Telefonunuza banka hesabınıza girip paranızı çalabilecek kötü amaçlı yazılım yüklü uygulamalar yüklemekten endişe ediyorsanız, bu hikaye biraz uykunuzu alabilir ama umarım daha fazlasına mal olmaz. Tayland Dijital Ekonomi ve Toplum Bakanlığı (DES) ve Ulusal Siber Güvenlik Ajansı (NCSA), 203 tehlikeli Android ve iOS uygulaması keşfetti. Bangkok Postası (üzerinden Dizüstü BilgisayarMag). bakanlık istedi Google ve Apple, kötü amaçlı uygulamaları sırasıyla Play Store ve App Store’dan kaldıracak.

Bu kötü amaçlı yazılım bulaşmış uygulamalar, banka hesabınızı boşaltmak için kullanılabilir

DES Bakanı Chaiwut Thanakamanusorn, hem Android hem de iOS kullanıcılarının cihazlarının virüslü uygulamalardan herhangi birini içermediğinden emin olmaları gerektiğini söyledi ve en güncel yazılımı çalıştırdıklarından emin olmak için telefonlarını güncellemelerini önerdi. en son güvenlik yamaları. Bakan, “Halktan kötü amaçlı uygulamalara dikkat etmesi isteniyor. Bunlar indirilirse, bilgisayar korsanları kişisel verilerinizi çalabilir veya telefonlarınızın kontrolünü ele geçirebilir” dedi.

Ayrıca, herhangi bir türde bağlı cihaz kullananları, meşru mesajlar gibi görünen ancak meşru olmayan e-postalara ve metinlere dikkat etmeleri konusunda uyardı. Bu sahte mesajlar, kötü amaçlı bir uygulamanın içine yüklenen kötü amaçlı yazılımı etkinleştirebilecek bir bağlantıya dokunmanızı isteyerek sizi kandıran saldırganlardan gelir. Buna “kimlik avı” denir ve mesajlar genellikle bankanızdan, kablosuz iletişim operatörünüzden ve hatta geçmişte iş yaptığınız şirketlerden geliyormuş gibi görünür.

Bu sahte metinler ve e-postalar yalnızca bir bağlantıya dokunmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizden ilgili tüm bilgileri çalmayı umarak bir satın alma işlemi yapmak için kullandığınız kredi kartını da isteyebilir. Veya belirli uygulamalarda kullandığınız şifreyi isteyebilirler. Gönderenin kimliğinden %100 emin olmadığınız sürece asla bir e-posta veya metindeki bağlantıya dokunmayın. Bir e-postanın veya kısa mesajın doğruluğundan emin değilseniz şirketi telefonla arayın. Şüpheli mesajdan gelen herhangi bir telefon numarasını veya e-posta adresini kullanmayın.
Tayland Bankası (BoT) başkan yardımcısı Chayawadee Chai-Anant, güvenlik nedeniyle mobil bankacılık uygulamalarının ve e-cüzdanların yalnızca bir cihazda kullanılması gerektiğini söyledi. Ülkenin merkez bankasının ticari bankalara mobil uygulamalarının güvenliğini artırma talimatı verdiğini söyledi.

203 uygulamanın tamamı Play Store ve App Store’dan kaldırılmış olsa bile, telefonunuza yüklenmişlerse, şimdi kaldırmazsanız, sizin ve banka hesabınız için sorun yaratabilirler. Bu uygulamaların banka hesaplarından para çaldığı, etkilenen mobil cihazlarda depolanan kişisel verileri ele geçirdiği ve hatta saldırganlara kurbanların telefonları ve tabletleri üzerinde tam kontrol sağlayabildiği bilinmektedir.

Gelecekte kötü amaçlı bir uygulama yüklemekten kendinizi korumak için bu yönergeleri izleyin

Saldırganlar tarafından kullanılan 203 uygulamanın tamamının listesini ekledik. Yine, bunları iOS, iPadOS ve Android cihazlarınıza indirmediğinizden emin olun. Bu uygulamalardan birini yükleme riskinizi azaltmak istiyorsanız, yüklediğiniz tüm uygulamalar için daha önce hiç duymadığınız biri veya şirket tarafından geliştirilen yorumlar bölümüne bakın. Yorumlarda kırmızı bayrak arayın. Ne de olsa bu yorumlar, uygulamayı yükleyen ve sizi uzak durmanız konusunda uyaran kişilerden geliyor.

Halihazırda bir uygulama yüklediyseniz ve hızlı pil boşalması gibi şeyler yaşamaya başlarsanız veya cihazınızın belirgin şekilde yavaşladığını fark ederseniz, o uygulamayı hemen silin. Elbette, tüm kötü amaçlı yazılımlar paranızı çalmak için tasarlanmamıştır. Diğer virüslü uygulamalar, arka planda bazılarını asla göremeyeceğiniz reklamlar yayınlayarak cihazınızı bir ATM gibi kullanmak üzere yapılmıştır.

Mobil cihazlarınız söz konusu olduğunda, indirdiğiniz uygulamalar söz konusu olduğunda akıllı olun.telefon-1