Bloomberg News’in Pazartesi günü konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Adalet Bakanlığı, Alphabet’in sahibi Google’a dijital reklam pazarındaki hakimiyeti nedeniyle Salı günü dava açmaya hazırlanıyor.

Dava, teknoloji devinin hakimiyetini nasıl elde ettiği veya sürdürdüğü konusunda antitröst yasasının ihlal edildiği iddiasıyla Google aleyhine açılan ikinci federal antitröst şikayeti olacak. 2020’de Google aleyhine açılan Adalet Bakanlığı davası, Google’ın arama tekeline odaklanıyor ve Eylül ayında yargılanması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermezken, Google rapor hakkında yorum yapmayı reddetti.

Davanın, gelirinin yaklaşık yüzde 80’inden sorumlu olan Google’ın reklam işini hedef alması bekleniyor. Google, ücretsiz olan iyi bilinen aramasına ek olarak, reklamverenleri gazeteler, web siteleri ve onları barındırmak isteyen diğer firmalarla buluşturan birbirine bağlı reklam teknolojisi işletmeleri aracılığıyla gelir elde eder.

Reklamverenler ve web sitesi yayıncıları, Google’ın reklam paralarının nereye gittiği, özellikle ne kadarının yayıncılara ve ne kadarının Google’a gittiği konusunda şeffaf olmadığından şikayet ettiler.

Teknoloji devi, çevrimiçi reklamcılıkta baskın bir oyuncu olmasına yardımcı olmak için 2008’de DoubleClick ve 2009’da AdMob dahil olmak üzere bir dizi satın alma gerçekleştirdi.

Google daha önce reklam teknolojisi ekosisteminin Facebook, AT&T, Comcast ve diğerleriyle rekabet ettiğini iddia etmişti.

Insider Intelligence’a göre Google açık farkla pazar lideri olmaya devam ederken, ABD dijital reklam gelirindeki payı 2016’da yüzde 36,7’den geçen yıl yüzde 28,8’e düşerek aşınıyor.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8