Apple’ın HomePod mini’si, 2023’ün en popüler akıllı hoparlörlerinden biridir – ancak yeni duyurulan HomePod, parasını sonuna kadar deneyecektir. Minyatür HomeKit merkezi, akıllı ev donanımınızı kontrol edip Siri ile bağlantı kurabilirken, HomePod 2023 tüm bunları yaparken aynı zamanda etkileyici bir ses çıkışı sağlayabilir. Ancak HomePod, 299 $ fiyat etiketini garanti edecek kadar yapıyor mu? Akıllı eviniz için hangisinin en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için hem HomePod hem de HomePod mini’ye daha yakından bakın.

Fiyatlandırma ve Müsaitlik

Orijinal HomePod (2018’de piyasaya sürülen) hakkında en yaygın şikayetlerden biri, piyasadaki en pahalı akıllı hoparlörlerden biri olmasıydı. HomePod 2023 299 dolardan satıldığı için bu hala doğru.

HomePod mini ise dördüncü nesil Amazon Echo ile aynı olan 99 $ ile daha rekabetçi bir fiyatla satılıyor.

kazanan: HomePod mini kolayca kazanır. Ancak, bu iki hoparlör o kadar farklı ki, onları yalnızca maliyet üzerinden karşılaştırmak zor.

Tasarım

Ana SayfaPod Mini

İki HomePod arasındaki tasarım farklılıkları çok belirgindir: HomePod 2023, büyük, silindirik şekliyle merkezi bir konuma sahip olacak şekilde tasarlanmıştır ve geçmişteki Amazon Echo cihazlarıyla rekabet etmeye odaklanıldığı açıktır. Kumaş malzeme, dahili hoparlörlerin korunmasına yardımcı olurken, 5,6 inçlik sağlam tabanın biraz alana ihtiyacı vardır. En üstte bir gösterge görevi gören ve biraz kafa karıştırıcı dokunmatik kontrolleri etkinleştiren basit bir LED ışık var – ses kontrolleri için dokunun, Siri için aşağı basın, şarkıları atlamak için çift dokunun vb. algılama yetenekleri ve çevresine göre performansını optimize edebilir.

HomePod mini çok farklı bir yaklaşım benimsiyor. Bu yuvarlak hoparlör, yuvarlak bir tasarıma sahiptir ve çok daha küçüktür — yalnızca 3,3 inç yükseklik ve 3,9 inç genişlik. Bu, dar raflara veya yatak sehpalarına daha rahat oturmasını sağlar ve bir HomePod Mini refakatçisi eklemek için masanızda eskisi kadar yer bulmanız gerekmez.

kazanan: HomePod mini. Küçük küre harika görünüyor ve evin farklı yerlerine yerleştirilmesi daha kolay.

Hoparlörler ve ses

İki Apple HomePod (ikinci nesil).
Elma

HomePod 2023, dört inçlik, yüksek gezinimli bir woofer ve beş tweeter’ın yanı sıra sesi bulunduğu odaya uyarlamak için uzamsal farkındalık teknolojisi ile donatılmıştır. Başka bir deyişle, Apple, HomePod’a etkileyici bir teknoloji yerleştirdi ve onu nereye yerleştirirseniz yerleştirin veya ne yayınlıyor olursa olsun kulağa harika gelecek.

HomePod mini, sesten çok erişilebilirlik için tasarlanmıştır. Yalnızca bir tam kapsamlı sürücüye ek olarak, amplifikasyon için çift pasif radyatör içeren bir tasarıma sahiptir (Amazon’un en yeni Echo’su, 3 inçlik bir woofer ve çift 0,8 inçlik tweeter’larla biraz daha iyi performans gösterir). Özel uzamsal uyarlanabilirlik yerine Apple, S5 çipini HomePod mini için hesaplamalı ses adı verilen bir özellikle eşleştirir. Hoparlör, dinleme ortamına tam olarak uyum sağlamasa da hesaplama işlevi, hoparlörün yerleştirildiği yere ve çaldığı içerik türüne bağlı olarak ses çıkışını dengelemeye yardımcı olur. Yüksekler ve alçaklar açısından HomePod mini, bası kesmeden her ikisini de sunma konusunda harika bir iş çıkarıyor, ancak bu bir HomePod değil.

Mini, daha çok bir kişi için yakın, kişisel ses için tasarlanmıştır — bu, HomePod mini’nin siz çalışırken (veya benzer bir yerde) en çok evde masanızda olduğunun bir başka göstergesidir. Apple, daha iyi ses sonuçları için evin her yerinde HomePod minis kurmanızı önerir, ancak bu, ses kalitesi için çok fazla fayda sağlamadan maliyeti HomePod seviyelerine yükseltir.

Her iki hoparlör de çok odalı ses seçeneklerine sahiptir. Bu, iki HomePod’unuz veya herhangi bir modeliniz varsa, bunları birbirine bağlayabilir ve aynı müziği/sesleri her ikisinde de aynı anda çalabileceğiniz anlamına gelir. Bu, halihazırda bir HomePod’u olan ancak bir mini almayı düşünenler için bir bonus (ve ayrıca AirPlay 2 ile çalışır). Apple, HomePod’ların iki yönlü ses cihazları olarak da işlev görmesini sağlayan bir Intercom moduna sahiptir.

Uzun lafın kısası — HomePod, inanılmaz ses üretmek için tasarlanırken, HomePod mini biraz daha erişilebilir ve daha küçük alanlar için harikadır.

kazanan: EvPod’u

Siri ve akıllı özellikler

Her konuşmacı Siri kullandığından ve aynı Siri özelliklerine sahip olduğundan, burada sesli asistanlar arasında bir savaş yok. Her ikisi de HomeKit ev otomasyonu için akıllı ev merkezi görevi görebilir ve AirPlay 2 cihazlarını destekleyebilir.

Aynı şekilde her iki hoparlör de aynı hizmetleri sunuyor. Her ikisi de Apple Music, TuneIn, iHeartRadio ve Radio.com’un yanı sıra tüm Apple Podcast’leriyle uyumludur.

Her iki akıllı hoparlör de Matter’ı destekleyerek diğer Matter özellikli cihazlarla senkronizasyon yapmanızı sağlar.

kazanan: Yok

Apple TV uyumluluğu

Bir stereo çift halinde Apple HomePod ikinci nesil.
Elma

HomePod mini ve HomePod, Apple TV ile çalışır. Bu, sesinizi geliştirmeyi veya Siri akıllı kontrolleri kazanmayı kolaylaştırır. Tabii ki, daha büyük HomePod, sisteminize bağlandığında HomePod mini’den daha iyi ses çıkaracaktır, ancak her iki ürünün de bu özelliği sunması harika.

kazanan: Yok

Hangisini satın almalısın?

Masanızda yanınızda oturan kişisel bir akıllı hoparlör için uygun fiyatlı HomePod mini en iyi seçimdir. Tam oda ses ve eğlencenin yanı sıra ev sinema sisteminizle bağlantılar için HomePod daha iyi bir seçimdir.

Maliyetleri göz önünde bulundurarak, HomePods ile herhangi bir deneyiminiz yoksa, HomePod mini’yi satın almanızı öneririz (aynı şey hediye olarak vermek için de geçerlidir). Bu harika bir giriş seviyesi seçimdir ve Apple koleksiyonunuzu oluşturmak istiyorsanız daha sonra daha büyük HomePod’u ekleyebilirsiniz.
genel-19