Sundance prömiyerinin ardından sahnede gözyaşları ve Asya gururu aktı. Kaza Sonucu Kaçış Sürücüsüuzun süredir reklam ve müzik video yönetmeni Sing J. Lee’nin ilk uzun metrajlı filmi.

Vietnamlı bir sürücünün üç hükümlü tarafından kaçırıldığı ve onları kaçışlarında taşımak için kullanıldığı gerçek olaylara dayanan hikaye, bir “aksiyon gerilim” uyarlaması için hazır görünüyor. Ancak Lee’nin kitabı ilk okuduğunda başka planları vardı. 2017 GQ makale neye dayanıyor.

Lee, filmin gösterim sonrası Soru-Cevap bölümünde, “Belirli bir tür film olabilirmiş gibi görünüyordu,” dedi. “Ama bu hikayede hemen kendi ailemin ve yaşam deneyimlerimin pek çok parçasını bünyesinde barındırabilecek veya ailemin hayatında görülmüş dört insan gördüm. Batı’da görmediğim kadar hassas ve kırılgan bir şey gördüm. Ve bu hikayeyle bir şeyler yaratma dürtüsünü hissettim çünkü bu hikayenin diğer versiyonunun ne olabileceğinden korktum.

Yerine teminatJamie Foxx’un bir kiralık katil tarafından tutsak edilen bir taksi şoförü olarak yer aldığı Michael Mann filmi Tom Cruise tarafından canlandırılan Lee’nin filmi, tamamı Vietnam kültürüne batmış yalnızlık ve ailenin anlamı üzerine bir meditasyondur. Diyaloğun çoğu Vietnamca olduğu için hikaye, yaşlı bir kiralık sürücünün tehlikeli kaçak hükümlüler olduğu ortaya çıkan üç yolcuyu aldığını görüyor. Vietnamca bilen adamlardan biri, sürücüyle bir bağ kurar ve kendisini kaçak mahkumlardan oluşan karanlık derme çatma ailesi ile babası yaşında bir adamın sunduğu olası kefaret ışığı arasında bulur.

Çatışmalı mahkum Tar’ı oynayan Dustin Nguyen, “Vietnamlı Amerikalılarla çevrili olmak, Vietnamlı Amerikalılar hakkında (Vietnam Savaşı) ile ilgili olmayan hikayeler ve herkesi birbirine bağlayan evrensel temalar anlatmak bir ayrıcalıktı” dedi. .

Nguyen, sahnede iş ve filmin önemi hakkında konuşurken gözyaşı dökmeyen tek aktördü. Kendini ilk başrol filminde bulan 81 yaşındaki Fransız aktör Hiệp Trần Nghĩa, bir tercüman yardımıyla Çin Ay Yenisi’nin ikinci gününün yanı sıra eşinin desteğini kabul ederken ağladı. Herkesin kendisi gibi kutsanmış bir hayat yaşayabilmesi dileğiyle.

Şoförün boşanmış karısını canlandıran Gabrielle Chan, sahnede yanındakilere bir aile demeden önce, yaşının çoğunun kayıp bir nesil olduğunu, savaştan gelip aile üyelerini kaybettiğini söyleyerek gözyaşlarını bastırdı.

Ama belki de en dokunaklı an, grubun şiddetli liderini takip etmekle kendi mirasını ve yolunu benimsemek arasında kalan bir mahkumu oynayan Phi Vu’dan geldi. Vu, Louisiana’da bir karides avcısı olan kayınpederini, adamın hayatını anlayabilmek için onu kıyıdan çıkarmaya nasıl ikna etmeye çalıştığını anlattı. Kayınpeder sonunda yumuşadı ve evet dedi, ama sonra Vu film için geri arama aldı … onlar denizdeyken.

“Kayınpederime söyledim, ‘Hey gitmem lazım’ dedim. Eşim ‘Onu bırakamazsın’ dedi. Onu bırakmaya çalışmıyorum!” Vu anlattı.

Sonra, bir anlık şefkatle, bu filmin ne anlama geldiği konusunda itiraf eder bir tavır takındı. “Aşkın yokluğundan kurtulmak için gerçekten uzun bir yolculuk yaptım ve sanırım hala onu arıyorum. Ve bu sanırım ilk adımım” dedi ve gözyaşlarına boğuldu.

Yönetmen Lee ayrıca metodik yönetmenlik tarzından ve özel kompozisyon taleplerinden, görüntü yönetmeniyle yakın ilişkisinden, 21 günlük çekimden ve gece çekimlerinin zorluklarından bahsetti.

“Karşılaştığımız zorluklar zaman eksikliğiydi” dedi. “Güneş doğuyor ya da batıyor.”sinema-2