Milyonlarca Çinli oyuncu, ABD’li oyun sahibi Activision Blizzard ile dünyanın en büyük oyun pazarında uzun süredir yerel ortağı olan NetEase arasındaki şiddetli anlaşmazlığın ardından World of Warcraft’a erişimini kaybetti. Popüler oyunun hayranları, ağlayan emojiler eşliğinde başarısız bir bağlantı mesajının bir görüntüsünü yayınlayarak, kayıptan yakınmak için sosyal medya ağlarına gitti.

“Gerçekten kalbimi acıtıyor” diye yazdı bir tanesi. “Acıyor, çok acıyor” bir başkası.

14 yıllık ortaklık, her iki tarafa da önemli faydalar sağlamış, NetEase’in Tencent Holdings’in ardından Çin’in en büyük ikinci oyun distribütörü olmasına yardımcı olmuş ve Blizzard’a muazzam bir Asya pazarına girme olanağı sağlamıştır. Ancak iki şirket, Diablo, Warcraft ve Overwatch gibi Blizzard franchise’larını Çin’de kullanıma sunmak için geçen yılın sonlarında yeni bir lisans anlaşması görüşmelerini kesti.

Bu ay, Netease uzun süredir ortağını “kaba ve uygunsuz” olmakla suçladığında, hırçınlık arttı. Blizzard, yeni şartlar üzerinde çalışırken lisans anlaşmasını altı ay daha uzatmayı teklif etmişti, ancak NetEase bu fikri “aynı partnerle ilişki kurarken boşanma teklif etmek” olarak tanımladı.

Bloomberg News’in daha önce bildirdiğine göre, finansal şartların ötesinde, anlaşmazlığın kilit noktaları fikri mülkiyet mülkiyeti ve Çin’deki milyonlarca oyuncunun verilerinin kontrolüydü. NetEase, Ocak ayında yaptığı açıklamada, oyun varlıklarını yalnızca karşılıklı anlaşmayla kullandığı Blizzard ile olan ilişkisinde hiçbir zaman IP haklarını kontrol etmeye çalışmadığını söyledi.

Blizzard’ın oyunlarını barındıran sunucular Çin’de 23 Ocak gece yarısı kapandı. Şirket, World of Warcraft oyuncularının ilerlemelerini yeni bir hizmetle kurtarma sözü verdi. NetEase, güvenlik riski oluşturabileceğini söyleyerek söz konusu hizmetin güvenliğini garanti edemeyeceği konusunda uyardı.

Kurumsal anlaşmazlıkta taraf tutmak yerine, eski oyuncular için sosyal medyada ifade edilen baskın duygu hayal kırıklığıydı.

Biri çevrimiçi olarak “World of Warcraft oyuncuları ve her yerdeki Blizzard Entertainment hayranları için gerçekten üzücü bir gün” diye yazdı. “Ani kapanma, milyonlarca oyuncuyu yerinden eden süreksizliğin kesin bir hatırlatıcısıdır.”

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8