Bilim İnsanları Kitty Davranışı Hakkında Yeni Bir Şey Öğrenmek İçin Saatlerce Kedi Videosu İzledi başlıklı makale için resim

resim: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Veterinerler, internetteki herkesin kaydolacağı türden bir araştırma yürüttüler: Diğer kedilerle takılan yüzden fazla kedi videosu izlemek. Maraton izlemelerinden öğrenilen dersler, sahiplerin kedilerinin ne zaman şakacı bir şekilde boğuştuğunu veya ciddi bir kavgaya girmek üzere olduğunu daha iyi belirlemesine yardımcı olabilir.

Araştırma, Slovakya’nın Košice kentindeki Veterinerlik ve Eczacılık Üniversitesi’nde bir veteriner hekim ve doktora öğrencisi olan Noema Gajdoš-Kmecová tarafından yönetildi. Tezinin bir parçası olarak ve kabul edilen bir kedi aşığı ve sahibi olarak Gajdoš-Kmecová, birden fazla kedi sahibi olan birçok kedi sahibinin üzerinde kafa yorduğu bir soruyla özellikle ilgilendi: kedilerim oynuyor mu yoksa kavga mı ediyor? Bazı araştırmacılar son zamanlarda bu tür intercat davranışını incelemeye başlasa da, bu yeterince keşfedilmemiş bir konu olmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık’ta kedi davranışçılarından oluşan ekibi, hayvan davranışını incelemeye yönelik standart yöntemleri modern yurttaş bilimi ile birleştirmeye karar verdi – başka bir deyişle, diğer insanların kedilerinin videolarını izlemek. Sonuç olarak ekip, sahipleri tarafından gönderilen 63 klip ve YouTube’dan indirilen 102 video ile 165 video topladı. Çok belirsiz olduğu veya ses gibi önemli bilgilerin eksik olduğu değerlendirilen klipler kaldırıldıktan sonra geriye 210 kedinin 105 videosu kaldı.

“Bu bize, anketlerde sahipler tarafından sağlanan davranışların yorumlanmasından ziyade ev ortamından gerçek dünya durumlarındaki gerçek davranış örneklerini sağladı, ancak aynı zamanda sadece kedi sahiplerini işe alarak veri toplamanın hızlı ve erişilebilir bir yoluydu. Gizmodo’ya bir e-postada Gajdoš-Kmecová, kedilerini sosyal medya aracılığıyla veya ilgilendikleri davranışları YouTube’a yazarak videoya kaydetmeyi sevenler, ”dedi.

YouTube’dan derlenen ve araştırmacılar tarafından incelenen “eğlenceli” videolardan biri.

Kedilerle ilgili pek çok şey gibi, birbirleriyle olan etkileşimlerini de tespit etmek kolay değildi. Sonunda, ekip kediye kedi davranışını üç kategoride gruplandırdı: oynamak, kavga etmek veya ikisinin arasında bir yer.

“Birçok işletme sahibi muhtemelen, bahsedilen iki seçenek arasında karar vermenin bazen çok zor olduğu konusunda benimle hemfikirdir ve bizim orta düzey veya ‘aradaki bir şey’ kategorimiz bu duyguyu haklı çıkarıyor; intercat etkileşimlerinin siyah beyaz olaylar olmadığına inanıyoruz. Gajdoš-Kmecová dedi. “Örneklerden biri, karşılıklı sosyal oyun olarak başlayan, her iki kedinin de oynamak istediği ve etkileşimden zevk aldığı, ancak daha sonra bunlardan birinin böyle hissetmeyi bıraktığı ve etkileşimin karakterinin bir ara kategoriye, hatta agonist bir hale dönüştüğü etkileşim olabilir. bir.”

Ekibin bulguları, yayınlanan Scientific Reports Perşembe günü, intercat etkileşiminin doğasına bazı cevaplar veriyor gibi görünüyor. Örneğin, kediler birbirleriyle özellikle gürültülü olduklarında, muhtemelen açıkça düşman olurlar. Tersine, kediler uzun süre ses çıkarmadan veya belirgin bir yaralanma olmadan güreştiğinde, bu neredeyse kesinlikle eğlencelidir (bu tür davranışlar ayrıca genç kedilerde daha yaygın görünmektedir). Ve arada bir yerde olan etkileşimlerde hem bazı güreşler hem de seslendirmeler yer alabilir. Ara kedi etkileşimlerinin, kedilerin karınları yukarıya dönük olarak uzanma, birbirlerini takip etme ve üzerine atlama veya birbirlerine yaklaşıp tımarlama gibi performans sergileyen davranışları değiştirecekleri uzun dönemleri de kapsadığı görülmektedir. Ve uzun aralar vermeden sırayla diğerini kovalamak gibi bu davranışlar ne kadar karşılıklı olursa, bunların gerçek bir karşılıklı oyun olma olasılığı o kadar artar.

Gajdoš-Kmecová, kedilerin birbirlerine karşı tutumlarının sabit olmadığını belirtiyor. Kediler bazen kavga etseler bile, bu, ilişkilerinin bozulduğu anlamına gelmez; örneğin, insanlar gibi, kediler de kısa vadeli tartışmalara sahip olabilir. Önemli olan, etkileşimlerinin genel gidişatıdır. Kediler düzenli olarak birbirine sürtünüyorsa, yakın temas halinde uyuyorsa, kaynakları paylaşıyorsa ve kulakları dik bir şekilde birbirlerini selamlıyorsa, o zaman ara sıra yaşanan çekişme muhtemelen endişelenecek bir şey değildir.

Gajdoš-Kmecová ve meslektaşları için bu çalışma, kendisinin “intercat etkileşimlerinin muamması” dediği şeyi, özellikle de daha ara türleri çözmenin yalnızca başlangıcı. Halihazırda Belçika’daki araştırmacılarla işbirliği içinde, elbette bol bol kedi videosu izlemeye devam etmelerini sağlayacak yeni bir çalışma planlıyorlar.

“Büyüyen bir araştırmacı ekibiyle bu çalışmaya devam edeceğim için çok heyecanlıyım çünkü kedilerin tür içi sosyal davranışları hakkında ortaya çıkarılacak ÇOK ÇOK şey olduğunu biliyorum” diye yazdı. “Yani, bir araştırmacı olarak benim için bu çalışma, yüksek puan alan başka bir dizinin heyecanlı bölümü gibi.”genel-7