Çarşamba günü Microsoft, küresel olarak milyonlarca kullanıcıyı potansiyel olarak etkileyen Teams ve Outlook gibi hizmetlerin yanı sıra bulut platformu Azure’u da devre dışı bırakan bir ağ kesintisinden etkilendi.

Azure’un durum sayfası, hizmetlerin Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’da etkilendiğini gösterdi. Yalnızca Çin’deki hizmetler ve hükümetler için platformu darbe almadı.

Microsoft’un bulut bilgi işlem platformu Azure’daki bir kesinti, çeşitli hizmetleri etkileyebilir ve dünyanın en büyük şirketlerinin neredeyse tamamı platformu kullandığından bir domino etkisi yaratabilir.

Microsoft, “Microsoft Geniş Alan Ağı (WAN) genelindeki cihazlarda ağ bağlantısı sorununun meydana geldiğini belirledik” dedi. Bunun, internetteki istemciler ile Azure arasındaki bağlantıyı ve ayrıca veri merkezlerindeki hizmetler arasındaki bağlantıyı etkilediği belirtildi.

Microsoft, soruna neden olduğuna inandığı bir ağ değişikliğini geri aldığını bir tweet’te ekledi. “Geri alma yürürlüğe girdikçe hizmeti izliyoruz” dedi.

Microsoft, kesintiden etkilenen kullanıcı sayısını açıklamadı, ancak kesinti izleme web sitesi Downdetector’dan alınan veriler, kıtalara dağılmış binlerce olay gösterdi.

Downdetector sitesi, kendi platformunda kullanıcı tarafından gönderilen hatalar da dahil olmak üzere kaynaklardan gelen durum raporlarını derleyerek kesintileri izler.

Google’dan Meta’ya kadar birçok şirket hizmet kesintileri gördüğünden, Büyük Teknoloji platformlarının kesintileri nadir değildir. Amazon’dan sonra en büyük ikinci bulut hizmetleri sağlayıcısı olan Azure, geçen yıl kesintilerle karşı karşıya kaldı.

Bununla birlikte, son üç yılda daha fazla çalışanın evden çalışması nedeniyle çevrimiçi platformlara artan bağımlılık nedeniyle herhangi bir kesintinin daha büyük bir etkisi var.

Kesinti sırasında kullanıcılar, mesaj alışverişinde bulunma, çağrılara katılma veya Teams uygulamasının herhangi bir özelliğini kullanma konusunda sorunlarla karşılaştı. Pek çok kullanıcı, #MicrosoftTeams sosyal medya sitesinde bir hashtag olarak trend olurken, hizmet kesintisiyle ilgili güncellemeleri paylaşmak için Twitter’a gitti.

Dünya çapında 280 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Microsoft Teams, hizmeti arama yapmak, toplantı planlamak ve iş akışlarını düzenlemek için kullanan işletmeler ve okullar için günlük operasyonların ayrılmaz bir parçasını oluşturur.

Şirketin durum sayfasına göre, etkilenen diğer hizmetler arasında Microsoft Exchange Online, SharePoint Online ve OneDrive for Business yer aldı.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8