ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve uluslararası ortakları (Almanya ve Hollanda’da), aylarca süren gizli bir operasyonun ardından Hive olarak bilinen uluslararası bir fidye yazılımı ağını kapattı. duyuru Perşembe günü ABD Adalet Bakanlığı. Hive fidye yazılımı grubu, 2021’den bu yana dünya çapında 1.500’den fazla kurbanı hedefleyerek hastanelerden, okullardan ve finans şirketlerinden 100 milyon dolardan fazla fidye ödemesi aldı.

Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco’ya göre yetkililer, Hive ağını çökertmek için “21. yüzyıl bilgisayar gözetimi” uyguladı.

Bir açıklamada, “Araştırma ekibimiz, Hive’ın şifre çözme anahtarlarını ele geçirerek, onları kurbanlara teslim ederek ve nihayetinde 130 milyon doların üzerinde fidye yazılımı ödemesinden kaçınarak gidişatı değiştirdi” dedi.

Temmuz 2022’de operasyon başladı

FBI, Hive’ın bilgisayar ağlarına ilk olarak Temmuz 2022’de sızdı. Operasyon sırasında ajans, 300’ün üzerinde şifre çözme anahtarı ele geçirmeyi başardı. Ayrıca önceki Hive kurbanlarını rahatlatmak için 1.000’den fazla ek şifre çözme anahtarı kurtardı.

Tüm bu operasyon, Hive’ın üyeleriyle iletişim kurmak için kullandığı sunucuların ve web sitelerinin kontrolünü ele geçirmeyi içeriyordu.

Hive, bir hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) modeli kullandı. Hive “geliştiricileri” veya “yöneticiler” bir tür fidye yazılımı geliştirecek ve ardından onu kurbanlara karşı kullanabilecek “bağlıları” işe alacaktı. “Bağlı kuruluşlar” kurbanların hassas verilerini çaldı ve ayrıca sistemlerini şifreledi.

Bir kurban, bilgisayar korsanlarına çalınan verileri kurtarmaları için ödeme yaptığında – sistemlerinin şifresini çözmek için gereken şifre çözme anahtarıyla birlikte – Hive üyeleri ve yöneticileri fidyeyi 80/20 paylaştırdı. Bir kurban ödeme yapmazsa, verileri Hive sitesinde çevrimiçi olarak yayınlandı.

Daha fazlası için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15