Etkileşimli Reklamcılık Bürosu’nun (IAB) yıllık konferansı gelip geçti, ancak perde çağrısı yapılmadan önce, Alaycı ve ikiyüzlü olan Apple ortalıkta uçuşmaya başladı. Sadece bu da değil, CEO David Cohen yakında şirkete savaş açmaya hazır görünüyor.

tarafından bildirildiği gibi AppleInsiderbu yılki buluşma, Google ve Meta gibi diğer Büyük Teknoloji şirketlerinden katılımcıları içeren IAB’nin Apple’ın uygulama izleme konusunda şeffaf olmaması konusundaki endişelerini dile getirdiği Florida’da gerçekleşti.

David Cohen’e göre, kullanıcılar üçüncü taraf uygulamalarına herhangi bir izleme hakkı vermeyi veya reddetmeyi seçebildiğinden, ancak önceden yüklenmiş uygulamalar ücretsiz bir geçiş elde ederek arka planda yaptıklarını “kişiselleştirme” olarak etiketlediğinden, Apple çifte standart sergiliyor.

Bay Cohen ayrıca, benzer nitelikteki çok sayıda saldırının teknoloji topluluğunun dışından geldiğini kabul etmek için biraz zaman ayırdı. Bununla birlikte, Apple’ın davranışı içeriden geliyor ve bu daha büyük bir endişe kaynağı: “Apple, hakim aşırılık yanlısı görüşün temelini oluşturan sinizm ve ikiyüzlülüğün bir örneğidir”.

David Cohen, ne demek istediğine dair bir örnek vermeye devam etti. Bir süre önce, IAB, 2014 yılında iOS 10 ile kullanıma sunulan Reklam Takibini Sınırla (LAT) özelliğiyle ilgili olarak Apple’a geri bildirim sağlamakla ilgilenmişti. Görünüşte, Apple basit bir “Geri bildirim için teşekkürler” ile işleri omuz silkti.

Apple, henüz IAB’nin iddialarına herhangi bir şekilde yanıt vermedi. Ancak şirket, engebeli bir oyun alanı oluşturmak için izleme seçeneklerini kullanmayacağını iddia ederek kayda geçti. Bununla birlikte, rakamlar, Apple’ın reklamcılık işinin büyüdüğünü, diğerlerinin ise azalan getiriler gördüğünü gösteriyor; David Cohen’in gözlerini Apple’a dikmesinin nedeni tam olarak bu.telefon-1