Yeni bir Android akıllı telefona sahip olan herkes, onu hızlı bir şekilde kurmak ister. Ancak bu süreçte dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

Yeni bir Android akıllı telefon satın alan herkes, kurulum sırasında dikkatli olmalıdır: Burası, işletim sisteminin daha sonra ne yapmasına izin verilip verilmeyeceğine ilişkin temel bilgilerin atıldığı yerdir. Bu nedenle, istenen tüm erişimlere çok hızlı bir şekilde izin vermemelisiniz. TECHBOOK, ayarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor.

Bir Android akıllı telefon kurma – ilk adımlar

İlk adımlar nispeten basittir: akıllı telefonu paketinden çıkarın, SIM kartı ve gerekirse hafıza kartını takın ve cep telefonunu etkinleştirin. Başladıktan sonra, kullanıcıların temelde yalnızca Android akıllı telefonlarını doğru şekilde kurmak için izlemeleri gereken adımları Google’dan kurulum asistanı görünür.

En önemli adımları burada da görebilirsiniz:

Gizlilik ve internet bağlantısı

Ancak öncelikle, kullanım ve veri koruma koşullarını okumalı ve kabul etmelisiniz. Bunun için biraz zaman ayırmalısınız, genellikle kapsamlıdırlar. Kullanıcılar bunu yaptıktan sonra, Android akıllı telefonu gerçekten kurmanın zamanı geldi.

Cihazın yapmak istediği ilk şey, WiFi veya hücresel olarak internete bağlanmaktır. Daha sonra Google hesabını bağlamak ve herhangi bir uygulamayı yüklemek için sistemin erişime ihtiyacı var. Bunu yapmak için listeden uygun WiFi ağını seçin ve şifreyi girin.

Ayrıca Okuyun: Bilmeniz Gereken 10 Gizli Android Özelliği

Verileri eski akıllı telefondan yenisine kopyalayın

Akıllı telefon şimdi eski cihazdaki verileri veya uygulamaları yeni cihaza kopyalamak isteyip istemediğinizi sorar. Daha önce yüklediğiniz uygulamalar, kişiler, fotoğraflar ve SMS’ler devralınır. Hangi verilerin kopyalanıp aktarılacağı bir tik ile belirtilebilir.

Kullanıcılar bunu yapmaya karar verirlerse, ekrandaki talimatları takip etmelidirler. Ancak, yedeklemenin yüklenebilmesi için akıllı telefonun işlem sırasında İnternete bağlı kalması önemlidir.

Google hesabınızı ve hizmetlerinizi doğru şekilde kurun

Bu yapıldıktan sonra, Google hesabını kurmanın zamanı geldi. Burada kullanıcıların e-posta adreslerine ve şifrelerine ihtiyaçları vardır. Prensip olarak, bu nokta da atlanabilir, ancak daha sonra cihazı tam olarak kullanabilmek için Android akıllı telefondaki “Hesap” altındaki ayarlarda Google hesabı ayarlanmalıdır.

Ayrıca okuyun: Google hesabı olmadan Android akıllı telefonlar kullanın

Android aşağıda bazı izinler ve ayarlar isteyecektir. İlk olarak, kullanıcılar GPS’i etkinleştirmek ve kullanıcı etkinliğini anonim olarak Google’a göndermek isteyip istemediklerini belirtmelidir.

Bir Android akıllı telefon kurmak istiyorsanız, Google’ın kullanım şartlarını kabul etmeniz gerekir.Fotoğraf: TECHBOOK

Burada ilk başta bir onay işareti koymamanız tavsiye edilir. Örneğin, seçilen uygulamalar için GPS’i daha sonra serbest bırakma fırsatınız her zaman vardır. Bununla birlikte, onaylamanız gereken şey, veri koruma düzenlemeleridir. Kurulum işlemine devam etmenin tek yolu budur.

Bir Android akıllı telefon kurmanın bir sonraki adımı, cihaz kilididir. Çoğu akıllı telefon, PIN veya parolaya alternatif olarak bir parmak izi sensörüne sahiptir. Ancak bazıları yüz tanımaya da güveniyor. Kullanıcılar parmak izlerini saklamak veya yüzlerini taramak istiyorlarsa, akıllı telefondaki talimatları izlemeleri gerekiyor. Genel olarak, güvenli hale getirmek için kaydırma düzeninden kaçınmak daha iyidir, nispeten güvensiz kabul edilir.

Akıllı telefonlara erişim çeşitli şekillerde güvence altına alınabilir.
Akıllı telefonlara erişim çeşitli şekillerde güvence altına alınabilir.Fotoğraf: TECHBOOK

Dilerseniz bu adımdan sonra “Hey Google” sesli asistanını kurabilir ve akıllı telefonunuzla ödeme yapmak için kredi kartına para yatırabilirsiniz. Ancak, her ikisi de daha sonra ayarlar aracılığıyla mümkündür. Bunu yaptıktan sonra, Android akıllı telefon kurulur ve kullanıma hazırdır.

Android akıllı telefon kurulumu – şimdi ne olacak?

Android akıllı telefon kurulduktan sonra, kullanıcılar onu birkaç dakikalığına kenara koymalıdır. Cihaz, üreticiye ve varsayılan ayarlarına bağlı olarak biraz zaman alabilen uygulamaları ve ayarları indirir. Tehlike! Bazen cep telefonu sık sık ses çıkarır. Bu nedenle yayınlamak en iyisidir.

Akıllı telefon sahipleri, ideal olarak kullanmak istemedikleri uygulamaları hemen kaldırmalıdır – şüpheye düşerlerse, Android akıllı telefona daha sonra yeniden yüklenip kurulabilirler. Artık sistemle ilgili uygulamaları silmekten korkmanıza gerek yok. Android artık o kadar ilerledi ki en fazla devre dışı bırakabilirsiniz ama kaldıramazsınız. Şüpheye düştüğünüzde, aşağıdakiler geçerlidir: Üreticinin uygulamaları, yani adında Samsung, Google, Xiaomi olan uygulamalara dokunulmaması daha iyidir. Öte yandan, “Rezervasyon”, “Facebook”, “Ebay” veya benzeri uygulamalar sorunsuz bir şekilde silinebilir. Aynı şey ihtiyacınız olmayan oyunlar için de geçerli. Uygulamaları kaldırmanız gerekip gerekmediği, Android akıllı telefonun üreticisine bağlıdır. Bazen cihazlarına daha fazla veya daha az uygulama önceden yüklerler.

Uzmanlar, Android 6.0’dan itibaren, kullanıcıların uygulamalara erişim haklarını kısıtlayabileceğini ve bunu “Uygulamalar/Ayarlar/Uygulama İzinleri” altında yapmaları gerektiğini öneriyor. Örneğin, makul bir sebep olmaksızın hiçbir uygulamanın kişilere, konuma, telefona ve SMS’lere erişmesine izin verilmemelidir.

Google, bağlı cihazlar ve bunların standart ayarda kullanımı hakkında çok fazla bilgi topladığından, bir ayarlama mantıklıdır. Uzmanların tavsiye ettiği en önemli nokta aktivite geçmişini devre dışı bırakmaktır. Bu, kullanıcılar Google Hesaplarında oturum açtıktan sonra Kişisel Bilgiler ve Gizlilik/Google Etkinliğini Yönet/Etkinlik Ayarlarını Görüntüle sayfasında çalışır.genel-25