Ödeme devi Visa’nın CEO’su Al Kelly, fintech endüstrisinin geleceğinde devrim yaratacak olan blockchain tabanlı ödeme çözümlerinden yana konuştu. Kelly, günlük ve ağır ödemeleri kolaylaştırmanın daha yeni ve daha hızlı yollarını açmak için umutlarını her ikisi de blok zincirlerle desteklenen sabit para birimlerine ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) bağladı. Visa başkanı, bu açıklamaları mevcut görevinden ayrılmadan sadece birkaç gün önce yaptı.

Kelly, 1958’de kurulan Visa’nın CBDC’lerin ve özel stablecoin’lerin geliştirilmesi ve kullanım durumlarıyla ilgili deneylere katılmaya hazır olduğunu, yakın zamanda düzenlenen yıllık hissedar toplantısında ima etti. “Daha çok erken, ancak stablecoin’lerin ve Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin ödemeler alanında anlamlı bir rol oynama potansiyeline sahip olduğuna inanmaya devam ediyoruz ve devam etmekte olan bir dizi girişimimiz var.” CoinTelegraph raporu Kelly’nin sözlerini aktardı.

CBDC’ler fiat para birimlerinin blok zinciri temsilleri olsa da, özel stablecoin’ler kripto pazarında ticaret yapan dijital varlıklardır, ancak değerleri büyük ölçüde altın veya ABD doları gibi altta yatan rezerv varlıklarına bağlıdır.

Piyasa duyarlılığının CBDC’ler üzerinde hiçbir etkisi yoktur, oysa sabit paralar, diğer kripto para birimlerinden daha iyi fiyatlar kaydetmek için ayrılmış varlıklarının değerlerine kilitlenmeyi başarır.

Kelly, kripto sektöründeki son düşüşe rağmen Visa’nın bilançolarında herhangi bir engel kaydetmediğini söyledi. Şirket, gelecek vaat eden yeni nesil ödeme ekosistemlerinin benimsenmesinde üzerine düşeni yapmaya kefil olduğu için kripto sektörünü keşfetmeye devam etmeyi planlıyor.

Şu anda, diğerleri arasında Hindistan, Çin ve Rusya dahil olmak üzere birçok ülke kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor. Öte yandan, USD Coin, Binance USD, Ripple ve Tether gibi stablecoin’ler, diğer altcoin’lerin volatilite ile boğuştuğu günlerde kar elde ediyor.

Şirket, ileriye dönük olarak CBDC’ler ve stablecoin’ler ile yenilik yapmaya devam etmeyi planlıyor.

Visa, geçen yıl Ocak ayında müşterilerinin 2022’nin ilk mali çeyreğinde kripto bağlantılı kartlarını kullanarak 2,5 milyar $ (kabaca 18.685 Rs) ödeme işlemi gerçekleştirdiğini açıklamıştı. tüm kripto kart hacmi, bu aylarda kripto ödemelerinin benimsenmesinde bir artışa işaret ediyor.

Geçen yılın Aralık ayında Visa, kullanıcıların telefon ve elektrik ödemelerini kişisel kripto cüzdanları aracılığıyla yapmalarını sağlayacak bir işlevsellik önerdi. Bu uygulama, bir kullanıcının fonları bir kişisel cüzdan hesabından diğerine yinelenen aralıklarla otomatik olarak aktarabilen programlanabilir bir ödeme talimatı ayarlamasına izin vererek, kullanıcıların her bir işlemi manuel olarak kapatma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Şirket ayrıca dijital çağ sanatçılarının NFT’leri anlamasına ve kullanmasına yardımcı olmak için bir içerik oluşturucu programı başlattı.

2016’dan beri Visa’nın baş honcho’su olarak görev yapan Kelly, Şubat ayında görevinden ayrılacak. Visa’nın şu anki Başkanı olan Ryan McInerney, şirketin CEO’su olarak Kelly’nin yerini alacak.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8