Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisindeki rafineriler petrol üretiminden uzaklaşma hızlarını artırırken, Hindistan’ın yeni gelişen pazarında elektrikli araçların hızla benimsenmesi, ülkenin uzun vadeli yakıt ihtiyaçları hakkında büyük bir yeniden düşünmeye yol açtı.

Dünyanın en hızlı büyüyen petrol pazarlarından biri olan Hindistan, EV’lerin benimsenmesinde Avrupa ve Asya’daki büyük ekonomik akranlarının gerisinde kaldı, ancak satışlar şimdi artıyor ve yeni otomobil üretimi ve enerji altyapısına yapılan yatırımlar hızlanıyor.

Bazı analistler ve endüstri katılımcıları, endüstrinin beklenenden daha hızlı büyümesinin, Hindistan’ın benzin tüketiminin önceden düşünülenden daha erken zirveye ulaşacağı anlamına geldiğini söylüyor ve bu da, önde gelen petrol şirketlerini alternatif iş kollarına, özellikle artan petrokimya üretimine geçiş planlarını hızlandırmaya zorluyor.

Debasish Mishra, Enerji Ortağı, “Benzin talebinin daha önce 2040-2045 civarında olacağını tahmin ediyorduk, ancak EV’ler etrafında ekosistemi geliştirme hızımıza ve trendimize göre, pik talebin 2030’ların ortaları olacağını düşünüyoruz.” , kaynaklar ve endüstriler, Deloitte India Reuters’e söyledi. Dizel talebinin benzinle aynı zamanlarda zirveye çıkmasını bekliyor.

Hindistan merkezli bir rafinerideki bir endüstri kaynağı Reuters’e verdiği demeçte, ağır kamyon taşımacılığı sektörünün değişiklikleri biraz sonra göreceğini de sözlerine ekledi.

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için adını vermek istemeyen bir kaynak, “Rafinericiler, yakıt talebindeki potansiyel kayıpla başa çıkmak için petrokimya entegrasyonuna şimdiden yatırım yapıyor” dedi.

Şu anda, Hindistan petrokimya talebinin yaklaşık yüzde 90’ı Çin tarafından karşılanıyor, bu nedenle Hintli rafinerilerin yerli kimyasal ihtiyaçlara kayması arz dinamiklerini önemli ölçüde değiştirebilir.

Hintli rafineriler petrokimya kapasitelerini artırmak için milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Ülkenin en büyük rafinerisi olan Indian Oil, Panipat rafinerisindeki petrokimya kapasitesini yüzde 13 artırıyor ve Paradip ve Gujarat rafinerileriyle bağlantılı yeni tesisler kuruyor. ben

Dünyanın en büyük rafineri kompleksinin işletmecisi olan Reliance Industries, kimya işini genişletmek için 9.38 milyar $ (kabaca 76.500 crore) yatırım yapmayı planlarken, Essar Group Rs kurmayı planlıyor. Doğu Hindistan’da 40.000 crore petrokimya kompleksi.

Nayara Energy, önümüzdeki on yılda 15-20 yeni entegre petrokimya tesisinin faaliyete geçmesini bekliyor.

EV’ler, Kamyonlar

Çin şu anda küresel EV üretimine hakim ve yeni enerji araçlarının yerel olarak benimsenmesi oldukça ileri düzeyde. Çin Binek Araç Birliği, başta elektrikli araçlar olmak üzere yeni enerjili otomobil satışlarının bu yıl 8,5 milyon adede veya tüm yeni satışların yüzde 36’sına ulaşmasını bekliyor.

Hindistan’daki yeni ivmeye rağmen, ülke için soru, bunun fosil yakıt bağımlılığını nihayetinde sarsmaya yeterli olup olmayacağıdır.

FGE petrol piyasası analisti Dylan Sim, “Sınırlı şarj altyapısı, düşük yerli EV üretimi ve yüksek EV pil maliyetleri, uzun vadede güçlü EV alımını sürdürmenin önündeki en önemli engellerden bazıları olmaya devam ediyor” dedi.

Hindistan’ın ilerlemesi, küresel karşılaştırmalara göre mütevazı, ancak geçen yıl kayıtlı EV’ler, çoğu iki ve üç tekerlekli olmak üzere 2021’e göre üç katına çıkarak 1,01 milyona ulaştı.

EV’ler her yıl satılan 3 milyon arabanın sadece yüzde 1’ini oluştururken, Yeni Delhi bunu 2030’a kadar yüzde 30’a çıkarmak istiyor ve bunu başarmak için tüketiciler için vergi indirimleri de dahil olmak üzere bir dizi politika uygulamaya koydu.

Akaryakıt perakendecilerine hakim olan Hindistan’ın devlet rafinerileri, 2024 yılına kadar 22.000’den fazla akaryakıt istasyonunda ve otoyolda EV şarj tesisleri kurmayı planlıyor.

Özel sektör de EV boğalarına umut veriyor.

3.000 EV’lik bir filoya sahip olan Gurugram merkezli araç çağırma hizmeti Blusmart hızlı bir büyüme kaydetti.

Kurucu ortağı Punit Goyal, Reuters’e, 2019’da başladığında yaklaşık 35.000 olan aylık seyahat sayısını şimdi 500.000’e çıkardığını söyledi.

Tata Motors ve Mahindra gibi yerel otomobil üreticileri büyük yatırımlar yaparken, Kia ve BYD gibi yabancı oyuncular Hindistan pazarı için premium modeller duyurdu.

Hindistan’ın yakıt talebinin yaklaşık yüzde 40’ı, çoğunlukla kamyonlar tarafından kullanılan dizel içindir.

Elektrikli mobilite çözümleri sunan Sun Mobility’nin başkanı Chetan Maini, e-ticaret ve dağıtım şirketlerinin maliyet avantajı göz önüne alındığında, üç tekerlekli araçlar da dahil olmak üzere Hindistan’ın daha küçük kamyonlarının geçişte muhtemelen erken benimseyenler olacağını söyledi.

Şirketinin şu anda Delhi’de iki ve üç tekerlekli araçlar için 80 akü değiştirme istasyonu var ve Mart ayına kadar 200 tane kurmayı planlıyor.

Maini, “2030 yılına kadar kamyon taşımacılığı tarafında büyük bir fırsat olacak çünkü maliyet ekonomisi gerçekten iyi sonuç verecek” dedi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8