Bir reklam araştırma firmasından alınan verilere göre, en iyi reklamcılar Elon Musk’ın devralmasının ardından sosyal medya platformundaki harcamalarını kestiklerinden, Twitter’daki reklam harcamaları Aralık ayında yüzde 71 düştü.

Standard Media Index’in (SMI) son verileri, Twitter’ın reklamveren çıkışını tersine çevirmek için harekete geçtiği sırada geliyor. Bazı ücretsiz reklamlar sunarak, siyasi reklam yasağını kaldırarak ve şirketlerin reklamlarının konumlandırılması üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayarak, reklamverenleri geri kazanmak için bir dizi girişim başlattı.

SMI verilerine göre, bu aylar geleneksel olarak markaların tatil sezonunda ürünlerini tanıttığı için reklam harcamalarının daha yüksek olduğu bir dönem olmasına rağmen, Kasım ayında Twitter’daki reklam harcamaları geçen yıla göre yüzde 55 düştü.

Twitter, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Başka bir araştırma şirketi Pathmatics’in tahminlerine göre, şirketlerin çoğu Kasım ayında harcamalarını durdurmuştu, aynı ay Musk askıya alınan hesapları geri yükledi ve dolandırıcıların şirketleri taklit etmesine neden olan ücretli bir hesap doğrulaması yayınladı.

Pathmatics tahminlerine göre, Twitter’daki en iyi 30 reklamcıdan 14’ü, Musk’ın 27 Ekim’de görevi devralmasının ardından platformdaki tüm reklamları durdurdu.

Kasım ayında Twitter Spaces’ta düzenlenen bir etkinlikte Musk, şirketlerin reklamları duraklatması konusuna değindi ve reklamverenlerin “bir dakika vermek isteyip istemediğini” anladığını söyledi.

Aynı sıralarda Musk, aktivist grupları reklamverenleri sosyal medya platformundaki reklamları çekmeye zorlamakla da suçlamıştı. Reklam satışları, Twitter’ın gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor.

Twitter’ın dördüncü çeyrek geliri, geçen hafta bir personel toplantısında üst düzey bir Twitter reklam yöneticisi tarafından paylaşılan ayrıntılara atıfta bulunan Information’ın bildirdiği teknoloji odaklı yayın reklamcılığındaki düşüş nedeniyle yıldan yıla yaklaşık yüzde 35 düştü.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8