Genel olarak, bilgisayar bileşenleri için düşük sıcaklıklar yüksek sıcaklıklardan daha iyidir. Ama her şey görecelidir. Örneğin, Mohe şehrinden Çinli bir meraklı, oradaki sıcaklık -53 derece olduğunda bilgisayarın sokakta nasıl davrandığını kontrol etmeye karar verdi.


eski CPU ile projenin ilk aşaması

Core i9-13900K ve GeForce RTX 4090 tabanlı bir bilgisayar topladı. Başlangıçta soğutma için sıvı bir sistem kullanıldı, ancak sonunda dondu ve çalışmayı durdurdu. Bu nedenle, yerine bir pasif soğutucu Noctua NH-P1 kuruldu. PC’nin yanına endüstriyel fanlı bir dizi kuruldu.

Core i9-13900K ve GeForce RTX 4090'a sahip bir PC 50 derece dona maruz kalırsa ne olur?  Mohe'den bir Çinli böyle bir deney yaptı
Core i9-13900K ile ikinci aşama

Sonuç olarak, CPU sıcaklığı 10-15 dereceydi ve bu sayede kolayca 6.18 GHz’e hız aşırttı. Yüksüz GPU çok daha soğuktu (-40 derece), ancak yük altında sıcaklık 30 dereceye yükseldi.

PC neredeyse bütün gece soğukta kaldı ve kablolar buzla kaplı olmasına rağmen çalışmaya devam etti. Yazarın başlangıçta, yük altında herhangi bir CO olmadan yalnızca 1-3 dereceye kadar ısınan eski bir Intel işlemci üzerine bir PC monte ettiği de not edilebilir.genel-22