik ve güvenlik gereksinimleri olan kuruluşlara sağlanmaktadır. Özellikle, BharOS Varsayılan Uygulama Yok (NDA) ile birlikte gelmez. Kullanıcılar, cihazlarındaki belirli özelliklere veya verilere yalnızca güvenilir uygulamaların erişmesine izin verebilir.

BharOS, IIT Madras tarafından kurulmuş bir Section 8 (Kar Amacı Gütmeyen) Şirketi olan JandK Operations Private Limited (JandKops) tarafından geliştirilmiştir. Disiplinlerarası Siber-Fiziksel Sistemler Ulusal Misyonu (NMICPS) kapsamında Hindistan Hükümeti Bilim ve Teknoloji Departmanı (DST) tarafından finanse edilmektedir.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: twitter, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için abone olun Youtube kanalı.

Jio, Yedi Kuzeydoğu Şehrinde 5G Hizmetlerini Başlattı, Ağ Şimdi Hindistan’ın 191 Şehrinde Yayında


Croma ‘Constitution of Joy’ 2023 İndirimi: Apple Ürünlerinde En İyi Fırsatlar

Günün öne çıkan videosu

YouTube Shorts Videolarından Yakında Para Kazanın – Nasıl Yapıldığını Öğrenmek İçin İzleyin

genel-8