Microsoft, 24 Ocak 2023’te 2022 dördüncü çeyrek sonuçlarını bildirdi. Şirket, son altı yılın en zayıf satış büyümesini bildirdi ve gelecekteki sonuçların daha kötü olmasa da benzer olmasını bekliyor. Teknoloji devi, gelirini %2 artırarak 52,7 milyar dolara ulaştı.

Teknoloji devinin beklentilerinden uzak sonuçlar

Şirketin üç aylık net geliri %12 düşüşle 16.4 milyar dolara geriledi. Net gelir veya ciro olsun, sonuçlar Wall Street beklentilerinin altında kaldı. New York Times. Microsoft’un bulut bilişim faaliyetleri sayesinde %4’ün üzerinde değer kazanan hisse fiyatı, açıklamalarının ardından anında %4 düştü.

aynı kategoride

Google: Adalet Bakanlığı saldırıya devam ediyor

Microsoft’un en büyük yavaşlaması bilgisayar ürünleri işinden geliyor. Satışlar %19 ve işletme karı %47 düşecekti. Covid-19 nedeniyle art arda uygulanan karantinalar sırasında bireylerin bilgisayar ekipmanı almaktan çekinmemesi teknoloji devinin satışlarını artırdı. Jeopolitik bağlam, enflasyon ve satışlarla birlikte düştü.

Yeni yapay zeka çağında, müşterilerimizin platformumuzu ve araçlarımızı daha az kaynakla daha fazlasını yapmalarına ve gelecek için yenilik yapmalarına yardımcı olmaya kararlıyız. “, şirketin başkanı ve genel müdürü Satya Nadella söyledi. Bir deyim. Yönetici böylece firmanın OpenAI’de yaptığı yatırımların devamına atıfta bulunuyor. Microsoft, yapay zeka konusunda uzmanlaşan şirkete yaklaşık 10 milyar dolar yatıracak.

Microsoft çeşitli zorluklarla uğraşmak zorunda

Microsoft, en son ürünü olan ChatGPT’yi Bing arama motorunda ve yeni yazılım oluşturmak için kullanmak istiyor. Geçmişte şirket, kodsuz/düşük kodlu bir çözüm geliştirmek için GPT-3’ü kullanmıştı. OpenAI’nin sohbet robotu, bir buçuk yıl önceki dil modeline benzer şekilde yakında Azure’a girecek.

Geçtiğimiz birkaç ay Microsoft için yoğun geçti. Aralık 2022’de, Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın alma teklifine Federal Ticaret ve Komisyon (FTC) hararetle itiraz etti. Bir ön duruşma başladı. Satya Nadella’nın firması bu satın alma ile video oyun pazarını olumsuz etkilemeyeceğini kanıtlamak zorunda kalacak. İngiliz ve Avrupalı ​​düzenleyiciler de, rakipleri Nvidia, Google ve Sony’nin gösterdiği memnuniyetsizlikten bahsetmeye bile gerek yok.

Mali zorlukların pençesindeki Redmond şirketi, 10.000 çalışanından ayrılmak için büyük bir işten çıkarma dalgası gerçekleştirecek. Grubun tüm çalışanlarına, yöneticilerin bunu yapmak zorunda kalacaklarını belirttiği bir not gönderildi. az ile daha fazlasını yapın “. Geri dönmek için şirket, çok iyi çalışan bulut bilişim hizmetlerine güvenmelidir. Ancak birkaç ay daha zor günler geçirmeyi bekliyor.

genel-16