TV’yi açın ve her şey yolunda mı? Yakınında bile değil! TV’niz düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilir. TECHBOOK, ekranınızdan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için beş ipucu veriyor.

Modern televizyonlar genellikle keskin bir görüntü, parlak renkler ve harika bir ses sunar. En azından kullanıcılar uygun ayarları yaparsa bu doğrudur. Çünkü en pahalı modeller bile potansiyellerini çoğu zaman fabrika çıkışı olarak yeterince iyi kullanmazlar. TV keyfini artırmak için yalnızca birkaç tıklama yeterlidir. TECHBOOK, TV’de hangi ayarları değiştirmeniz gerektiğini açıklar.

TV’de değiştirmeniz gereken ayarlar

Keskinliği “0” olarak ayarlayın.

Kulağa garip gelebilir ama TV’nizin keskinliğini ayarlardan sonuna kadar azaltmalısınız. Çünkü keskinlik ne kadar yüksek olursa, optik detay kaybı da o kadar fazla olur. İlk başta alışmak biraz zaman alıyor ama buna değer. Sadece dene!

Şunu da okuyun: Neden TV’de netliği neredeyse her zaman kısmalısınız?

TV’de doğru renk ayarları

En son OLED veya QLED teknolojisine rağmen TV görüntünüz bir şekilde solgun ve kontrastsız mı görünüyor? Çoğu durumda bunun nedeni yanlış renk ayarlarıdır. Burada doğru şekilde yapılandırmazsanız, ya çok sütlü bir görüntü elde edersiniz ya da haber sunucusuna kırmızımsı bir cilt tonu verirsiniz. Üretici firmalar televizyonlarının görüntü seçeneklerinde “Dynamic” ya da “Sinema” gibi ayarlar sunuyorlar ki kesinlikle denemelisiniz.

Ancak TECHBOOK, televizyonunuz için hangi ayarların en iyi olduğuna dair temel bir ipucu veremez – burada zevkler çok farklı. Ön ayarlardan herhangi birinden memnun değilseniz, en uygun olanı seçin ve tatmin olana kadar kontrastı, parlaklığı ve rengi manuel olarak ayarlayın.

Ayarlarda HDR’yi etkinleştirin

Artık birçok Alman’ın 4K televizyonu var. Bu tür TV setlerinde – varsa – Yüksek Dinamik Aralık (HDR) TV teknolojisini etkinleştirmelisiniz. Desteklenen içerik için daha parlak renkler ve daha iyi kontrastlar sunar. Ancak oyunlarda ve filmlerde bundan faydalanabilmek için öncelikle televizyon ayarlarınızda her bir kaynak için işlevi etkinleştirmeniz gerekir.

Sony, LG, Samsung ve Philips gibi üreticilerde işlev bazen oldukça gizlidir. Philips ve LG, HDR’yi genel ayarlar menüsünde listelese de “HDMI Ultra HD” veya “Ultra HD Deep Color” terimlerinin arkasına saklıyorlar.

Samsung ile HDR şu şekilde etkinleştirilir: Ayarlar > Görüntü > Uzman ayarları > Kullanılan HDMI bağlantı noktası için HDMI UHD Color’ı açın. Sony için: Ayarlar > Harici girişler > HDMI sinyal formatı > Optimize edilmiş format.

TV’deki ses ayarlarını yapın

Televizyon izlerken bazen diyalogları anlamakta güçlük çekiyor musunuz? Bunun nedeni, yeni cihazların çok daha kötü hoparlörlere sahip olması olabilir. Düz akıllı TV’lerde, özellikle daha küçük ekran köşegenlerine sahip modellerde, zengin sese sahip büyük hoparlörler için yer yoktur. Görüşmeler sırasında daha fazla anlaşılırlık için, TV’nizin ses ayarlarında “Net ses” seçeneğini etkinleştirin.

Yüksek sesli aksiyon filmlerinde bile daha iyi ses ister misiniz? O zaman harici bir hoparlör satın almalısınız – örneğin bir soundbar. Bu konuda bilmeniz gereken her şeyi buradan okuyun:

Şunu da okuyun: TV’niz için doğru ses çubuğunu bulma

Doğru koltuk aralığı

Uygun koltuk aralığını koruyamazsa, harika bir TV’nin kimseye faydası yoktur. Bunu belirlemek için aşağıdaki formülü kullanın: televizyonun santimetre cinsinden ekran boyutu (cihazın arkasında bulunur) çarpı 2,1 faktörü. 40 inçlik bir TV için bunun anlamı: 101,6 cm x 2,1 = 213,36 cm. Yani iyi bir iki metre uzağa oturmalısınız. Programı SD kalitesinde izlerseniz çarpan 3’e çıkar, 4K içerikte ise 1,5’e düşer.

Şunu da okuyun: Oturma odanız için doğru TV boyutunu bulma

TV’de oyun ayarlarını deneyin

Oyun konsolunda kumar oynamayı sever misiniz? O halde birçok televizyonun oyunlar için özel ayarlarla geldiğini kesinlikle bilmelisiniz. Sözde oyun modunda, daha pürüzsüz bir görüntü ekranı ve her şeyden önce daha az gecikme (giriş gecikmesi) vaat ediliyor. Bu özellikle çevrimiçi oyunlarda önemlidir ve birinci şahıs nişancı oyunlarında çok önemli bir avantaj olabilir.genel-25