NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Nicole Mann, 20 Ocak 2023’teki ilk uzay yürüyüşü sırasında Araç Dışı Hareketlilik Birimi veya uzay giysisi içinde resmedilmiştir. O ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan uzay yürüyüşçüsü arkadaşı Koichi Wakata (çerçeve dışı) bir modifikasyon kurdu. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sancak tarafındaki kiriş yapısında, yörüngedeki laboratuvarın bir sonraki açılır güneş enerjisi dizisinin gelecekte kurulmasını sağlayacak kit. Kredi bilgileri: NASA

Expedition 68 astronotları, yaklaşan bir uzay yürüyüşüne hazırlanırken üç günlük gelişmiş kemik onarım çalışmalarının ardından şimdi ortalığı temizliyor. Bu arada, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) üç kozmonot, uzay fiziği ve Dünya görüntüleri çalışmalarına devam etti ve ayrıca yörünge laboratuvar sistemlerini sürdürdü.

NASA Uçuş Mühendisleri Josh Cassada ve Frank Rubio, biyoloji araştırma donanımını temizliyor ve üç tam günlük çalışmanın ardından numune işlemeyi sonlandırıyorlar. kemik iyileştirme araştırması. İkili, Kibo laboratuvar modülünün içinde numunelere hizmet vererek ve ardından onları bilim dondurucularına istifleyerek çalıştı. Bu numuneler, geri gönderilmek üzere gelecekteki bir SpaceX Dragon kargo görevinde paketlenecek ve ardından Dünya’daki laboratuvarlarda analiz edilecek ve kontrol numuneleriyle karşılaştırılacaktır. İki astronot, bu hafta yoğun kemik araştırma çalışmasının yapıldığı Kibo’nun Life Science Torpido gözünü ve bileşenlerini de temizledi.

Cassada ayrıca Perşembe günü uzay tarımı üzerinde çalıştı ve Dünya’da istifleme ve analiz için Gelişmiş Bitki Habitatı içinde barındırılan tere bitkilerinden yapraklar topladı. Daha sonra, Veggie uzay botanik tesisinde büyüyen domates bitkileriyle ilgilendi. Sebze-05 deney. Her iki çalışma da Columbus laboratuvar modülünde gerçekleştiriliyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) astronot Koichi Wakata etkinleştirmenin yollarını araştırdı Besinlerin isteğe bağlı üretimi Ay’a uzun süreli görevlerde bulunan astronotlar için, Mars, ve ötesinde. Teknoloji gösterimi, uzayda güvenli ve basit bir gıda üretim ortamı sağlamak ve uzun süreler boyunca depolanan besinlerin bozulmasını dengelemek için tasarlanmış mikropları veya mayaları kullanır.

Yörüngedeki laboratuvarın enerji üretim sistemini yükseltmeye devam etmek için bir sonraki uzay yürüyüşünün 2 Şubat’ta yapılması planlanıyor. İki uzay yürüyüşçüsü, sancak tarafındaki kiriş yapısına bir modifikasyon kiti takmayı bitirmek için Araç Dışı Hareketlilik Birimleri (EMU’lar) veya uzay kıyafetleri içinde Quest hava kilidinden çıkacak. Donanım kurulum işi, uzay istasyonunu bir sonraki güneş enerjisi dizisi için hazırlayacaktır. Yaklaşan uzay yürüyüşü öncesinde, uzay giysisi eldivenleri ve ipleri incelendi.

Komutan Sergey Prokopyev, yüksek yüklü parçacıklardan oluşan bulutların veya plazma kristaller, mikro yerçekiminde davranır. Roscosmos’tan Uçuş Mühendisi Dmitri Petelin, ultrason göz taramaları için kozmonot arkadaşı Anna Kikina ile ortaklık yapmadan önce gününü yaşam destek bakımı üzerinde geçirdi. Kikina, Dünya atmosferinin gece parıltısının bir haritasını elde etmek için ultraviyole görüntüleme donanımını kullanarak Dünya gözlemlerine devam etti.uzay-2