Sahilde toplanan plastik nurdles stok fotoğrafı

Geçen yıl boyunca Fransa kıyılarında kıyıya vuran dalgalar rahatsız edici bir gizemin kanıtlarını ortaya çıkardı. Brittany, Pays de la Loire ve başka yerlerdeki sahillere sayısız küçük plastik topak düşüyor.

Resmi olarak endüstriyel plastik granüller (IPG) olarak bilinen küçük boncuklar daha halk arasında nurdles denir veya “deniz kızı gözyaşları”. Küresel uçlar, günlük plastik ürünlerin öncüsüdür ve dünya çapındaki fabrikalarda eritilerek her türlü madde haline getirilir. Ancak ülkenin ekolojik geçiş bakanı Christophe Béchu’nun 2011’de söylediği gibi, Fransa kıyı şeridinde milyonlarca insan “çevresel bir kabus”. kamuya açık bir açıklama.

Şimdiye kadar, peletlerin kesin kaynağı bilinmiyor. Fransa ilk kez kuşatılmıyor gizemli Deniz kirliliği. Bir durumda, çizgi roman kedisi Garfield’a benzeyen yeni telefonlar, 35 yıl yıkandı kesin bir kaynak keşfedilmeden önce. Ve yeni beşik vakası hakkında teoriler var: ağırlıklı olarak boncukların bir veya daha fazla kayıp veya hasarlı nakliye konteynırından kaynaklandığı.

Ancak Garfield telefonlarından farklı olarak bu kasanın kırılması muhtemelen daha zor olacak. Plastik topaklar o kadar her yerde bulunur ki, şu anda görünen tekdüze beyaz küreler hemen hemen her yerden gelmiş olabilir. Analiz devam ediyor olsa da, olabilir Fransız hükümet yetkilileri, plastik granül dökülmesinden başka şekilde sorumlu olan şirketi, üreticiyi, nakliyeciyi veya kuruluşu tespit etmenin imkansız olduğunu söyledi. rapor Guardian’dan.

Yine de, devam eden felakete yanıt olarak, en az üç yerel ve bölgesel yetkili—Pornic ve Les Sables d’Olonne sahil kasabalarının belediye başkanları ile Pays de la Loire başkanı——faili meçhul hakkında yasal suç duyurusunda bulundu.

Fransa’nın ulusal hükümeti de “etkilenen bölgelere tam destek sağlıyor”. basın açıklaması ülkenin çevre bakanlığından. Ülkenin denizcilik bakanı Herve Berville ve Béchu, Çarşamba günü dosyalanan belgede “X” olarak etiketlenen, adı açıklanmayan ve kimliği bilinmeyen taraf aleyhine federal bir şikayette bulundu.

Berville yaptığı açıklamada, “Atlantik kıyılarımızı etkileyen bu kirlilik çok büyük ve hem deniz ortamı hem de plajlarımız için gerçek bir ekolojik zararı temsil ediyor” dedi.

Bu arada, çevre dostu olmayan Surfrider Foundation Europe,kâr, düzenledi en az bir temizlik sorunun kapsamını göstermek için olay. 90 gönüllüden oluşan bir grup, tek bir Brittany sahilinde 60.000’den fazla granül topladı. rapor Kanada’nın CBC’sinden.

Yine de bu kovada bir damla.

Şu anda Fransız kıyılarını ve okyanus ekosistemlerini kirleten milyonlarca bireysel peleti toplamaya çalışmak beyhude bir çaba olur. Bir temizlik görevlisi Guardian’a “Her şeyden daha sembolik” dedi. “Onları almak istedim ama sonu yok. Çok fazla var,” dedi başka bir yerel gönüllü.

Ve Fransız sahillerinde olanların toplamı yakın hiçbir şey genel olarak okyanuslara atılanlar.

Fransa’nın nurdle sızıntısı ilk olmaktan çok uzak. Mayıs 2021’de, plastik pelet dolu 87 nakliye konteyneri taşıyan bir gemi Sri Lanka kıyılarında battı. TBu olay, ülkenin tarihindeki “en kötü deniz felaketine” neden oldu. BM raporlamak. Diğer yakın tarihli olaylar arasında Kuzey Denizi’nde İskandinavya’yı etkileyen 10 tonluk bir sızıntı yer alıyor. ve Güney Afrika kıyılarında 2020 sızıntısı, göre rapor Grist’ten.

Ao granülleri doldur Git süregelen denizcilik sorunlarına katkıda bulunmak ve mikroplastik kirlilik. Bazıları okyanus organizmalarının bedenlerinde sona erecek. Ve bu yaratıklardan bazıları sonunda sonunda insan midesindeplastik dahildir.

Plastiğe maruz kalmanın insan sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar gelişmekte olan bir alandır. Ancak erken sonuçlar harika görünmüyor. Bazı çalışmalar önerildi plastiğe maruz kalma ile bağırsak hastalıkları, diyabet ve kanserler arasında bir bağlantı. Bir 2020 raporu plastik kirliliğini küresel bir sağlık tehdidi olarak görüyor.

Sonra okyanuslardaki plastik granül kirliliğinin uzun zamandır bilinen çevresel etkileri var. Plastik parçalar toksinleri içerir ve çeker2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre, su itici kimyasalları küçük, tehlikeli paketler halinde yoğunlaştırıyor. A 2019 araştırması, plastik peletlerin zehirli olmasının yanı sıra tehlikeli patojenler için üreme alanı, plastik paspaslar üzerinde uzun mesafeli sürüşleri bağlayabilir. Daha sonra, kimyasal ve patojen yolcularla birlikte bir şey onları yutana kadar daha küçük ve daha küçük parçalara ayrılırlar.

Her şeye rağmen, şirketler plastiği dışarı pompalamaya devam ediyor— bazen tıbbi uygulamalarda olduğu gibi makul kullanım için, ancak daha çok tek kullanımlık ürünler için çöpe atılmak için inşa edilmiş. Ve yıldan yıla, feci dökülmeler olur. Bunları önlemek muhtemelen gerçek tonlarca kumu elemekten daha kolay ve daha az maliyetli olacaktır.genel-7