Fred Soneya’nın erken aşama yatırım şirketi Haatch’i kurmasına yol açan, çevrimiçi kreş malzemeleri satma deneyimiydi. Kiddicare’de e-ticaret lideriyken, Soneya birçok B2B yazılımını bir hizmet şirketi olarak ele aldı.

“Pek çoğunu kullandık. Müşteri deneyimimizi güçlendirmek için startup’ları kullandık ve bu dünyanın eski adamlarını, IBM’lerini, SAP’lerini, Oracle’larını kullanan diğer perakendecilere karşı bize gerçek bir avantaj sağlayan bir SaaS şirketinin müşterisi olarak kullandık” dedi. UKTN.

Kiddicare, 2011 yılında süpermarket zinciri Morrisons tarafından 70 milyon sterline satın alındı. Ardından, Eylül 2013’te Soneya, Haatch’ı Scott Weavers-Wright ve Elaine Weavers-Wright ile birlikte kurdu.

Soneya, “Haatch’ın kuruluş nedenleri, Kiddicare ve Morrisons’ta öğrendiklerimizden doğdu” diyor ve startup’larla yakın çalışmaktan ve onlara danışmanlık yapmaktan kazandıkları “zihniyete” işaret ediyor.

Stamford, Lincolnshire’de çalışıyor Hatch tohum ve tohum öncesi aşamada şirketlere yatırım yapar.

‘Her zaman farklı olmak istedik’

Haatch’in Lincolnshire’da bulunmasının basit bir nedeni var: üç kurucusu da burada bulunuyor. Ancak risk sermayesi dünyasında yaygın olan Londra’nın kolay cazibesi yerine, Haatch köklerine sadık kaldı.

Soneya, “Her şey Londra’da, belki şimdi Manchester’da ve diğerlerinde oluyor gibi görünüyor” diyor. “Her zaman farklı olduk ve her zaman farklı olmak istedik.”

Haatch, Stamford’daki genel merkezine bağlıyken “konum belirsizdir” ancak öncelikle başkentin dışına yatırım yapar.

“Stamford güzel bir kasaba. Çevredeki alanlar harika ve bizimle çalışmakla ilgilenen ve harika şirketlerle çalışmakla ilgilenen çok sayıda gerçekten ilginç insan, deneyimli C-suite yöneticileri, hevesli girişimciler bulduk,” diyor Soneya.

East of England yatırımcısı, Eylül ayında British Business Bank’ın bir bölümü olan British Business Investments’tan 10 milyon sterlin aldı.

Yatırımlarının yaklaşık %80’i B2B SaaS işlerinde olmakla birlikte teknolojinin tüm sektörlerine yatırım yapmaya açıktır. Haatch’ın özel ilgi alanları şu anda fintech, işin geleceği ve kurumsal SaaS’dir.

Haatch, portföy şirketlerine 18 aylık bir pist vermeyi amaçlayarak 150.000 ila 2 milyon sterlinlik turlara yatırım yapıyor. “Tatlı noktası”, Seri A’ya ölçeklenmek için sermayeye ihtiyaç duyan “erken çekişe” sahip girişimlerdir.

Tohum Öncesi SEIS Fonu, Tohum ÇBS Fonu ve Takip ÇBS Fonu vardır.

East Midlands avantajları

Birleşik Krallık’ın risk sermayesi faaliyetlerinin çoğu Londra’da yoğunlaşmış olsa da, Soneya başka bir yerde bulunmanın avantajları olduğunu söylüyor.

“Bence East Midlands ve bulunduğumuz yer hakkında her zaman bulduğumuz şey, insanların yaşam kalitesiyle ilgili olduğu için burayı sevmesiydi” diyor. “Yaşamak istiyorlar, bilirsiniz, toprakla, harika yerel tesislerle yaşamak istiyorlar.”

Şu anda, Haatch kurucu ortağının yakınlarda yerleşik veya yakınlarda yatırım yapan başka risk sermayesi şirketlerinden haberi yok.

Soneya, “Eskiden Londra’ya gidip gelen çok sayıda yerel girişimci var, ancak artık ihtiyaç duymadıkları için gelmiyorlar” diyor.

Başkente karşı hiçbir şeyi olmayan, ancak ekosistemlerin Birleşik Krallık genelinde daha eşit bir şekilde inşa edilmesini isteyen Soneya, artık Londra’yı “varsayılan” olarak kullanmak zorunda değilsiniz, diye ekliyor.

“İnsanlar East Midlands’ta bir hayat kurmaya başladıklarında, Londra’ya gidip bir iş kurmak istemiyorlar.”

En son Haatch, yeni kurulan Kuai Commerce için 2 milyon sterlinlik bir başlangıç ​​öncesi finansman turuna katıldı. Diğer portföy şirketleri arasında Virtual Science AI, Trompet ve Deazy yer alır.

Bununla birlikte, Soneya, Doğu Midlands’ın teknoloji sektörünün geleceğinin, bölgeye akan sermayenin devamına ve ayrıca daha fazla çalışılacak yer ve daha fazla fona bağlı olduğunu söylüyor.

“Gittikçe daha fazla şirketin kırsal kesimde işe başladığını görmeye devam ediyoruz, giderek daha fazla şirket burada inşaat yapabileceklerini fark ediyor ve giderek daha fazla şirket işe gidip gelmek için kazanılan tüm bu zamanın başka bir şey yapmanın daha değerli olduğunu anlıyor.”

Daha geniş VC yatırımı için Haatch

Soneya, fonların daha erken bir aşamada daha fazla sermaye yatırmasına ve bunlara daha fazla yatırım almasına izin vererek, şansölyelerin Tohum İşletme Yatırım Programı (SEIS) limitlerindeki artışını memnuniyetle karşılıyor.

Daha geniş girişim manzarasında, viteste “her ne pahasına olursa olsun büyüme”den kârlılığa odaklanmaya doğru bir değişiklik oldu. Bu, İngiliz risk sermayesi yatırımının 2022’de genel olarak %30 oranında düşmesi ve işletmeler tarafından toplanan toplam 22,7 milyar sterlin ile fonlama seviyelerindeki düşüşle yansıtıldı.

Soneya, firmaların “artık istedikleri zaman zam yapamayacaklarını” söylüyor.

Haatch, portföy şirketlerine, hedef gelir elde etmek ve başa baş duruma gelmek için 18 aydan iki yıla kadar bir piste sahip olmalarını tavsiye ediyor.

Soneya, “Muazzam bir değer artışı sağlayan ancak büyümek için mücadele edecek birçok sonraki aşama şirketi olduğunu düşünüyorum” diyor.

Ön tohum değerlemeye odaklanırken, Soneya’ya göre “gerçek hayat ve gerçek ölçütlere” bakmanız gerekir.

“Gelir, VC’de yeniden seksi bir kelime haline geliyor” diye ekliyor.

Beyond the Capital, Londra dışında yerleşik teknoloji yatırımcıları ve risk sermayedarlarıyla yapılan bir röportaj dizisi aylık olarak yayınlanıyor.genel-11