Tesla fabrika genişletme planlarının sayısı her hafta artıyor. Şirket bir açıklama yaptı cıvıldamak24 Ocak Salı günü, Nevada, Reno yakınlarındaki fabrikasını genişletmek için 3,6 milyar dolardan fazla harcayacağını açıkladı. Bu gelişme, markanın yıllardır yollara çıkması beklenen elektrikli yarı römork kamyonunun seri üretimini mümkün kılacak.

Bu Tesla Gigafactory için 10.000’den fazla çalışan

Elon Musk’ın şirketi 2014’ten bu yana Nevada’da 6,2 milyar dolar yatırım yaptı. Halihazırda pil ve elektronik bileşenlerin yapımında uzmanlaşan fabrika şimdiden 7.500’den fazla çalışanı barındırabilir.

aynı kategoride

Çin Uber’i Didi geri döndü!

Otomobil üreticisi Salı günü yaptığı bir blog gönderisinde, yatırım planının tesislerini genişleteceğini ve 3.000 kişiye daha istihdam sağlayacağını söyledi. Böylece 12.000 çalışanı olan Berlin fabrikasında çalışan sayısını eşitleyecek.

Uzatmada planlanan iki binadan biri, şirketin yarı römork kamyonunun seri üretimi için kullanılacak. Geçen Aralık ayında Tesla ilk 36 kamyonunu Pepsi’ye teslim etti. Gıda şirketi, o yılın Kasım ayında açıklanmasından sadece bir ay sonra, 2017’de açıklanmayan bir fiyata 100 kamyon sipariş etmişti. 2019’da doğum bekliyordu, sonunda 2021’e ve ardından 2022’ye ertelendi.

Genişletmenin ikinci kısmı, her yıl Tesla’nın üretim hatlarından çıkan iki milyon araca yetecek kadar pil yapmak için kullanılacak. Çalışmaların bitiş tarihi konusunda kesinlik yoktur.

Duyuru, Austin, Teksas’taki potansiyel bir fabrika genişletme için belgeleri dosyaladıktan bir hafta sonra geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu diğer bölgesinde, üretim hatlarını ve pilleri test etme tesislerini genişletmek için 775 milyon dolarlık bir yatırım planı kullanılmalıdır.

Yatırımcılar bu duyuruya tepki göstermedi. Tweet gönderildiğinde, hisse senedinin değeri %1,5 düşerek 140$ oldu. Bu tepki eksikliği, şirket için karmaşık bir borsa bağlamının bir parçasıdır. 2022’de Tesla’nın hisse fiyatı %65 düştü, şirketin değeri 700 milyar dolar düştü. Elon Musk’ın Twitter’ın devralınmasını finanse etmek için art arda hisse satışı yapması ve zorlu ekonomik koşullar bu endişe verici eğilimi açıklıyor. Otomobil üreticisinin Çarşamba günü açıklanan dördüncü çeyrek sonuçları belirleyici olacak.

genel-16