Madencilerin artık ihtiyaç duymadıkları grafik kartlarını satma eğiliminde oldukları ve bunları neredeyse yeniymiş gibi ya da en azından madencilik için kullanılmamış gibi gösterdikleri bir sır değil. Geçmişte madencilerin çok sayıda GPU’yu yıkadıklarına dair raporlar gördük. Ancak son zamanlarda bu satıcılar, yetenekli ve uygun fiyatlı bir grafik kartı için umutsuz olan oyuncuları kandırmanın yeni bir yolunu bulmuş gibi görünüyor: aşırı ısınma belirtilerini gizlemek için eklenti kartlarındaki belleği boyamak. Bu raporlara göre İskender Souza ve TecLab.

Bir grafik kartının yeni olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Birkaç ay veya yıldır kullanılan kartlarda toz birikmesi, aşınmış garanti etiketleri, çizikler, oksitlenmiş temas noktaları ve hafif PCB rengi değişikliği gibi her şey beklenebilir. Ayrıca, biraz daha koyu bir GPU alt tabakası ve bellek yongaları üzerindeki sarımsı işaretler, bir kartın uzun süredir kullanıldığını gösterir. İkincisi, bazı madencilerin şimdi saklamaya çalıştığı bir şey.

Eksik vidalar ve çıkarılan garanti etiketleri de bir GPU’nun kurcalandığının açık göstergeleridir. Bazı durumlarda bu, üçüncü taraf bir soğutma sistemi kullanıp ardından tekrar stok sisteme geçmenin bir sonucu olabilirken, çoğu durumda bunlar, kartın madencilik için kullanıldığının ve ardından temizlemek, termal pedleri değiştirmek için açıldığının göstergeleridir. /yapıştır vb.

(İmaj kredisi: Iskandar Souza/YouTube)

Görünüşe göre, bir soğutma sistemini kaldırıp tekrar takmanın başka nedenleri de var: arızalı bir GPU’yu veya bir bellek yongasını çözmek ve bellek yongalarını olduklarından daha yeni görünmeleri için boyamak.

Bir süredir kullanılan bir grafik işlemcisi, yüksek sıcaklıklar nedeniyle renk değiştirme (veya epoksisi değiştirme) eğilimindedir. GPU madencilik için kullanıldıysa ve uzun süreler boyunca yüksek sıcaklıklara maruz kaldıysa, bu renk önemli ölçüde daha koyu olma eğilimindedir.

Bir GPU alt tabakasını boyamak zor bir iştir, bu yüzden henüz kimse bunu yapıyor gibi görünmüyor. Ancak bellek yongalarının işaretleri, aşırı ısınma nedeniyle ve/veya bir tamirhanede lehimlendikleri için uzun süreli kullanımdan sonra sarımsı olma eğilimindedir. Bunu gizlemek için, bazı madencilerin DRAM IC’lere özel bir renk tonu uyguladıkları bildiriliyor, ancak raporlara göre bu renk tonu çiplerin gerçek rengini ortaya çıkarmak için kolayca kaldırılabilir.

(İmaj kredisi: Iskandar Souza/YouTube)

Pahalı bileşenlerin yeniden lehimlenmesi, resmi onarım tesislerinin bile yaptığı bir şeydir. Dolayısıyla, yenilenmiş bir grafik kartı satın alırsanız, yeniden lehimlenmiş bir GPU veya bir GDDR SGRAM yongası ile birlikte gelebilir. Ancak grafik kartı üreticileri ve tamir atölyeleri, yeni olmadıklarını gizlemek için tipik olarak bellek IC’lerini yeniden boyamazlar.genel-21