Google, Apple ve Amazon gibi büyük teknoloji devleri, özellikle Avrupa’da sık sık milletvekilleri tarafından incelenirken buluyorlar. Şimdi, AB, Google’ın AB’nin ısrar ettiği bir şeyi kabul etmesini sağladı: biraz şeffaflık. Etkileşim raporları Google’ın Avrupa’daki Google Store, Google Play Store, Google Hotels ve Google Flights’ta kullanıcılara daha net bilgiler sağlamayı kabul ettiğini.

Google, Avrupa’daki kullanıcılara daha net bilgi verecek

haber bir yerden geliyor basın bülteni AB Komisyonu tarafından Google’ın bir aracı olup olmadığını veya doğrudan ürün sattığını göstermesi gerekecek, ayrıca müşterileri teslimatlar, iadeler, onarımlar ve daha fazlası hakkında daha iyi bilgilendirmesi gerekecek.

Bu hamleler, Mountain View’in AB yönetmeliklerine uyması için ayarlanmıştır. Bu düzenlemeler, Tüketiciyi Koruma İşbirliği Ağı (CPC) ile yapılan diyalog sonrasında ortaya çıkmıştır. Diyalog ta 2021’de başladı.

AB’nin adaletten sorumlu komiseri Didier Reynders, AB müşterilerinin açık ve eksiksiz bilgi alma hakkına sahip olduğunu ve Google’ın yukarıda belirtilen değişiklikleri yapma taahhüdünün doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Google Flights ve Google Hotels, müşterilere doğrudan satış mı yoksa yalnızca başka şirketler için aracı olarak mı hareket ettiklerini belirtmek zorunda kalacak. Ama hepsi bu kadar değil. Bu iki arama hizmeti, gösterdikleri indirimler için referans fiyat olarak nelerin kullanıldığını da belirtmeli ve Google Otellerindeki yorumların doğrulanmadığını netleştirmelidir.

Sonuç olarak, bu iki hizmetin (çevrimiçi bir seyahat acentesi olan) Expedia.com gibi diğer platformların izlediği aynı şeffaflık kurallarına uyması gerekecek.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Google’ın iki hizmeti daha yeni değişikliklerden etkileniyor. Google Store’un teslimat fiyatları, cayma hakkı ve onarım veya değiştirme seçenekleri hakkında net bilgiler sağlaması gerekir ve bu bilgilerin tümü “sözleşme öncesi”, yani bir sözleşme yapılmadan önce olmalıdır.

Ayrıca, Google, satıcılar hakkında yasal ad ve adres gibi bilgilerin yanı sıra iletişim yöntemlerinin bulunmasını kolaylaştırmalıdır.

Google, Google Play Store’daki geliştiricilere, uygulamalarını AB çapında erişilebilir kılmak için Coğrafi Engelleme Yönetmeliği kapsamında yükümlülükleri olduğunu açıkça belirtmek zorunda kalacak. Temel olarak, uygulamalar tüm Avrupa’da mevcut olmalıdır. Ayrıca, uygulamalarda Avrupa Birliği’ndeki herhangi bir ülkeden ödeme yöntemleri kabul edilmelidir.

Bu değişiklik, tahmin edebileceğiniz gibi, tüm kullanıcıların Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinden aynı haklara sahip olması ve aynı içeriğe erişmesi için yapılmıştır.

Şimdilik, bu değişikliklerin resmi olarak uygulanma tarihi ne Avrupa Komisyonu ne de Google tarafından açıklanmadı. Bazılarınızın bildiği gibi, bunun gibi düzenlemelerden kaynaklanan eylemlerin uygulanması aylar hatta yıllar alabilir.

Ancak, bu gereksinimlerin yerine getirilmesi çok karmaşık görünmediği gerçeği göz önüne alındığında, bunların uygulanması için daha kısa bir zaman çerçevesi arıyor olabiliriz – ancak herhangi bir politika olarak, resmi bir son tarih belirlenene kadar emin olamayız.

Tüketiciyi Koruma İşbirliği Ağı veya CPC, Google tarafından alınan taahhütlerin uygulanmasını izlemeye başlayacaktır. CPC, Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe konulan tüketiciyi koruma yasalarının uygulanmasından sorumlu olan bir yetkililer ağıdır.

Google’ın uğraşmak zorunda kalacağı en büyük değişiklik, coğrafi engelleme kısmıdır. Şu anda Google, ülkenizi veya bölgenizi Play Store’da yılda bir kez değiştirmenize izin veriyor. Ancak bunu yaparken, daha önce ikamet ettiğiniz ülkede daha önce fiilen edindiğiniz içeriği kaybedebilirsiniz. Bu, basın bülteninde Google’ın Coğrafi Engelleme Yönetmeliği ile hâlâ tam olarak uyumlu olmadığı bir alan olarak işaretlenmiştir.telefon-1