Material You, o zamandan beri Android için fiili tasarım dili olmuştur. 2021’de tanıtılacak. O zamandan beri Google, tabletlerde kullanılanlar da dahil olmak üzere tüm uygulamalarını yeni tasarıma uyacak şekilde güncellemek için çok çalışıyor, ancak kısmen gözden kaçan bir uygulama vardı, Google Haberler.

Mayıs ayında, Google Haberler sürüm 3.53 ile, Alt gezinme çubuğunu daha uzun hale getirerek, ona hafif bir renk tonu vererek ve şu anda görüntülediğiniz sekme için hap şeklinde bir gösterge ekleyerek Tasarımınız Materyal felsefesi uygulanmaya başlandı. O zamanlar, Material You özellikleri henüz Android tema renklerine uymadığından, bu yenileme henüz erken aşamalardaydı.

Ancak şimdi 5.71 sürümü ile hikaye değişmeye başlıyor. Bu sürüm, Google Haberler uygulamasının aynı yeniden tasarımını tablet görünümüne getiriyor. Daha önce olduğu gibi, yalnızca yatay yönde mevcut olsa bile Materyal Tasarımı 3 (MD3) bileşenlerine sahip bir navigasyon rayı eklendi.

Bu yeniden tasarımda, sayfa içeriği artık üstte yuvarlatılmış köşelerle kendi bölümünde kapalı kalarak başlıktan ve gezinme çubuğundan ayrılmıştır. Arama çubuğunun şekli de biraz değiştirildi, ancak yatay yönde kullanıldığında gezinme rayı tabletlerde ve telefonlarda görülebilir.

Gezinme rayı, Material You’nun uygulanması söz konusu olduğunda Google için ortak bir tema gibi görünüyor. Google TV ve Google Drive’da zaten benzer bir tasarım kullandı ve trend devam ederse, diğer Google uygulamalarında da kendine yer bulacağı kesin.

Tasarımı daha temiz ve daha az karmaşık hale getirdiğine inandığım için navigasyon rayını beğendim. Kategori başına daha fazla içerik görüntülemek için genişletme yeteneği, uygulanabileceği herhangi bir uygulamaya esnekliğini ve uyarlanabilirliğini vurgular.telefon-1