NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Yakın Kızılötesi Kamerasından (NIRCam) alınan bu görüntüde gösterilen kara bulut L1527 içindeki protostar, büyümesini besleyen bir malzeme bulutunun içine gömülü. Yıldızdan fırlatılanlar, bu kızılötesi görüntüde sınırları turuncu ve mavi renkte parıldayan, üstündeki ve altındaki boşlukları temizledi. Üst merkezi bölge, yıldız “geğirmeleri” veya sporadik püskürmeler nedeniyle baloncuk benzeri şekiller gösterir. Kredi: NASA, ESA, CSA ve STScI. Görüntü işleme: J. DePasquale, A. Pagan ve A. Koekemoer (STScI)

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ekibi, Uzay Vakfı’nın en önemli ödüllerinden biri olan 2023 John L. “Jack” Swigert, Jr., Uzay Keşfi Ödülü’nü almak üzere seçildi. Bu yıllık ödül, uzay araştırması ve keşfi alanında bir uzay ajansına, şirkete veya kuruluşlar konsorsiyumuna verilir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “James Webb Uzay Teleskobu ekibi, insanlığımızın en iyilerini ve evreni daha iyi anlamak için bitmeyen bir arayışı temsil ediyor. Her yeni görüntü, yeni bir keşiftir” dedi. “Webb, uluslararası ortaklıkların mümkün kıldığı onlarca yıllık sebatın ve bir zamanlar düşünülemez olan insan dehasının doruk noktasıdır. Birlikte, evreni genişletiyor ve dünyaya ilham veriyoruz.”

Ödül, Uzay Vakfı’nın 17 Nisan’da Colorado’daki Uzay Sempozyumu’nun yıllık açılış töreninde takdim edilecek.

Uzay Vakfı CEO’su Tom Zelibor, “Faaliyetlerinin ilk yılında, James Webb Uzay Teleskobu ekibinin çalışmaları ve ifşaatları, bilgi ve ilhamda hayatlarımızı ve tarihimizi sonsuza dek değiştirecek tamamen yeni bir sayfa açtı” dedi. “Bu benzersiz bir başarı ve gezegenimizin her köşesine ve nesline yeni ilham ve hayal gücü sunarken astronomi ve uzay bilimini dönüştürüyor. Uluslar, araştırmacılar, endüstri üyeleri ve daha fazlası arasındaki ortaklıklar ve işbirlikleri de yapabileceğimiz inanılmaz şeylerin altını çizdi. bilgiyi geliştirirken birlikte yapıyoruz.”

NASA'nın Webb Teleskopu en iyi uzay kuruluşu ödülünü aldı

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu temiz bir odada. Kredi bilgileri: NASA

Dünyanın önde gelen uzay bilimi teleskopu Webb, 25 Aralık 2021’de fırlatıldı. 2022’de Webb ekibi, gözlemevini aç uzaydaki son konfigürasyonuna. Onlar daha sonra tam olarak aynalarını hizaladı nanometreler içinde, güçlü cihazlarını kurup test etti ve resmi olarak Webb’in görevine başladı kızılötesi evreni keşfetmek için.

Gereken görevin neredeyse iki katı performans sergileyen optikleri ile Webb, bazı özellikleri keşfediyor. en erken galaksiler tozlu bulutların arasından bakarken, şimdiye kadar gözlemlenen yıldızların oluştuğunu görmekve daha ayrıntılı bir görünüm sunar. güneş sistemimiz dışındaki gezegenlerin atmosferleri her zamankinden daha Webb ayrıca güneş sistemimizdeki gezegenlerin yeni görüntülerini de yakaladı. Neptün’ün halkalarına en net bakış onlarca yılda. NASA astronotu Jack Swigert’in uzay keşif mirasına saygı duruşunda bulunan Swigert ödülü, Webb görevini tasarlayan, geliştiren ve şimdi yürüten ekip üyelerinin katkılarını tanıyacak.

NASA Genel Merkezi Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Sandra Connelly, “James Webb Uzay Teleskobu görevindeki geniş ve özverili ekibimiz, evrenimizde parlayan en eski, en uzak gökadaları görmeye bizi daha da yaklaştırıyor” dedi. . “Webb, NASA’yı birinci sınıf bilimde yeni bir çağa sokan ve evrene bakış açımızda devrim yaratan binlerce farklı insanı içeren uluslararası bir işbirliğidir.”

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA’nın Webb Teleskopu, 26 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-nasa-webb-telescope-space-foundation.html adresinden alınan en iyi uzay kuruluşu ödülünü (2023, 26 Ocak) aldı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1