Bu yatırım tavsiyesi değildir. Yazarın belirtilen hisse senetlerinin hiçbirinde pozisyonu yoktur. Wccftech.com’un bir bilgilendirme ve etik politikası vardır.

Intel (NASDAQ: INTC), 2022’nin dördüncü çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı ve en üst ve en alt düzey metriklerine ilişkin fikir birliği beklentilerini büyük ölçüde kaçırdı.

2022’nin Dördüncü Çeyreği için Intel (NASDAQ: INTC) Kazanç Açıklaması

31 Aralık 2022’de sona eren üç ay boyunca Intel, GAAP dışı gelirde 14 milyar dolar bildirdi. Sayı, fikir birliği beklentilerini kaçırdı.

(Tüm rakamlar milyar dolar cinsindendir)

İşte Intel’in iş segmentlerinin 2022’nin 4. çeyreğindeki performansı:

2022’nin 4. çeyreğinde Mobileye en yüksek büyümeyi kaydederken, Client Computing Group yüzde -36’lık bir büyüme ile geride kaldı.

Aşağıdaki grafik göstermektedir fikir birliği beklentileri Intel’in iş segmentleri için:

(Tüm rakamlar milyar dolar cinsindendir)

Şirketin kazanç bülteninden aşağıdaki alıntı, ek platform gelir bilgileri sağlar:

Son olarak şirket, fikir birliği beklentilerini kaçırarak EPS’de (GAAP dışı) 0,10 dolar kazandı.

(Tüm rakamlar dolar cinsindendir)

-0,09$’lık negatif GAAP EPS baskısı beklentilerine karşın, Intel’in hisse başına -0,16$ GAAP kazancı bildirdiğini unutmayın.

Intel, hisse başına 0,365 $’lık üç aylık temettü beyan etti.

İşte Intel’in 2023’ün ilk çeyreği için rehberliği:

Yatırımcılar, Intel’in en son kazanç açıklamasına olumsuz tepki verdi ve hisse şu anda mesai sonrası işlemlerde yüzde 7’nin üzerinde düştü.

Bunun nedeni, şirketin 2022 4. Çeyrek sonuçlarındaki hedefi kaçırması ve 2023 1. Çeyreği için çok yumuşak bir rehberlik sağlamasıdır.

Kazanç Bağlamı

Intel, bu gruplamada 2022’nin son çeyreğine ilişkin kazançlarını bildiren ilk şirket olduğu için, bu kez daha geniş yarı iletken sektörünün öncüsü olacak.

Araştırma şirketi Gartner’a göre, küresel bilgisayar sevkiyatları büyük bir düşüş yaşadı. yüzde 28,5 2022’nin dördüncü çeyreğinde, araştırma evinin 1990’ların ortalarında gönderileri izlemeye başlamasından bu yana en büyük düşüşü oluşturuyor.

Bu nedenle analistler, bu zayıflığın 2023’ün ilk yarısına kadar devam etmesini bekliyorlar. Citi’den – bu Salı günü yayınlanan – yeni bir yatırım notu şunları içeriyordu: gözlem:

“Orası [is] pazar payı kaybına ek olarak bilgisayar ve veri merkezi düzeltmesi göz önüne alındığında fikir birliği tahminlerinde daha fazla olumsuzluk.”

Banka, Intel’in 2023’ün ikinci yarısında bir toparlanma öngörebileceğini ancak bunun 2024’ten önce gerçekleşeceğine inanmadıklarını belirtti.

Bu arada Intel, şirketin dökümhane genişlemesini hızlandırmayı amaçlayan bir hamle olan Tower Semiconductor’ın 5,4 milyar dolarlık satın alımını tamamlama sürecinde.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter

genel-17