Perşembe günü Intel, şirketin çeyrek geliri hem sırayla hem de yıldan yıla düştüğü ve marjları çok yıllı minimuma düştüğü için şirket 700 milyon dolar kaybettiği için oldukça ağır mali sonuçlar yayınladı. Şirket 2022’de kârlılığını korurken, müşterilerinin stoklarını agresif bir şekilde azaltacağı için bu çeyrekte kazançlarının daha da düşeceğini söyledi. Intel, satışlarının önümüzdeki çeyrekte daha da düşmesini bekliyor.

Gelir Düştü, Marjlar Düştü

Intel’in Q4 FY2022 geliri, bir yıl önce aynı çeyreğe göre %32 daha düşük olan 14 milyar dolara düştü. Şirketin brüt kar marjı, 2021 mali yılının dördüncü çeyreğinde %53,6’dan %39,2’ye düştü.

%39,2’lik brüt kar marjı, Intel’in on yıllardır olmasa da yıllarda kaydettiği en düşük brüt kar marjıdır. Ayrıca şirket çeyrekte 664 milyon dolar kaybetti ki bu neredeyse şirketin zararı. şimdiye kadarki en büyük çeyreklik kayıp. Şirket, PC pazarındaki düşüş nedeniyle 2017 yılının 4. çeyreğinde 687 $ kaybetti, bu yüzden bu sefer isabet biraz daha düşüktü.

Tüm yıl için sonuçlar da iyi görünmüyor: Intel’in 2022 geliri, bir önceki yıla göre %20 düşüşle toplam 63,1 milyar oldu ve brüt kar marjı %42,6’ya gerilerken, net gelir bir önceki yıla göre %60 düşüşle 8 milyar dolara düştü.

(İmaj kredisi: Intel)

Şirket, sonuçların övünülecek bir şey olmadığını kabul ediyor ve bunun yerine, büyük zorluklara rağmen stratejik hedeflerine ulaşmak için çalıştığını vurguluyor. Şirket ayrıca işletme maliyetlerini ayarlaması, yol haritasını gözden geçirmesi ve hatta personel sayısını azaltması gerektiğini söylüyor.genel-21