Artık desteklenmeyen iPhone’ların bir iOS güncellemesi alması sık rastlanan bir durum değildir. Ancak bazen Apple bir istisna yapar.

Apple şu anda yalnızca en az iOS 16 çalıştıran iPhone’lar için özellik güncellemeleri sağlıyor. iPhone 6s/6s Plus, iPhone SE (1. nesil) ve iPhone 7/7 Plus, iOS 15’in ötesinde herhangi bir yeni güncelleme almayacak ancak hata düzeltmeleri almaya devam edecek. Alışılmadık bir adımla, Apple şimdi daha da eski cihazlar için bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Böylece, diğer şeylerin yanı sıra, on yaşındaki iPhone 5’ler bir iOS güncellemesi alıyor.

Eski iPhone’lar için iki iOS güncellemesi

Apple özellikle iki güncelleme sağlıyor: iOS 12.5.7 ve iOS 15.7.3. İlk bakışta Apple aradaki iOS sürümlerini unutmuş gibi görünüyor. Ancak iOS 13 ve iOS 14 çalıştıran tüm iPhone’lar iOS 15’e güncellenebildiğinden, yalnızca ikincisinin güncellemeyi alması gerekir.

iOS 12.5.7 ciddi güvenlik açığını kapatıyor

iPhone 5s ve iPhone 6/6 Plus, iOS 12.5.7 biçiminde bir güvenlik yaması alır. Yama, Apple’ın WebKit tarayıcı motorundaki bir güvenlik açığını kapatıyor. Bu, saldırganların kötü amaçlarla tasarlanmış web içeriği aracılığıyla rasgele kod yürütmesine olanak tanır. Destek sitesine göre şirket, “bu sorunun iOS 15.1’den önce yayınlanan iOS sürümlerinde aktif olarak kullanılmış olabileceğine dair bir raporun farkında.” CVE-2022-42856 olarak adlandırılan güvenlik açığı, sistemdeki bir tür karışıklığından kaynaklanıyordu. kod ve geliştirilmiş durum yönetimi ile düzeltildi.

Yukarıdaki iPhone modellerine ek olarak, iOS tabanlı iPad’ler – iPad Air, iPad mini 2 ve 3 – ve iPod Touch 6 da iOS 12.5.7 güncellemesini alacak.

iOS 15.7.3 çok daha fazla güvenlik yaması içerir

WebKit güvenlik açığı iOS 15 ve daha yenisini etkilemediği için iOS 15.7.3’ün içeriği farklı görünüyor. iOS çekirdeği, Posta, Haritalar ve Ekran Süresi için güvenlik yamaları içerir. Güncelleme iPhone 6s/6s Plus, iPhone 7/7 Plus ve Phone SE 1. nesil için mevcut. iOS tabanlı iPad’ler — iPad Air 2 ve iPad mini 4 — yanı sıra iPod Touch 7 de bunu alıyor.

iPhone 5s için özel bir özellik güncellemesi

“Yalnızca” bir güvenlik güncellemesi olsa bile, Apple’ın hala on yıllık bir iPhone’u hesaba katması dikkat çekici. iPhone 5s ile şirket özellikle hayırsever. Yeni iOS sürümlerinin tedariki 2019’da sona erdiğinden, akıllı telefon toplam 16 güncelleme aldı. Apple’ın iPhone’lara çok eski zamanlara dayanan güvenlik yamaları sağlamaya devam ettiği yalnızca bir başka durumun farkındayız. Bu, piyasaya sunulmasından sekiz yıl sonra, 2019’da bir iOS güncellemesi alan iPhone 4s. Şimdiye kadar Android dünyasında karşılaştırılabilir yalnızca bir vaka oldu. Geçen yıl, üretici Samsung, 2015’ten yedi yaşındaki Galaxy S6’ya bir güvenlik yaması sağladı.

kaynaklargenel-25