NASA’nın Yardımcı Yöneticisi Bob Cabana tarafından soldan bir çelenk takdim edilir; NASA KSC direktörü Janet Petro ve Apollo 1 astronotu Roger Chaffee’nin kızı Sheryl Chaffee, 26 Ocak 2023 Perşembe, Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde Astronotları Anma Vakfı’nın ev sahipliğinde düzenlenen NASA’nın Anma Günü töreninde. uzay mekiği Columbia trajedisinin 20. yıl dönümü, hayatını kaybeden astronotları anma töreni sırasında kasvetli törenlerle. Kredi: AP aracılığıyla Joe Burbank/Orlando Sentinel

NASA, uzay mekiği Columbia trajedisinin 20. yıldönümünü, Perşembe günü düşen astronotları anma töreninde kasvetli törenler ve anma törenleriyle kutladı.

100’den fazla kişi, yalnızca Columbia’nın yedi kişilik mürettebatını değil, aynı zamanda görev sırasında öldürülen diğer 18 astronotu da anmak için Kennedy Uzay Merkezi’nde gri bir gökyüzünün altında toplandı. NASA’nın iki mekik kazası, Uzay Aynası Anıtı’nın siyah granitine oyulmuş isimlerin yarısından fazlasını oluşturuyor; uçak kazaları geri kalanı için suçlanacak.

Columbia astronot aile üyelerinden hiçbiri sabah törenine katılmadı. Ancak yerel bir haham olan Zvi Konikov, İsrail’in ilk astronotu Ilan Ramon’un uçuştan önce kendisine günde birden fazla gün batımıyla yörüngede iki hafta boyunca Şabat’ı nasıl gözlemleyeceğini sorduğunu hatırladı.

“Ilan bize güçlü bir mesaj öğretti. Ne kadar hızlı gidersek gidelim, işimiz ne kadar önemli olursa olsun, durup neden Dünya’da olduğumuzu düşünmeliyiz ve bugün yaptığımız da bu. tüm bu cesur ruhların anısını hatırla,” dedi Konikov.

Columbia, 1 Şubat 2003’te yeniden giriş sırasında, 16 gün önce kalkış sırasında bir parça yakıt deposu köpüğü çıkıp sol kanadı deldikten sonra yok edildi. Mekik, planlanan Florida inişinden sadece 16 dakika sonra Teksas üzerinde parçalandı.

NASA yöneticileri, başkalarının endişelerine rağmen uçuş sırasındaki etkiyi reddetti. Aynı tür kültürel gaf, 28 Ocak 1986’da Challenger mekiğinin kalkış sırasında kaybolmasına ve öğretmen Christa McAuliffe de dahil olmak üzere gemideki yedi kişinin ölümüne yol açtı.

Apollo 1 fırlatma rampası yangını, 27 Ocak 1967’de üç astronotun hayatına mal oldu.

Bu üç tarihin kümelenmesinden dolayı NASA, ölen astronotlarını anmak için her Ocak ayının son Perşembe gününü ayırır. Ülke genelindeki uzay merkezlerinde bayraklar yarıya indirildi, törenler eşliğinde uzay uçuşu güvenliği tartışmaları yapıldı.

NASA’nın daha önceki trajedilerinde olduğu gibi, Columbia’nın kaybı önlenebilirdi, dedi eski mekik komutanı Bob Cabana, şimdi NASA’nın yönetici yardımcısı.

“Geriye dönüp baktığımızda, neden aynı zor dersleri tekrarlamak zorundayız?” dedi. “Başka bir Columbia’dan geçmek zorunda kalmak istemiyorum.”

