Georges Lemaître’nin heykeli. Kredi: EmDee, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons aracılığıyla

Bilim tarihi hayranları artık yeni bir mücevhere erişebilir: 20 dakikalık görüntülü görüşme Big Bang teorisinin babası, Belçikalı Katolik rahip ve fizikçi Georges Lemaître ile.

İlk olarak 1964’te yayınlanan tam kaydın kaybolduğu düşünülüyordu – yalnızca kısa bir alıntı korundu. 2022’de 20 dakikalık röportaj, Belçika’nın Flaman topluluğu için ulusal kamu yayın ağı olan Vlaamse Radio- en Televisieomroeporganisatie’nin (VRT) arşivlerinde keşfedildi.

Videoda Lemaître, evrenin başlangıcını ve evrenimizin tek bir noktadan genişlediği fikri olan “ilk atom hipotezi”ni tartışıyor. Lemaître’nin ilk olarak 1931’de önerdiği bu kavram, şimdi kozmologlar tarafından geniş çapta kabul gören Big Bang teorisine dönüştü.

Lawrence Berkeley National Enerji Departmanından bir bilim adamı olan Satya Gontcho A Gontcho, “Şu anda birlikte çalıştığımız kozmoloji çerçevesini ortaya çıkaran tüm insanlardan, çalışmaları hakkında nasıl konuştuklarına dair çok az kayıt var” dedi. Laboratuvar (Berkeley Lab). “Değişimleri ve konuların nasıl tartışıldığını duymak… Zamana göz atmak gibi geliyor.”

Gontcho A Gontcho, Lemaître videosunu daha erişilebilir hale getirmek için Vatikan Gözlemevi’nden iki araştırmacı, Jean-Baptiste Kikwaya Eluo ve Paul Gabor ile ortaklık kurdu. Röportaj Fransızca yapıldı ve Flamanca altyazılı olarak yayınlandı. İngilizce çevirisi (Gontcho A Gontcho liderliğindeki) ve Fransızca transkripsiyonu şu anda bir makalede mevcuttur. arXivbilimsel makalelerden oluşan açık erişimli bir koleksiyon.


Georges Lemaître ile önceden kaydedilmiş 20 dakikalık röportaj ilk olarak 14 Şubat 1964’te yayınlandı. Açılış sorusu kaydedilmedi ve muhtemelen stüdyoda canlı girişinde gazeteci Jerome Verhaeghe tarafından soruldu. 1 kredi

Karanlık Enerji Spektroskopik Enstrümanı (DESI) üzerinde çalışan Gontcho A Gontcho, “Lemaître ve diğerleri, evrenimizi anlamaya yönelik mevcut çabalarımızın temelini oluşturan matematiksel çerçeveyi bize verdi” dedi. Bilim adamları özellikle, evrenimizin iskeleti olan karanlık maddeyi ve onun giderek daha hızlı genişlemesini sağlayan karanlık enerjiyi anlamak istiyorlar.

Gontcho A Gontcho, “Kozmoloji, evrenin geçmişinde ne olduğunu anlamaya çalışıyor ve gözlem yapan çoğumuz için bu, çok kesin bir şekilde, evrenin farklı anlardaki hızlanma oranını ölçmek anlamına geliyor” dedi. “Ve eğer evrenin zamanın farklı anlarında nasıl genişlediğini anlarsanız, o zaman karanlık enerjinin ne olabileceğini daraltabilirsiniz.”

Daha fazla bilgi:
Satya Gontcho A Gontcho ve diğerleri, Georges Lemaître’nin 1964 VRT video röportajında ​​yeniden ortaya çıktı, arXiv (2023). DOI: 10.48550/arxiv.2301.07198

Dergi bilgileri:
arXiv


Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Big Bang teorisinin babası Georges Lemaître’nin kurtarılan kayıp videosu (2023, 26 Ocak), 27 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-lost-video-georges-lematre-father adresinden alındı. html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1