Bu yörünge diyagramı CNEOS’un yakın yaklaşım görüntüleyicisi 26 Ocak 2023’te Dünya’ya yakın yaklaşımı sırasında 2023 BU’nun yörüngesini kırmızıyla gösteriyor. Asteroit, yeşil çizgiyle gösterilen jeosenkron uyduların yörüngesinden Dünya’ya yaklaşık 10 kat daha yakın geçecek. Kredi bilgileri: NASA

Asteroid 2023 BU, bir kapalı kasa kamyon büyüklüğündedir ve Dünya’ya yakın bir nesnenin şimdiye kadar kaydedilen en yakın yaklaşımlarından birini yapacağı tahmin edilmektedir.

26 Ocak Perşembe günü, Dünya’ya yakın küçük bir asteroit gezegenimizle çok yakın bir karşılaşma yaşayacak. 2023 BU olarak belirlenen asteroit, Güney Amerika’nın güney ucunu yaklaşık 16:27 PST (19:27 EST) civarında, gezegen yüzeyinin sadece 2.200 mil (3.600 kilometre) yukarısında ve jeosenkronize uyduların yörüngesinin epey içinde yakınlaştıracak.

Asteroitin Dünya’yı etkileme riski yoktur. Ama öyle olsa bile, çapı 3,5 ila 8,5 metre olduğu tahmin edilen bu küçük asteroit bir ateş topuna dönüşecek ve atmosferde büyük ölçüde zararsız bir şekilde parçalanacak ve daha büyük enkazların bir kısmı potansiyel olarak küçük göktaşları olarak düşecekti.

Asteroit, yıldızlararası kuyruklu yıldız 2I/Borisov’un kaşifi amatör astronom Gennadiy Borisov tarafından Kırım’ın Nauchnyi kentindeki MARGO gözlemevinden 21 Ocak Cumartesi günü keşfedildi. Ek gözlemler Uluslararası Küçük Gezegen Merkezi’ne (MPC) bildirildi. küçük gök cisimlerinin konum ölçümleri için takas odası tanındı ve veriler daha sonra otomatik olarak Near-Earth Object Onay Sayfasına gönderildi. Yeterli gözlem toplandıktan sonra, MPC keşfi duyurdu. Üç gün içinde, dünyanın dört bir yanındaki bir dizi gözlemevi, astronomların 2023 BU’nun yörüngesini daha iyi iyileştirmesine yardımcı olan düzinelerce gözlem yaptı.

NASA sistemi, küçük asteroidin bu hafta Dünya'nın yakınından geçeceğini tahmin ediyor

NASA’nın Scout sisteminden alınan bu görüntü, asteroit 2023 BU’nun yörüngesinin Dünya’nın yerçekimi nedeniyle – kırmızı renkte – sapmasını gösteriyor. Jeosenkronize uyduların yörüngesi yeşil renkle gösterilir ve Ay’ın yörüngesi gri oval ile gösterilir. Kredi bilgileri: NASA

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki Yakın Dünya Nesnesi Çalışmaları Merkezi (CNEOS) tarafından sürdürülen Scout çarpma tehlikesi değerlendirme sistemi, MPC’nin onay sayfasındaki verileri analiz etti ve ramak kala olayını hızlı bir şekilde tahmin etti. CNEOS, NASA’nın Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’ni (PDCO) desteklemek için potansiyel çarpma tehlikelerinin değerlendirmelerini sağlamak için bilinen her Dünya’ya yakın asteroit yörüngesini hesaplar.

JPL’de Scout’u geliştiren bir navigasyon mühendisi olan Davide Farnocchia, “Scout, 2023 BU’yu bir çarpma aracı olarak çabucak eledi, ancak çok az gözleme rağmen, asteroidin Dünya’ya olağanüstü yakın bir yaklaşım yapacağını yine de tahmin edebildi” dedi. “Aslında, bu şimdiye kadar kaydedilen bilinen bir Dünya’ya yakın nesnenin en yakın yaklaşımlarından biridir.”

Dünya’nın yakınında bulunan herhangi bir asteroit, gezegenimizin yerçekimi nedeniyle yörüngesinde bir değişiklik yaşarken, 2023 BU o kadar yaklaşacak ki, güneş etrafındaki yolunun önemli ölçüde değişmesi bekleniyor. Dünya ile karşılaşmadan önce, asteroidin güneş etrafındaki yörüngesi kabaca daireseldi, Dünya’nın yörüngesine yaklaşıyordu ve güneş etrafındaki yörüngesini tamamlaması 359 gün sürdü. Karşılaşmasından sonra, asteroitin yörüngesi daha uzun olacak ve onu güneşten en uzak noktasında Dünya ve Mars’ın yörüngelerinin yaklaşık yarısına taşıyacak. Asteroit daha sonra her 425 günde bir yörüngesini tamamlayacak.

Daha fazla bilgi:
CNEOS, asteroitler ve Dünya’ya yakın nesneler hakkında daha fazla bilgi şu adreste bulunabilir: https://www.jpl.nasa.gov/asteroid-watch

Alıntı: NASA sistemi, küçük asteroidin bu hafta (2023, 25 Ocak) Dünya’nın yakınından geçeceğini tahmin ediyor; 25 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-nasa-small-asteroid-earth-week.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1