 • NASA, uzay mekiği Columbia felaketinin 20. yılını anıyor

  Soldan, NASA’nın Yardımcı Yöneticisi Bob Cabana; Apollo 1 astronotu Roger Chaffee’nin kızı Sheryl Chaffee ve NASA KSC direktörü Janet Petro, 26 Ocak Perşembe günü Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde Astronotları Anma Vakfı tarafından düzenlenen NASA’nın Anma Günü töreninde başlarını eğip dua ediyorlar. 2023. NASA, uzay mekiği Columbia trajedisinin 20. yıl dönümünü, hayatını kaybeden astronotları anma töreni sırasında kasvetli törenlerle kutluyor. Kredi: AP aracılığıyla Joe Burbank/Orlando Sentinel

 • NASA, uzay mekiği Columbia felaketinin 20. yılını anıyor

  NASA tarafından sağlanan, Haziran 2003’te yayınlanan bu tarihsiz fotoğraf, Columbia Uzay Mekiği’ndeki STS-107 mürettebatını gösteriyor. 1 Şubat 2003’te, Columbia Doğu Teksas üzerinde parçalanırken yedi mürettebat üyesi kayboldu. Bu resim, daha sonra araştırmacılar tarafından enkazdan çıkarılan işlenmemiş bir film rulosu üzerindeydi. Soldan (alt sıra), vardiyalarının rengini belirtmek için kırmızı gömlekler giyen görev uzmanı Kalpana Chawla, komutan, Rick D. Husband, görev komutanı Laurel B. Clark ve yük uzmanı Ilan Ramon. Soldan (üst sıra), mavi gömlekli, görev uzmanı David M. Brown, pilot William C. McCool, pilot; ve yük komutanı Michael P. Anderson. Kredi: AP aracılığıyla NASA, Dosya

 • NASA, uzay mekiği Columbia felaketinin 20. yılını anıyor

  Uzay Mekiği Columbia ekip üyeleri, STS-107 mürettebatının kaybını, 26 Ocak 2023 Perşembe günü Astronotları Anma Vakfı tarafından Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi’nde düzenlenen NASA’nın Anma Günü töreninde anıyor. 1 Şubat 2003’te yedi astronotu öldüren görev felaketi. Kredi: Joe Burbank/Orlando Sentinel via AP

 • NASA, uzay mekiği Columbia felaketinin 20. yılını anıyor

  Uzay mekiği Columbia’nın enkazı, 1 Şubat 2003 Cumartesi günü Dallas’tan görüldüğü gibi Teksas gökyüzünde ilerliyor. NASA, 26 Ocak Perşembe günü hayatını kaybeden astronotları anma töreninde kasvetli törenler ve anma törenleriyle trajedinin 20. yılını kutladı. , 2023. Kredi: AP Fotoğrafı/Jason Hutchinson/dosya

 • NASA, uzay mekiği Columbia felaketinin 20. yılını anıyor

  Washington Anıtı’nın tabanı boyunca bir ABD bayrağı, 1 Şubat 2003 Cumartesi, Washington’da uzay mekiği Columbia’da ölenlerin anısına yarıya indirildi. Uzay mekiği Columbia, Cumartesi günü Teksas üzerinde 200.000 fit yükseklikte alevler içinde parçalandı ve yedi astronotun Florida’ya inişe geçmesinden sadece birkaç dakika önce öldü. NASA, trajedinin 20. yıl dönümünü, 26 Ocak 2023 Perşembe günü hayatını kaybeden astronotları anma töreni sırasında kasvetli törenler ve anma törenleriyle kutladı. Kaynak: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, Dosya

Columbia’nın son mürettebatında Ramon’un yanı sıra komutan Rick Husband, pilot Willie McCool, Michael Anderson, Kalpana Chawla, David Brown ve Laurel Clark vardı.

Tören sona ererken 25 ismin her biri okunduktan sonra bir geminin çanı çaldı.

Bob ve Diane Kalander, kayıp mekik mürettebatını onurlandırmak için Jamestown, Rhode Island’daki evlerinden Florida’nın Key West’ine yelken gezilerini yarıda kestiler. Kızları ve erkek arkadaşı, Kennedy’de onlara katıldı.

Diane Kalander, “İnsanların hafızasından siliniyor,” dedi. “Uzay vurgusu azaldı çünkü insanlar, ‘Gelecek yerine Dünya’daki sorunlar için endişelenelim’ diyorlar. Geleceğe bakmalıyız.”

© 2023 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: NASA, 27 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-nasa-years-space-shuttle-columbia.html adresinden alınan uzay mekiği Columbia felaketinin (26 Ocak 2023) üzerinden 20 yıl geçti.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1