Antitröst Davasını Kazansa Bile Google Çıldırdı başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Sean Gallup (Getty Resimleri)

1982’de Adalet Bakanlığı, IBM’e karşı 13 yıllık bir antitröst davasını tamamladı. DOJ kaybetti, ancak IBM de kaybetti. Teknoloji manzarası değişti ve IBM’in dikkati dağıldı ve artan inceleme altında yavaş hareket etmek zorunda kaldı. Microsoft ve Apple devreye girdi ve IBM’i tüneğinden düşürdü. 20 yıl sonra aynı şey Microsoft’un başına geldi. DOJ bir antitröst soruşturması başlattı ve sonunda Microsoft dağılmadı. Ancak Apple, Google ve Facebook gibi sosyal medya şirketleri Microsoft’u geride bıraktı. Şimdi sıra Google’da gibi görünüyor.

DOJ ve sekiz eyalet başsavcısı başlattı büyük bir antitröst davası Salı günü Google’a karşı, arama devini çevrimiçi reklam işinde bir tekel işletmekle suçladı ve mahkemeden şirketin tasfiye edilmesini istedi.

Kazan ya da kaybet, Google’ın başı belada. ChatGPT gibi AI araçları, şirketin arama işi için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor. Google.com dünyadaki en popüler web sitesidir, ancak Google’ın şu anda rekabeti savuşturmak için elindeki her şeyi kullanması gerekiyor – DOJ’un bir sonraki nefesini kesmesi için tam da bunu yapmaktan kaçınması gerekiyor.

Jargonu affederseniz, bu tür şeyler uzmanların “büyük sorun” olarak adlandırdıkları şeydir.

Bir ticaret şirketi olan Digital Content Next’in CEO’su Jason Kint, “Bu tür bir inceleme altındayken ve kendinizi Adalet Bakanlığı’na ve çok etkili sekiz eyalete karşı savunurken, faaliyet göstermeniz ve satın almalar yapmanız çok daha zor olacak” dedi. New York Times, Wall Street Journal ve Gizmodo ana şirketi G/O Media dahil olmak üzere yaklaşık 80 yayıncıyı temsil eden dernek. “Bu dava Google için daha kötü bir zamanda gelemezdi.”

Google, yorum isteğine yanıt vermedi.

İki kadın kavga ederken ot içen bir adamın memesi.  adam etiketlendi "AI" iki kadın varken "DOJ" ve "Google."

Şu anda Google’da neler olup bittiğinin görsel bir temsili.
Fotoğraf: Thomas Germain / Gizmodo

Perde arkasında, şu anda Google’da işler oldukça kaotik. Özellikle teknoloji endüstrisi için zor olan küresel bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan şirket, 12.000 işçiyi işten çıkardı geçen hafta, işgücünün tam %6’sı. Hareket, Google’ın son on yılda öngördüğü bolluk ve istikrar imajını paramparça etti. Bu arada raporlar, Google yönetiminin yapay zekanın Arama tehdidini “kırmızı kod” durum. O kadar kötü ki Google, kapıdaki yapay zekalı düşmanlara karşı mücadelesinde strateji geliştirmeye yardımcı olmak için kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’i profesyonel uykularından uyandırdı. Google 90’ların sonlarında sahneye çıktığında, diğer arama motorlarını hızla dinozorlar gibi gösterdi. AI güdümlü içerik keşfi, Google için aynısını yapabilir.

Bu da yetmezmiş gibi, Google, ironik bir şekilde, bir kez olsun rekabetle uğraşıyor. Yaklaşık on yıldır ilk kez, Google ve Meta dijital reklam pazarını kontrol ediyor %50’nin altına düştü geçen sene. Amazon ve Kroger’dan Disney’e ve Marriott’a bir milyon başka şirket kendi reklam ağlarını başlatıyorlar. (Bu, Google’ın reklamlar üzerinde hâlâ hakimiyeti olmadığı anlamına gelmez.)

Google ile iş bağları nedeniyle adını vermek istemeyen bir dijital reklamcılık yöneticisi, “Uzun zamandır bir platform değişikliği görmedik ve Google kritik bir kavşakta” dedi. “Yapay zeka sorununu ne kadar ciddiye aldıklarını gördük ve değişen gizlilik ortamına karşı Apple, Amazon ve TikTok gibi anlamlı oyuncularla rekabet ediyorsunuz. Ve şimdi Google, bu davayla uğraşırken işini yürütme konusunda endişeli olmalı. Süper yıkıcı.”

çok olurdu daha kolay Google hızlı hareket edebilir ve bir şeyleri kırabilirdi (Bunun Facebook’un sloganı olduğunu biliyorum, Google’ın değil, yorumlarda bana iyi davranın). Ancak ABD hükümetinin tüm gücüyle, arama devi bunu şimdi yapamaz. Başkan’ın teknoloji ve rekabet politikasından sorumlu özel yardımcısı olarak görev yapan Tim Wu, bir zamanlar buna denir “dirsek etkisindeki polisler”. Google’ın Adalet Bakanlığı ile girdiği savaşta kendisini tehlikeye atmamak için yavaş ve tedbirli davranması gerekecek.

Reklam yöneticisi, “Daha önce bu yoldan geçtik,” dedi. “Microsoft küçük bir sonradan görme iken IBM, bir antitröst davası üzerinden ilerliyordu ve ardından Microsoft, 2000’lerin başında kendi davalarını açtıklarında bunu ödemek zorunda kaldı.”

Özellikle ironik olan şey, AI alanına hakim olmaya hazır görünen oyuncunun bir şekilde Microsoft olmasıdır. Windows ve Bing’in üreticisi milyarlarca dolar dökülüyor içine OpenAIarkasındaki şirket ChatGPT. Microsoft yayılacağını söylüyor OpenAI ile işbirlikleri çok yakın bir gelecekte hizmetlerinde. Bir Bing’in yapay zeka destekli versiyonuGoogle aramanın yirmi yıldır belki de en büyük rakibi olan , bu bahar için planlanıyor.

Reklam yöneticisi “Tarih tekerrür etme eğilimindedir” diye alay etti.genel-7